Ўзбекистон Президентининг МДҲ саммитида иштироки
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2018 йил 27-28 сентябрь кунлари Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг Душанбе шаҳрида бўлиб ўтадиган навбатдаги мажлисида иштирок этади.
Саммит кун тартибидан турли соҳалардаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг жорий ҳолати ва истиқболларига доир кенг кўламли масалалар ўрин олган.
Шунингдек, давлат раҳбарлари 2019 йилда МДҲга раислик қиладиган давлатни, МДҲ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисини ўтказиш жойи ва муддатини белгилаш масаласини кўриб чиқади, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб муаммолари юзасидан фикр алмашади.
Мажлис якунида қатор салмоқли ҳужжатлар, жумладан, МДҲга аъзо мамлакатлар давлат раҳбарларининг 1948 йил 10 декабрдаги Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллиги муносабати билан баёноти, 1941-1945 йиллардаги Улуғ Ватан урушида қозонилган Ғалабанинг 75 йиллигига тайёргарлик кўриш ва уни нишонлаш бўйича асосий тадбирлар режаси, 2019-2023 йилларга мўлжалланган жиноятчиликка қарши курашиш бўйича ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлар давлатлараро дастури, Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланиши кутилмоқда.
Ўзбекистон Президентининг ташрифи доирасида Душанбе шаҳрида икки томонлама қатор учрашувлар ўтказиш ҳам кўзда тутилган.

The participation of the President of Uzbekistan in the CIS Summit
On September 27-28, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will attend the regular meeting of the Council of Heads of States of the Commonwealth of Independent States (CHS CIS) in the city of Dushanbe.
The agenda of the summit includes a wide range of issues related to the current state and prospects for further development of multilateral cooperation in various fields.
The Heads of States will also consider issues of chairmanship in the Commonwealth in 2019, the venue and date of the next meeting of the CHS CIS, exchange views on the current regional and international issues.
Following the meeting, it is expected to adopt documents, including the Statement of the Heads of States of the CIS Member States on the occasion of the 70th Anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights of December 10, 1948, the Plan of main events for preparation and celebration of the 75th Anniversary of Victory in the Great Patriotic War 1941-1945, the Interstate Program of Joint Measures to Combat Crime for 2019-2023, the Cooperation Agreement in Combating Information Technology Crimes.
The program of the visit of the President of Uzbekistan also includes a number of bilateral meetings in the city of Dushanbe.