Ўзбекистон Республикаси Президентининг Франция Республикасига расмий ташрифи
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан жорий йил 8-9 октябрь кунлари расмий ташриф билан Францияда бўлади.
Ташриф давомида давлат раҳбарлари ўртасида музокаралар, Франция парламенти раҳбарияти, етакчи компаниялари ва молия институтлари вакиллари билан учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.
Олий даражадаги Ўзбекистон –  Франция музокаралари кун тартибидан сиёсий мулоқотни янада ривожлантириш, савдо-иқтисодий ва молиявий соҳалардаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш, турли тармоқларда инвестиция лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш, шунингдек, маданий-гуманитар алмашувларни фаоллаштириш масалалари ўрин олган.
Учрашув ва музокаралар якунида 10 дан ортиқ ҳукуматлараро ва идоралараро, жумладан, иқтисодиёт ва молия, транспорт, туризм, экология, маданият ва санъат соҳаларида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар, ташқи сиёсат маҳкамалари  ўртасидаги ҳамкорлик дастури ва бошқа ҳужжатлар имзоланиши кўзда тутилган.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти Бош директори Одри Азуле билан учрашади. Унда Ўзбекистон ва ЮНЕСКО ўртасидаги шерикликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама этилади ҳамда 2018-2021 йилларга мўлжалланган қўшма Ҳаракатлар режаси қабул қилинади.

The official visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the French Republic
On October 8-9, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the French Republic Emmanuel Macron, will pay an official visit to France.
During the visit, it is planned to hold negotiations between the heads of the two states, meetings with the leadership of the parliament, representatives of leading companies and financial institutions of France.
The agenda of Uzbekistan – France summit includes issues of further developing political dialogue, expanding practical cooperation in trade, economic and financial spheres, joint implementation of investment projects in various sectors, as well as enhancing cultural and humanitarian exchanges.
Following the meetings and negotiations, it is planned to sign more than 10 intergovernmental and interdepartmental documents, including agreements on cooperation in the spheres of economics and finance, transport, tourism, ecology, culture and art, a program of cooperation between foreign ministries and others.
A meeting of the President of Uzbekistan with the Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization Audrey Azoulay will also take place, during which prospects for deepening partnership between Uzbekistan and UNESCO will be discussed, as well as a joint Action Plan for 2018-2021 will be adopted.