2017 йилнинг 27 декабрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси ва Қирғизистон Республикаси делегацияларининг “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли лойиҳаси бўйича уч томонлама учрашуви бўлиб ўтади.
Хитой делегациясига Ривожланиш ва ислоҳотлар бўйича давлат қўмитаси департаменти Бош директори ўринбосари Чжен Чипинг, Қирғизистон делегациясига Транспорт вазири Жамшитбек Калилов ва Ўзбекистон делегациясига “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқаруви раиси ўринбосари Акбар Шукуров бошчилик қилади.
2017 йил 25 декабрдан уч мамлакат вакилларидан иборат ишчи гуруҳлар томонидан навбатдаги учрашув материаллари тайёрланмоқда.

Встреча делегаций трех стран
27 декабря 2017 года в г.Ташкенте состоится трехсторонняя встреча делегаций Республики Узбекистан, Китайской Народной Республики и Кыргызской Республики по проекту строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Делегацию КНР возглавляет заместитель генерального директора департамента Государственного комитета по делам развития и реформам Чжэн Чипинг, Кыргызстана – министр транспорта Жамшитбек Калилов, Узбекистана – первый заместитель председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Акбар Шукуров.
С 25 декабря 2017 года рабочие группы из представителей трех стран готовят материалы предстоящей встречи.