“Валдай" Халқаро мунозара клубининг 10-Осиё конференцияси
Самарқанд шаҳрида 10-11 ноябрь кунлари “Валдай" Халқаро мунозара клубининг Х Осиё конференцияси бўлиб ўтади. Жорий йил ўнинчи бор ўтказиладиган мазкур конференция ўтган давр мобайнида минтақавий муаммолар ва умумий глобал таҳдидлар бўйича экспертлар мулоқотини ташкил этиш майдонга айланди.
Бу галги конференциянинг мавзуси - “Марказий Осиё ва Евроосиё: глобал тартибсизликларнинг олдини олиш бўйича кенг қамровли ҳамкорлик". Клубнинг юбилей тадбирини ўтказиш учун Марказий Осиёдаги етакчи давлатларидан бири бўлган Ўзбекистон танланди.
Бунда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг қўшни давлатлар томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланаётган минтақавий ҳамкорликни янада ривожлантириш сиёсати Марказий Осиёдаги ўзаро муносабатлар муҳитини ижобий томонга ўзгартиргани алоҳида эътиборга олинди.
Бугунги кунда Осиё минтақаси замонавий дунёнинг муҳим геосиёсий марказларидан бирига айланиб, жаҳон иқтисодий ривожланишини таъминлашда алоҳида ўрин тутмоқда. Бу эса конференциянинг аҳамиятини янада оширади.
Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин “Анъанавий Валдай конференцияси - 2019” ялпи сессиясидаги чиқишида Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик тамойиллари хусусида сўз юритаркан, моҳиятан янги дунёвий тартибнининг келажагини тасвирлаб берди. Ўнинчи бор ўтказиладиган мазкур конференция иштирокчилари ҳам жаҳон ва минтақа етакчилари қарашларини таҳлил қилиб, ҳудуднинг келажагига дахлдор ғояларни илгари суришади.
“Валдай" мунозара клуби 2004-йилда тузилган. Тузилма таниқли халқаро экспертларнинг россиялик олимлар, сиёсатчилар ва давлат арбоблари билан учрашувлари учун қулай платформа сифатида қайд этилади. Клубнинг бугунги кундаги фаолияти, асосан, глобал сиёсий ва иқтисодий жараёнларни тадқиқ этишга йўналтирилган. Ташкил этилган кундан бошлаб клуб ишида 74 мамлакатдан мингдан зиёд эксперт қатнашди.
Нисбатан ёш бўлишига қарамасдан, ушбу мунозара майдони халқаро экспертлар жамоатчилиги томонидан энг нуфузли тузилмалардан бири сифатида тан олинди.
“Валдай" клуби тадбирлари доирасида дунёда муайян таъсир кучи ва доирасига эга учли экспертлар, таҳлилчи ва мутахассислар тўпланади. Улар муҳим муаммолар ечими бўйича қарорлар ишлаб чиқиш жараёнида иштирок этишади, жаҳон иқтисодиёти ва сиёсатининг долзарб масалалаларига оид таклифларни муҳокама қилади.
Бу галги конференцияни ташкил этишда “Валдай" клубининг мамлакатимиздаги етакчи тадқиқот маркази, халқаро сиёсат, иқтисодиёт ва хавфсизлик масалаларига ихтисослашган Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамкор ҳисобланади.
“Валдай"нинг Самарқанд шаҳрида ўтадиган конференциясида 11 давлат, жумладан, Ўзбекистон, Россия, Қозоғистон, Қирғизистон, Хитой, Ҳиндистон, Тожикистон, Германия, Филиппин, Япония, Швециядан 70 дан ортиқ эксперт иштирок этиши кутилмоқда.
