I халқаро ҳунармандлар фестивали
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 1 ноябрдаги 3991-сонли қарорига асосан 10-15 сентябрь кунлари Фарғона вилоятининг Қўқон шаҳрида биринчи халқаро ҳунармандлар фестивали бўлиб ўтади. Фестиваль ҳар икки йилда бир маротаба ўтказилиши белгиланган. Фестивалга кўп давлатлардан турли йўналишлар бўйича ҳунармандлар ташриф буюрадилар.
Фестивал бўлиб ўтадиган ҳудуд:
Фарғона вилояти, Қўқон шаҳридаги “Худоёрхона” ўрдаси ва унга туташган истироҳат боғи
Ўтказиладиган сана: 2019 йил 10-15 сентябрь
Фестиваль бўлиб ўтишига маъсул ташкилотлар:
• Ўзбекистон Республикаси “Ҳунарманд” уюшмаси
• Савдо-саноат палатаси
• Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги
• Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш Давлат солиқ қўмитаси
• Фарғона вилояти Ҳокимлиги
• Ўзбекистон Республикаси Бадиий Академияси
• Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси.
Фестивал ҳақида қисқача:
Фестивалда 1000 дан ортиқ ҳунармандлар иштирок етади, фестиваль рамзи туширилган чодирларда иштирок этадиган барча ҳунармандлар миллий либосларда қатнашадилар. Фестивалда 60 дан ортиқ мамлакатлардан турли йўналишларда машҳур ва тажрибали чет эллик ҳунармандлар, 1600 га яқин маҳаллий ҳунармандлар иштирок этадилар. Шу билан бирга, фестивалда маҳаллий ҳунармандларнинг севимли ва халқаро миқиёсда эътироф этилган асарлари намойиш этилади.
Фестиваль бўлиб ўтадиган марказий истироҳат боғида ва “Худоёрхон” ўрдасида турли кўринишда ташкилий ишлар амалга оширилиши кўзда тутилган. Мисол учун, каштачилар шаҳарчаси, ўймакорлар шаҳарчаси, мисгарлар шаҳарчаси, зардўзлар шаҳарчаси ва бошқа ҳунармандчилик йўналишлари бўйича ҳудудлар ажратилиши кўзда тутилган. Кўргазмада ҳунармандлар томонидан маҳорат дарслари ўтказилади. Кўргазмада фольклор-этнографик шоулар ва театр томошалари намойиш этилиши кўзда тутилган.Ҳунармандларга фестиваль рамзи туширилган қўлқоп, фертуклар, салфеткалар ва қалпоқлар тақдим этилади.
Тадбирнинг мақсад ва вазифалари:
• Ҳунармандчиликни ривожлантиришга кўмаклашиш;
• Ҳунармандларга ўз маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ёрдам бериш, ташқи ва ички бозорларда сотишга кўмаклашиш;
• Халқаро фестиваллар уюштириб ҳунармандчилик ва туризмни ривожлантириш;
• Фестивал бўлиб ўтишига шарт-шароит яратиш (овқатланиш жойлари, меҳмонхона ва ётоқхоналар қуриш, автомашиналар тўхташ жойлари ва бошқалар). Шунингдек, янги корхоналар, янги иш жойлари яратиш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга ошириб, Қўқон шаҳрининг инфротузилмасини ривожлантириш ва яхшилаш кўзда тутилган. Фестиваль томошабинларга миллий аньаналарни сақлаб қолинишини намойиш этибгина қолмай, фольклор ва миллий чолғу ансамблларининг чиқишлари орқали миллий маданиятимиз. Маънавиятимизни тарғиб этишга омил бўлади. Ҳар бир вилоят ва қўшни давлатлардан кўргазма гуруҳлари аньанавий тарзда фестивал майдонларида намойиш етилади.
• Фестивалда ўтказиладиган маҳорат дарслари ҳунармандлар ўртасида тажриба алмашиш учун хизмат қилади.
Аниқ мақсадлар қуйидагилардан иборат:
• Миллий ҳунармандчиликни ривожлантириш ва ёшлар ўртасида кенг тарғиб қилиш;
• ҳунармандчилик маҳсулотларини миллий ва халқаро даражада тарғиб қилиш;
• маҳаллий ва халқаро экспертлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик, фикр алмашиш ва тажриба алмашиш учун платформалар яратиш;
• Аньанавий ҳунармандчилик йўналишидаги маҳаллий жамоалар, аёллар ва ёшлар учун даромад имкониятларини таьминлаш;
• Ҳудудда ички ва ташқи туризмни ривожлантиришга кўмаклашиш;
• Маҳаллий ахоли орасида тадбир ва конкурслар ўтказиб ёшларни ҳунармандчиликка қизиқишини орттириш;
Халқаро ҳамкорлик ва ҳунармандларга платформа яратиш.
