Ўзбекистон Президентининг АҚШга расмий ташрифи
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 2018 йил 15-17 май кунлари илк расмий ташриф билан АҚШда бўлади.
Олий даражадаги музокараларда Ўзбекистон – АҚШ ҳамкорлигининг ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилиш, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашиш режалаштирилган.
Вашингтонда давлатимиз раҳбари, шунингдек, АҚШ Конгресси, Мудофаа вазирлиги ва Давлат департаменти ҳамда Жаҳон банкида икки томонлама учрашувлар ўтказади.
Расмий ташриф якунида икки мамлакат Президентлари "Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлари: стратегик шериклик янги даврининг бошланиши" деб номланган Қўшма баёнотни имзолаши, турли соҳалардаги ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлашга қаратилган ҳужжатлар тўпламининг қабул қилиниши кутилмоқда.

Оfficial visit of the President of Uzbekistan to the USA
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the United States of America Donald Trump, will pay the first official visit to the U.S. on May 15-17, 2018.
During the upcoming high-level talks, it is planned to discuss the state and prospects of development of Uzbekistan – American cooperation, exchange views on current international and regional issues.
The Head of the state will also hold bilateral meetings in the Congress, the Ministry of Defense and the US State Department, as well as in the World Bank, in Washington.
Following the official visit, it is expected to adopt a Joint Statement of Presidents “Uzbekistan and the United States of America: the beginning of a new era of strategic partnership”, sign a package of documents envisaging further strengthening of bilateral relations in various fields.