Бу йилги тадбирда илк бор Ғарб давлатларидан вакиллар, жумладан, Франкфуртдаги Дунёни ўрганиш институти мухбир-аъзоси Ханс-Ёахим Шпангер, Уппсал университети Россия ва Евроосиё тадқиқотлари институти (IRES) доценти Грегори Саймонс, Германия-Россия форуми илмий директори Александр Рар сингари таниқли мутахассислар қатнашади. Осиёнинг энг йирик давлатларидан келадиган экспертлар орасида “Sasakawa Peace Foundation" катта илмий ходими Тайсуке Абиру, Фудань университети Халқаро тадқиқотлар институти профессори Чжао Хуашен, Филиппин футурология маркази ижрочи директори Алан Ортиз ва бошқалар бор.
Евроосиё иқтисодий кенгаши Протокол ва ташкилий таъминот департаментининг таҳлилий кузатув бўлими бошлиғи Виктор Шахматов Евроосиё иқтисодиёт комиссиясини номидан иштирок этади.
Россия томонидан конференцияда Россия ТИВ МДҲ давлатлари учинчи департаменти директори Александр Стерник, СКОЛКОВО Москва бошқарув мактабининг Евроосиё тадқиқотлари лабораторияси раҳбари Гаухар Нургалиева, “Валдай” Халқаро мунозара клубини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш жамғармаси кенгаши раиси Андрей Бистриский, “Валдай” Халқаро мунозара клубини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш жамғармаси илмий ишлар бўйича директори Фёдор Лукьянов, “Валдай” клуби дастурий директори Тимофей Бордачёв ва бошқалар иштирок этади.
Конференцияга мезбон сифатида мамлакатимиздан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби Виктор Маҳмудов, Олий Мажлис Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Алишер Курманов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси Акмал Саидов қатнашади.
Конференция ишида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази директори Дониёр Қурбонов, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг Халқаро, иқтисодий ва сиёсий тадқиқотлар маркази директори Шерзод Абдуллаевлар экспертлар даражасида иштирок этади.
Конференцияда минтақавий долзарб масалалар жаҳон миқёсидаги йирик эврилишлардан келиб чиқиб муҳокама этилади. Кун тартибига қўйилган масалалар орасида халқаро хавфсизлик ва макроминтақавий барқарорликни ривожлантириш мавзулари муҳим ўрин тутади.
Минтақавий ҳамкорликни биргаликда ривожлантириш, глобал барқарорлик даражасини ошириш йўлларини қидиришга бағишланган шўба мажлислари ҳам ташкил қилинади. Осиё минтақаси истиқболини белгилашдаги ёндашувлар муҳокамасига алоҳида эътибор қаратилади.
Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги икки томонлама мулоқотлар келажаги алоҳида шўба мажлисларида муҳокама қилинади. Унда ўзаро алоқаларнинг жорий ҳолати, икки давлат ҳамкорлигининг янги шакл ва йўналишларини топиш масалаларига алоҳида эътибор берилади.

Международный дискуссионный клуб «Валдай»
10–11 ноября 2019 года в городе Самарканде пройдёт ежегодная Азиатская конференция Международного дискуссионного клуба «Валдай». Конференция проводится уже в десятый раз, и за эти годы она стала важной площадкой для экспертных дискуссий по региональным проблемам и общим глобальным вызовам.
Тема конференции этого года – «Центральная Азия и Евразия: многостороннее сотрудничество перед вызовами глобального беспорядка». Клуб выбрал местом проведения юбилейной X-й Азиатской конференции Узбекистан, одну из ведущих стран Центральной Азии. Политический курс усиления регионального сотрудничества нового Президента страны Шавката Мирзиёева, поддержанный лидерами соседних стран, кардинальным образом изменил атмосферу взаимоотношений в Центральной Азии.
Значимость Конференции обусловлена тем, что сегодня Азия превращается в один из важнейших геополитических центров современного мира и играет важную роль в обеспечении мирового экономического развития.