Тавсиф:
• Фестивалда қуйидаги компонентлар бўйича турли тадбирлар ўтказилади:
• Фестивал миқёсидаги фольклор ансамбллари ва гуруҳларининг чиқишлари ёшларга миллий қадриятларнинг устуворлигини сингдиришга ёрдам беради. Фестиваль давомида оммавий ахборот воситаларида ушбу тадбирни кенг қамровли ёритилишига бағишланган кўплаб турли хил гала-маросимлар ўтказилади.
• Илмий ёндошув:
Фестивалда доирасида “Ҳунармандчиликнинг долзарб муаммолари” мавзусида илмий-амалий конференция ўтказилади.Конференция бир кун давом етади. Сўзга чиқувчилар сони 5-6 кишилардан иборат.Семинарни ўтказиш ва ташкиллаштириш Ўзбекистон Республикаси Фанлар Акадкмиясига топширилган.
Маданий компонент:
Фестивалда Ўзбекистон ва хориждаги таниқли дизайнерлар томонидан яратилган миллий либослар дефилеси ўтказилади. Фестивалнинг очилиш куни ва фестивалнинг якуний қисмида гала-концерт бўлиб ўтади. Концерт Худоёрхон резидентциясининг кириш қисмида махсус қурилган сахнада бўлиб ўтади.Саҳна дизайни модулли лед панеллар, катта чодир, атлас ленталар ва бошқалардан ташкил топган.
Ижтимоий компонент: Фестиваль давомида аньанавий кураш, чавандозлик намойишлари, қўғирчоқбозлар, ҳунармандлар ярмаркаси, ўзбек аньанавий мусиқа ва рақс концерти ва палов тайёрлаш танлови ўтказилиши кўзда тутилган.
Медиа компонент: маданий меросга бағишланган нашрлар турли хил миллий ва халқаро оммавий ахборот воситаларида намойиш этилади.
Конференция материаллари хорижий нашрларда чоп этилади. Оммавий ахборот кампанияси томонидан тасдиқланган медиа-режага мувофиқ фестиваль оммавий ахборот воситалари орқали кенг ёритилади.
Таржимонлик фаолияти: хорижлик мехмонларга таржимонлик қилиш учун олий ўқув юртлари талабалари сафидан волонтерлар гуруҳи ташкил этилади.
Жамоат тартиби: фестиваль ўтказиладиган кунларда ичимликлар ва енгил газаклар сотилиши ташкил етилади. Шунингдек, фестиваль кунлари миллий таомлар танловлари ўтказилади. Патир ва сомса тайёрланадиган тандирлар ўрнатилади. Пиширилган таомлар фестиваль рамзи акс этган кичик байроқчалар билан безатилади.

I Международный фестиваль ремесленников
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 ноября 2018 г. № 3991 с 10 по 15 сентября в городе Коканде Ферганской области, состоится Первый Международный фестиваль ремесленников. Фестиваль пройдет в 1-й раз и будет проводиться каждые два года. Фестиваль соберет мастеров народных ремесел со всего мира, различных представителей культуры со всей страны и стран ближнего зарубежья.
Место проведения:
Резиденция Худоёрхона, площадь Центрального парка, город Коканд Ферганской области
Дата проведения: 10-15 сентября 2019 г.
Ответственные:
Республиканская Ассоциация «Хунарманд»
Торгово-Промышленная Палата
Министерство культуры Республики Узбекистан
Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма
Хакимият Ферганской области
Художественная академия РУз
Академия наук РУз.
Краткий обзор:
На фестивале примут участие более 1000 местнқх ремесленников, которые разместятся в шатрах с изображением символики фестиваля. Все местные ремесленники будут одеты в национальные одежды и в национальных головных уборах и обуви.
Планируется участие зарубежных гостей из числа знаменитых и опытных ремесленников по разным направлениям из более чем 60 стран. Наравне вместе с ними, будут выставлены работы местных ремесленников из числа маститых и международно признанных. Всего примут участие около 1600 ремесленников.
