I халқаро ҳунармандлар фестивали
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 1 ноябрдаги 3991-сонли қарорига асосан 10-15 сентябрь кунлари Фарғона вилоятининг Қўқон шаҳрида биринчи халқаро ҳунармандлар фестивали бўлиб ўтади. Фестиваль ҳар икки йилда бир маротаба ўтказилиши белгиланган. Фестивалга кўп давлатлардан турли йўналишлар бўйича ҳунармандлар ташриф буюрадилар.
Фестивал бўлиб ўтадиган ҳудуд:
Фарғона вилояти, Қўқон шаҳридаги “Худоёрхона” ўрдаси ва унга туташган истироҳат боғи
Ўтказиладиган сана: 2019 йил 10-15 сентябрь
Фестиваль бўлиб ўтишига маъсул ташкилотлар:
• Ўзбекистон Республикаси “Ҳунарманд” уюшмаси
• Савдо-саноат палатаси
• Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги
• Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш Давлат солиқ қўмитаси
• Фарғона вилояти Ҳокимлиги
• Ўзбекистон Республикаси Бадиий Академияси
• Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси.
Фестивал ҳақида қисқача:
Фестивалда 1000 дан ортиқ ҳунармандлар иштирок етади, фестиваль рамзи туширилган чодирларда иштирок этадиган барча ҳунармандлар миллий либосларда қатнашадилар. Фестивалда 60 дан ортиқ мамлакатлардан турли йўналишларда машҳур ва тажрибали чет эллик ҳунармандлар, 1600 га яқин маҳаллий ҳунармандлар иштирок этадилар. Шу билан бирга, фестивалда маҳаллий ҳунармандларнинг севимли ва халқаро миқиёсда эътироф этилган асарлари намойиш этилади.
Фестиваль бўлиб ўтадиган марказий истироҳат боғида ва “Худоёрхон” ўрдасида турли кўринишда ташкилий ишлар амалга оширилиши кўзда тутилган. Мисол учун, каштачилар шаҳарчаси, ўймакорлар шаҳарчаси, мисгарлар шаҳарчаси, зардўзлар шаҳарчаси ва бошқа ҳунармандчилик йўналишлари бўйича ҳудудлар ажратилиши кўзда тутилган. Кўргазмада ҳунармандлар томонидан маҳорат дарслари ўтказилади. Кўргазмада фольклор-этнографик шоулар ва театр томошалари намойиш этилиши кўзда тутилган.Ҳунармандларга фестиваль рамзи туширилган қўлқоп, фертуклар, салфеткалар ва қалпоқлар тақдим этилади.
Тадбирнинг мақсад ва вазифалари:
• Ҳунармандчиликни ривожлантиришга кўмаклашиш;
• Ҳунармандларга ўз маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ёрдам бериш, ташқи ва ички бозорларда сотишга кўмаклашиш;
• Халқаро фестиваллар уюштириб ҳунармандчилик ва туризмни ривожлантириш;
• Фестивал бўлиб ўтишига шарт-шароит яратиш (овқатланиш жойлари, меҳмонхона ва ётоқхоналар қуриш, автомашиналар тўхташ жойлари ва бошқалар). Шунингдек, янги корхоналар, янги иш жойлари яратиш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга ошириб, Қўқон шаҳрининг инфротузилмасини ривожлантириш ва яхшилаш кўзда тутилган. Фестиваль томошабинларга миллий аньаналарни сақлаб қолинишини намойиш этибгина қолмай, фольклор ва миллий чолғу ансамблларининг чиқишлари орқали миллий маданиятимиз. Маънавиятимизни тарғиб этишга омил бўлади. Ҳар бир вилоят ва қўшни давлатлардан кўргазма гуруҳлари аньанавий тарзда фестивал майдонларида намойиш етилади.
• Фестивалда ўтказиладиган маҳорат дарслари ҳунармандлар ўртасида тажриба алмашиш учун хизмат қилади.