Президент России Владимир Путин в выступлении на пленарной сессии Ежегодной Валдайской конференции-2019, рассуждая о принципах взаимодействия между азиатскими странами, по сути, описал новый мировой порядок будущего. Участники десятой Азиатской конференции проанализируют взгляды мировых и региональных лидеров, предложат свои идеи относительно будущего этого пространства.
Дискуссионный клуб «Валдай» был создан в 2004 г. С тех пор он завоевал международную репутацию в качестве места встречи ведущих мировых экспертов с российскими учеными, политиками и государственными деятелями. Сегодня деятельность клуба в основном сосредоточена на исследовании глобальных политических и экономических процессов. Более 1000 экспертов из 74 стран приняли участие в работе Клуба с момента его создания.
Несмотря на свой относительно небольшой возраст эта дискуссионная площадка признана международным экспертным сообществом одной из авторитетных.
Трибуна Валдайского клуба в этом плане особенно интересна, поскольку Клуб собирает лучших экспертов, аналитиков и специалистов в разных областях со всего мира, имеющих определённое влияние и участвующих в процессах выработки решений по важнейшим проблемам, и предлагает для обсуждения самые актуальные вопросы мировой экономики и политики.
Партнером Валдайского клуба в организации Азиатской конференции этого года выступает Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, который является ведущим аналитическим центром страны, специализирующимся на вопросах международной политики, экономики и безопасности.
В Азиатской конференции «Валдая» в городе Самарканд примут участие более 70 экспертов из 11 стран, в частности из Узбекистана, России, Казахстана, Кыргызстана, Китая, Индии, Таджикистана, Германии, Филиппин, Японии, Швеции.
В этом году в Азиатском Валдае впервые принимают участие представители западных стран, среди них: член-корреспондент Института изучения мира во Франкфурте Ханс-Йоахим Шпангер; доцент Института исследований России и Евразии (IRES) Уппсальского университета Грегори Саймонс; научный директор Германо-российского форума Александр Рар. Среди представителей крупнейших азиатских держав - старший научный сотрудник Sasakawa Peace Foundation Тайсукэ Абиру; профессор Института международных исследований Университета Фудань Чжао Хуашэн; исполнительный директор Филиппинского центра футурологии Алан Ортиз и другие.
Евразийскую экономическую комиссию будет представлять начальник отдела аналитического сопровождения Департамента протокола и организационного обеспечения Евразийской экономической комиссии Виктор Шахматов.
С российской стороны в конференции примут участие директор Третьего департамента стран СНГ (3ДСНГ) МИД России Александр Стерник; руководитель лаборатории Евразийских исследований Московской школы управления СКОЛКОВО Гаухар Нургалиева; председатель Совета Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Андрей Быстрицкий; директор по научной работе Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Фёдор Лукьянов; программный директор клуба «Валдай» Тимофей Бордачев и др.
От принимающей стороны Узбекистан будут представлять секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Виктор Махмудов, председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишер Курманов, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.
На экспертном уровне с узбекской стороны в конференции примут участие директор Института стратегических и межрегиональных исследований Элдор Арипов, директор Информационно-аналитического центра международных отношений Данияр Курбанов, директор Центра международных, экономических и политических исследований Университета мировой экономики и дипломатии Шерзод Абдуллаев.
В ходе работы конференции будут рассмотрены наиболее актуальные проблемы региона с учётом масштабных перемен на мировой арене. Тема международной безопасности и развития макрорегиональной устойчивости займёт важное место в повестке обсуждаемых вопросов.
Интересной обещает быть сессия по совместному развитию регионального сотрудничества, посвящённая поиску путей повышения уровня глобальной стабильности в условиях современного состояния мировой экономики, перед которой возникают сложные вызовы – торговые войны и односторонние санкции. Особое внимание будет уделено также обсуждению перспектив и подходов к будущему Азии.
Будущее двухстороннего диалога Узбекистана и России вынесено в тему отдельной сессии. Предметом обсуждения станет состояние двухсторонних отношений, а также поиск новых форм и направлений сотрудничества двух государств.