В парке будут разбиты имитационные городки ремесленников со всеми необходимыми декорациями и атрибутами. Например, городок ткачей, городок гончаров (кулол), городок чеканщиков (мисгар), городок ювелиров, городок резчиков по дереву, кукольщиков и др. В каждом городке будет создана атмосфера исторического прошлого данного направления, установлены станки и приспособления, проводиться мастер-классы.
В каждом городке будут проходить фольклорно-этнографические показы, театрализованные выступления.
В местах проведения мастер-классов участникам и гостям будут выдаваться одноразовые перчатки, влажные салфетки и при необходимости фартуки и шапочки.
Цели и задачи:
- способствование развитию ремесленничества;
- оказание содействия продукции ремесленничества на внутреннем и внешнем рынках, популяризация их продукции;
- Международный фестиваль ремесленничества послужит мощным толчком развитию как внутреннего, так и внешнего туризма.
- подготовительные работы (озеленительные работы, строительство точек общественного питания, гостиниц и хостелов, автостоянок и др) дадут импульс развитию и совершенствованию инфраструктуры города Коканд путем создания новых объектов предпринимательства, новых рабочих мест, благоустройства и других созидательных работ.
- фестиваль обретет масштабный охват аудитории и расширит тему сохранения традиций, выстроит свою концертную часть, опираясь на фольклорные и народные коллективы, выступающие в рамках национальных традиций. На площадках Фестиваля традиционно будут представлены образцовые коллективы из каждой области и стран ближнего зарубежья.
- проведение мастер-классов послужит обмену опытом между ремесленниками.
Конкретные цели заключаются в следующем:
‐повысить осведомленность, особенно у молодого поколения, о важности нематериального культурного наследия и его охраны;
‐продвижение сувенирной продукции на национальном и международном уровнях;
‐обеспечить платформу для взаимодействия, обмена идеями и опытом между местными и международными экспертами;
‐обеспечить возможностью получения доходов местным сообществам, особенно для женщин и молодежи, в области традиционного ремесленничества;
‐способствовать развитию устойчивого туризма в регионе;
‐проложить путь для выявления местных талантов для конкуренции на более высоком уровне в этой конкретной области интересов;
‐способствовать сближению людей, обеспечивая платформу для международного сотрудничества и помощи.
Описание:
Фестиваль включает в себя различные мероприятия в рамках следующих компонентов:
Фестиваль будет иметь характер народного гулянья, с шоу программами фольклорных ансамблей и групп, проведением различных народных игр и будет способствовать привитию молодежи чувства собственного достоинства, национальных приоритетов.
В ходе фестиваля будет проведено множество различных гала-процессов с широким освещением данного мероприятия в средствах массовой информации: это презентации новых видов продукции ремесленничества, мастер-классы народных умельцев и талантливой молодежи, культурно-массовые мероприятия, проводимые совместно с Министерством культуры, спортивные состязания и др.
Научный компонент: В рамках фестиваля пройдет Международная научно-практическая конференция по актуальным вопросам ремесленничества, на котором выступят видные деятели науки. Конференция продлится один день, количество докладчиков 5-6 человек. Организация и проведение семинара возложена на АН РУз.
Культурный компонент: На фестивале будет проводиться ряд важных мероприятий, таких, как дефиле-показ мод видных дизайнеров Узбекистана и дефиле/показ мод известных ведущих этно‐дизайнеров Узбекистана и зарубежья. Кульминацией культурного компонента являются гала‐концерт в день открытия и в заключительной части фестиваля.
Концертная часть будет проходить в специально выстроенной сцене у входа резиденции Худоёрхона. Оформление сцены состоит из модульных лед панелей, огромного шатра и разноцветных шифоновых и атласных лент с подсветкой, световых пушек и т.д.
Общественный компонент: во время фестиваля организуется ряд мероприятий для широкой публики, таких, как ярмарка ремёсел, в том числе, традиционная борьба «Кураш», представление канатоходцев, кукольное представление; концерт узбекской традиционной музыки и танца, и конкурс по приготовлению плова.
Медийный компонент: во время фестиваля в различных национальных и международных средствах массовой информации будет представлены публикации по нематериальному культурному наследию.
Материалы конференции издадутся в престижных зарубежных изданиях.
PR- кампанию возглавит медиа-группа фестиваля, согласно утвержденному медиа плану.
Языковая поддержка: будет создана переводческая группа из числа волонтеров - студентов местных вузов.
Общественное питание: будет организован повсеместная реализация прохладительных напитков и легких закусок. Так же в дни проведения фестиваля будут организованы точки для приготовления национальных блюд – плова и др., а так же установлены тандыры для приготовления самсы и патыров.