Тошкентда озиқ-овқат саноати кўргазмаси
Жорий йил 4-6 апрель кунлари “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазмалар мажмуида озиқ-овқат саноати соҳасига ихтисослашган “WorldFood Uzbekistan – 2018” халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади.
Ўн саккизинчи бор ташкил этилаётган кўргазмада 26 давлатдан 200 га яқин компания иштирок этиши кутилмоқда. Улар орасида илк бор Беларусь Республикаси саноатчилари ҳам қатнашади. Бу ҳақда кўргазмаолди матбуот анжуманида маълум қилинди.
– Бу йил кўргазма иш дастури жуда қизиқарли ва кенг қамровли бўлиши кутилмоқда, – дейди “Iteca Exhibitions” халқаро кўргазма компанияси бош директори ўринбосари Ойимхон Бобожонова. – Кўргазма аввалида озиқ-овқат маҳсулотларини сифатлаш – “Сифат устаси” танлови ўтказилади. Унда озиқ-овқат ишлаб чиқарувчилар маҳсулотлари сифати ҳакамлар ҳайъати томонидан баҳоланади ва ғолиблар турли номинациялар бўйича тақдирланади.
Кўргазма доирасида Ўзбекистон – Беларусь саноатчилари халқаро форуми ўтказилиши белгиланган. Унда икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари озиқ-овқат саноати бўйича ўзаро тажриба алмашади, савдо алоқаларини мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилади. Халқаро тадбирда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, уларни сақлаш, қайта ишлаш соҳасидаги янги технологиялар намойиш этилади.
Яна бир янгилик – Ўзбекистонда илк бор “Ритейл марказ” ўз ишини бошлайди. Бу марказ озиқ-овқат ишлаб чиқарувчилари ва савдо тармоқлари ўртасида маҳсулот етказиб бериш бўйича бевосита музокаралар майдони вазифасини ўтайди.
“WorldFood Uzbekistan – 2018” халқаро кўргазмаси Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси, “Ўзбекозиқовқатзахира” уюшмаси, “Ўзшаробсаноат” АЖ, Савдо-саноат палатаси ҳамкорлигида ташкил этилади.

Выставка продукции пищевой промышленности в Ташкенте
4-6 апреля текущего года в Национальном выставочном комплексе “Узэкспоцентр” состоится специализированная международная выставка пищевой промышленности “WorldFood Uzbekistan – 2018”.
Ожидается, что в восемнадцатой по счету выставке примут участие около 200 компаний из 26 государств. Среди них впервые примут участие промышленники из Республики Беларусь. Об этом сообщили на состоявшейся в преддверии выставки пресс-конференции.
– В нынешнем году ожидается, что рабочая программа выставки будет очень интересной и масштабной, – сказала заместитель генерального директора международной выставочной компании “Iteca Exhibitions” Ойимхон Бобожонова. – В начале выставки состоится конкурс “Мастер качества” и награждение победителей в различных номинациях.
В рамках выставки намечено проведение международного узбекско-белорусского форума промышленников. На этом мероприятии деловые круги двух стран обменяются опытом, обсудят вопросы укрепления торговых связей. Состоится демонстрация новых технологий выращивания, хранения и переработки сельскохозяйственной продукции.
Впервые начнет действовать “Ритейл центр”. Этот центр будет своеобразной площадкой для переговоров производителей продовольственной продукции и торговых сетей по вопросам поставки продукции.
Международная выставка “WorldFood Uzbekistan – 2018” организовывается при сотрудничестве Министерства внешней торговли Республики Узбекистан, холдинговой компании “Узбекозиковкатхолдинг”, ассоциации “Узбекозиковкатзахира”, АО “Узшаробсаноат”, Торгово-промышленной палаты Узбекистана.