Аниқ мақсадлар қуйидагилардан иборат:
• Миллий ҳунармандчиликни ривожлантириш ва ёшлар ўртасида кенг тарғиб қилиш;
• ҳунармандчилик маҳсулотларини миллий ва халқаро даражада тарғиб қилиш;
• маҳаллий ва халқаро экспертлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик, фикр алмашиш ва тажриба алмашиш учун платформалар яратиш;
• Аньанавий ҳунармандчилик йўналишидаги маҳаллий жамоалар, аёллар ва ёшлар учун даромад имкониятларини таьминлаш;
• Ҳудудда ички ва ташқи туризмни ривожлантиришга кўмаклашиш;
• Маҳаллий ахоли орасида тадбир ва конкурслар ўтказиб ёшларни ҳунармандчиликка қизиқишини орттириш;
Халқаро ҳамкорлик ва ҳунармандларга платформа яратиш.
Тавсиф:
• Фестивалда қуйидаги компонентлар бўйича турли тадбирлар ўтказилади:
• Фестивал миқёсидаги фольклор ансамбллари ва гуруҳларининг чиқишлари ёшларга миллий қадриятларнинг устуворлигини сингдиришга ёрдам беради. Фестиваль давомида оммавий ахборот воситаларида ушбу тадбирни кенг қамровли ёритилишига бағишланган кўплаб турли хил гала-маросимлар ўтказилади.
• Илмий ёндошув:
Фестивалда доирасида “Ҳунармандчиликнинг долзарб муаммолари” мавзусида илмий-амалий конференция ўтказилади.Конференция бир кун давом етади. Сўзга чиқувчилар сони 5-6 кишилардан иборат.Семинарни ўтказиш ва ташкиллаштириш Ўзбекистон Республикаси Фанлар Акадкмиясига топширилган.
Маданий компонент:
Фестивалда Ўзбекистон ва хориждаги таниқли дизайнерлар томонидан яратилган миллий либослар дефилеси ўтказилади. Фестивалнинг очилиш куни ва фестивалнинг якуний қисмида гала-концерт бўлиб ўтади. Концерт Худоёрхон резидентциясининг кириш қисмида махсус қурилган сахнада бўлиб ўтади.Саҳна дизайни модулли лед панеллар, катта чодир, атлас ленталар ва бошқалардан ташкил топган.
Ижтимоий компонент: Фестиваль давомида аньанавий кураш, чавандозлик намойишлари, қўғирчоқбозлар, ҳунармандлар ярмаркаси, ўзбек аньанавий мусиқа ва рақс концерти ва палов тайёрлаш танлови ўтказилиши кўзда тутилган.
Медиа компонент: маданий меросга бағишланган нашрлар турли хил миллий ва халқаро оммавий ахборот воситаларида намойиш этилади.
Конференция материаллари хорижий нашрларда чоп этилади. Оммавий ахборот кампанияси томонидан тасдиқланган медиа-режага мувофиқ фестиваль оммавий ахборот воситалари орқали кенг ёритилади.
Таржимонлик фаолияти: хорижлик мехмонларга таржимонлик қилиш учун олий ўқув юртлари талабалари сафидан волонтерлар гуруҳи ташкил этилади.
Жамоат тартиби: фестиваль ўтказиладиган кунларда ичимликлар ва енгил газаклар сотилиши ташкил етилади. Шунингдек, фестиваль кунлари миллий таомлар танловлари ўтказилади. Патир ва сомса тайёрланадиган тандирлар ўрнатилади. Пиширилган таомлар фестиваль рамзи акс этган кичик байроқчалар билан безатилади.

The First International Festival of Craftsmen
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 1, 2018, № 3991, from 10 to 15 September in the city of Kokand, Fergana region, the First International Festival of Craftsmen will be held. The festival will be held for the 1st time and will be continued in every two years. The festival will bring together craftsmen from all over the world, various cultural representatives from all over the country and neighboring countries.
Location:
Residence Khudoyorkhona, Central Park Square, Kokand city of Fergana region
Date: September 10-15, 2019
Responsible:
Republican Association "Hunarmand"
Chamber of Commerce and Industry
Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan
State Committee of the Republic of Uzbekistan for Tourism Development
Khakimiyat Fergana region
Art Academy of Uzbekistan
Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan
Short review:
The festival will be attended by over 1000 local artisans, who will be located in tents with the image of the festival symbols. All local artisans will be dressed in national clothes, headdresses and footwear.
