Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ҳаётимизнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар оммавий ахборот воситалари ходимларидан янада фаол, ҳозиржавоб, ташаббускор бўлишни, мамлакатимизда кечаётган янгиланиш жараёнларини чуқур таҳлил асосида ёритишни талаб этмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан халқ билан самимий ва очиқ мулоқот ўрнатиш, одамларни ўйлантираётган масалаларга ўз вақтида ечим топиш, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида кечаётган ислоҳотларни сифат ва мазмун жиҳатдан янги босқичга кўтариш, юртдошларимизнинг тинч ва осойишта, тўкин ва фаровон ҳаёт даражасини янги мазмун билан бойитиш, ёшлар маънавиятини юксалтириш борасида олиб борилаётган эзгу ишлар матбуот ходимлари зиммасига ҳам янги-янги вазифаларни қўймоқда.
Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси давлат ва жамиятнинг ҳар томонлама ва жадал ривожланиши учун кенг шароитлар яратиш, мамлакатимизни модернизациялашнинг янги истиқболларини белгилаб берди.
Мазкур ҳужжатда белгиланган вазифалар асосида жамиятда оммавий ахборот воситаларининг ролини кучайтириш, журналистлар фаолиятини ҳимоя қилиш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларига оид ахборотни тақдим қилишнинг замонавий шакллари жорий этилмоқда.
Медиа соҳага кўрсатилаётган эътибор натижасида барча турдаги оммавий ахборот воситаларида тайёрланаётган материаллардаги ўзига хос ижодий, танқидий-таҳлилий ёндашув, медиа маҳсулотлар сифатини тобора яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Матбуот ва оммавий ахборот воситаларига замонавий технологияларни жорий этиш, соҳа ходимларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, уларнинг касб салоҳиятини юксалтириш, халқимизни тезкор, холис ва ҳаққоний ахборотлар билан таъминлаш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотларининг матбуот хизматлари билан оммавий ахборот воситалари ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича кенг қамровли лойиҳалар ҳаётга жорий этилмоқда.

27 июня - День работников печати и средств массовой информации
Осуществляемые под руководством главы нашего государства Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы во всех сферах жизни общества требуют от работников средств массовой информации быть еще более активными, оперативными и инициативными, освещать происходящие в нашей стране процессы на основе глубокого анализа.
Проводимая Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым благородная работа по установлению искреннего и открытого диалога с народом, своевременному решению волнующих людей вопросов, выведению осуществляемых во всех сферах жизни общества реформ на качественно новый уровень, повышению духовности молодежи ставит перед работниками печати новые задачи.
Разработанная по инициативе главы нашего государства Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определила новые перспективы для всестороннего и ускоренного развития государства и общества, модернизации страны.
На основе определенных в этом документе задач осуществляются меры по усилению роли СМИ в жизни общества, защите профессиональной деятельности журналистов, обеспечению открытости деятельности органов государственной власти и управления, внедряются современные формы предоставления информации, касающейся прав и свобод, законных интересов граждан.
Особое внимание уделяется подготовке журналистских материалов на основе критического анализа, дальнейшему улучшению качества медиа-продукции. Проводится системная работа по внедрению современных технологий в работу средств массовой информации, поддержке и стимулированию, повышению профессионального мастерства их работников, распространению объективной и достоверной информации. Реализуются широкомасштабные проекты по дальнейшему укреплению взаимодействия между пресс-службами министерств, ведомств, общественных организаций и средствами массовой информации.