The participation of foreign guests from among the famous and experienced artisans in different directions from more than 60 countries. Along with them, the work of local artisans from among the venerable and internationally recognized will be exhibited. About 1600 artisans will take part in it.
In the park, imitation towns of artisans with all the necessary decorations and attributes will be divided. For example, the town of weavers, the town of potters, the town of chasers, the town of jewelers, the town of woodcarvers, pupae, etc. In each town, an atmosphere of the historical past of this trend will be created, machines and devices will be installed, workshops will be held.
In each town will be held folk-ethnographic shows, theatrical performances.
In the venues for master classes, participants and guests will be given disposable gloves, wet wipes and, if necessary, aprons and hats.
Targets and goals:
- promoting the development of handicraft;
- assisting handicraft products in the domestic and foreign markets, promoting their products;
- The International Handicraft Festival will serve as a powerful impetus to the development of both domestic and foreign tourism.
- the preparatory work (greening works, the construction of catering points, hotels and hostels, parking lots, etc.) will give impetus to the development and improvement of the infrastructure of the city of Kokand by creating new business facilities, new workplaces, improvement and other creative works.
- the festival will acquire a large-scale audience reach and expand the theme of preserving traditions, build its own concert part, relying on folklore and folk groups acting within national traditions. Exhibit groups from each region and neighboring countries will be traditionally represented at the festival sites.
- Conducting master classes will serve as an exchange of experience among artisans.
Specific objectives are as follows:
- raise awareness, especially among the younger generation, about the importance of the intangible cultural heritage and its protection;
- promotion of souvenirs at the national and international levels;
- provide a platform for interaction, exchange of ideas and experience between local and international experts;
- provide opportunities for generating income to local communities, especially for women and youth, in the field of traditional handicraft;
- to contribute to the development of sustainable tourism in the region;
- pave the way for local talent to compete at a higher level in this particular area of ​​interest;
- to help bring people closer together by providing a platform for international cooperation and assistance.
Description:
The festival includes various events within the following components:
The festival will have the character of a folk festival, with show programs of folklore ensembles and groups, holding various folk games and will help to inculcate in young people a sense of self-esteem and national priorities.
During the festival, many different gala processes will be held with a wide coverage of this event in the media: these are presentations of new types of handicraft products, master classes of folk craftsmen and talented young people, cultural events held jointly with the Ministry of Culture, sports and others
Scientific component: The festival will host the International Scientific Practical Conference on topical issues of craftsmanship, which will feature prominent scientists. The conference will last one day, the number of speakers is 5-6 people. The organization and conduct of the seminar is entrusted to the Academy of Sciences of Uzbekistan.
Cultural component: A number of important events will be held at the festival, such as the fashion show of the fashion show of prominent designers of Uzbekistan and the fashion show / fashion show of famous leading ethno-designers of Uzbekistan and abroad. The culmination of the cultural component is the gala-concert on the opening day and in the final part of the festival.
The concert part will be held in a specially constructed stage at the entrance of the Khudoorkhon residence. The stage design consists of modular ice panels, a huge tent and multicolored chiffon and satin ribbons with light, light guns, etc.
Social component: during the festival, a number of events are organized for the general public, such as a craft fair, including the traditional Kurash wrestling, ropewalkers, puppet shows; a concert of Uzbek traditional itan music, and a pilaf cooking contest.
Media component: during the festival, publications on intangible cultural heritage will be presented in various national and international media.
Conference materials will be published in prestigious foreign publications.
The PR campaign will be led by the festival's media group, according to the approved media plan.
Language support: a translation group will be created from among the volunteers - students of local universities.
Catering: the widespread sale of soft drinks and snacks will be organized. Also in the days of the festival, points for preparing national dishes - pilaf, etc. will be organized, as well as tandyrs for preparing samsa and patyrs.