Мустақиллик ва эзгулик монументи очилган кун
Она сайёрамиз бағридаги Ўзбекистон харитаси, парвозга шайланган турналар, осуда тин олаётган оқ лайлаклар, фарзандига меҳр-ла термилган бахтиёр она сиймоси, мармардан ишланган оппоқ йўлак...
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ғояси ва раҳнамолигида мамлакатимизнинг бош майдонида барпо этилган ушбу рамзлар эл-юртимиз ҳаётида чуқур маъно-мазмунга эга. Улар аждодларимиз асрлар давомида орзиқиб кутган, бугунги бахтиёр авлодларга насиб этган энг улуғ, энг азиз неъмат бўлмиш истиқлолимиз, келажаги буюк давлат барпо этиш йўлида юксак марраларни забт этаётган азму шижоатли халқимиз қалбидаги эзгу ва беғубор орзулар ифодасидир.
...Биринчи Президентимиз Ислом Каримов 2005 йилнинг 28 декабрида Мустақиллик майдонида қад ростлаган янги монумент пойига илк гулчамбар қўйди. Давлатимиз раҳбарининг таклифига биноан ушбу муаззам мажмуага ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи – Мустақиллик ва эзгулик монументи, деб ном берилди.
Эзгулик аркаси бош майдонимизнинг ўзига хос рамзий дарвозасидир. Арка тепасидаги парвозга шайланаётган турналар халқимизнинг буюк орзу-мақсадларини рўёбга чиқариш йўлидаги интилишлари, қатъияти ва иродаси, оқ лайлаклар тинч ва осуда, фаровон ҳаётимиз тимсолларидир. Арканинг баланд ва мустаҳкам устунлари мамлакатимиз ривожи учун пойдевор бўлаётган бақувват таянч асослар ифодасидир. Бу остонадан ўтадиган ҳар бир инсон муқаддас даргоҳга қадам қўяётганини ҳис қилади.
Майдон кўркига кўрк қўшиб турган обидадаги зарҳал Ер шарида алоҳида ажралиб турган Ўзбекистон харитаси юртдошларимизда чексиз ғурур ва ифтихор туйғуларини жўш урдиради. Ушбу тасвир Ватанимиз дунё ичра ягоналиги, унинг жаҳон айвонида ўз ўрни, обрўси борлиги ва шуҳрати тобора юксалиб бораётгани рамзидир.
Мамлакатимиз истиқлол йилларида ўз кучи ва салоҳиятига таянган, сарҳадлари, тинч ва осуда ҳаётини ҳимоялашга қодир бўлган, бугун изчил ва барқарор суръатлар билан ривожланиб бораётган замонавий, мустақил ва суверен давлатга айланди. Халқимизнинг турли соҳаларда эришаётган улкан ютуқ ва марралари халқаро экспертларнинг ҳам эътирофига сазовор бўлаётир.
2005 йили Мустақиллик монументи олдида Бахтиёр она сиймоси ифода этилган муаззам ҳайкал қад ростлади. Бугунги тинч, осуда ҳаётимиз, порлоқ келажакка бўлган мустаҳкам ишончимиз акс этган, фарзандини бағрига босиб, унга шукроналик ва муҳаббат билан термилиб турган она сиймосида ҳар биримиз ўз волидамизни, беғубор болалигимизни, эътибор ва эъзозда камолга етаётган баркамол авлодни кўргандек бўламиз. Мажмуа эркин демократик давлат, инсон манфаати ва ҳуқуқлари ҳар нарсадан устун турадиган фуқаролик жамияти барпо этилаётган мамлакатимизда аёл зотига бўлган чексиз ҳурмат-эҳтиром ифодаси ҳамдир.
Умумхалқ байрамлари ва тантанали маросимларда, спортчиларимизни йирик халқаро мусобақаларга жўнатиш ёки юртимизда йирик халқаро кўрик-танлов ва мусобақаларни ўтказиш олдидан ушбу обида пойига гулчамбарлар қўйиш анъана тусини олди. Мамлакатимизга ташриф буюрадиган хорижий мамлакатларнинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари, турли даражадаги делегациялар вакиллари ва бошқа меҳмонлар Монумент пойига гулчамбар қўйиб, мустақил Ватанимизга ҳурматини ифода этади.
Мустақил ҳаёт остонаси сари одимлаётган келин-куёвлар Эзгулик аркасидан ўтиб, пок ният ва гўзал амаллар рамзи бўлган оқ мармарлардан юриб, Бахтиёр она пойига гул қўяркан, унинг сиймосида ўзларининг беғубор орзуларини кўради. Мустақиллик ва Эзгулик – аждодлардан мерос қадриятларимизни кўз қорачиғидек асраб-авайлаб, келажак авлодларга етказиш масъулиятини англайди.
Ҳа, Мустақиллик ва эзгулик монументи халқимизнинг бунёдкорлик салоҳияти, улуғ тарихига садоқати, ҳамиша ёруғ манзилга умид ва ишонч билан интилиши, мустаҳкам иродаси ва юксак маънавий руҳи шарафига қўйилган нодир ва ўлмас обидадир. Зотан, ана шундай ноёб инсоний фазилатларга, юксак маънавиятга эга бўлган халқ ҳеч қачон ҳеч кимга қарам бўлмайди, ўзининг буюк мақсадларига албатта эришади.

Выделенная на модели Земного шара карта нашего государства, готовые к взлету журавли, спокойно отдыхающие аисты, образ счастливой матери, с любовью смотрящей на своего ребенка, дорожка из белого мрамора...
Все это уже стало своеобразным символом главной площади нашей страны, возведенной по идее и под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Это – олицетворение нашего самого великого, самого дорогого достояния – свободы и независимости, о чем на протяжении веков мечтали наши предки, символ благородных и светлых устремлений отважного и самоотверженного народа, уверенно идущего по пути строительства великого государства.
28 декабря 2005 года Первый Президент нашей страны Ислам Каримов впервые возложил цветы к подножию нового монумента, возведенного на площади Мустакиллик. По предложению главы нашего государства этот величественный комплекс был назван монументом Независимости и гуманизма как символ нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Арка благородных устремлений является символическими воротами на главной площади страны. Журавли, готовящиеся взлететь ввысь, олицетворяют стремление нашего народа воплотить в жизнь свои великие цели и мечты, его решимость и волю, а белые аисты символизируют нашу мирную и спокойную, благополучную жизнь. Высокие и прочные колонны арки являются символом сильных основ, фундаментом развития страны. Каждый человек, проходящий через арку, словно переступает порог священной обители.
Каждый наш соотечественник ощущает огромную гордость, глядя на четко выделенную карту Узбекистана на модели Земного шара. Этот монумент символизирует то, что среди множества государств мира Узбекистан – единственный, что он занимает достойное место в мировом сообществе и его международный авторитет высок.
В годы независимости наша страна превратилась в современное государство, опирающееся на собственные силы и потенциал, способное защитить свои рубежи, мирную и спокойную жизнь народа, развивающееся последовательно и стабильными темпами. Огромные успехи нашего народа в различных сферах признаются всем мировым сообществом.
В 2005 году рядом с монументом Независимости и гуманизма был установлен величественный памятник Счастливой матери. В образе Счастливой матери, нежно прижимающей к груди ребенка и с любовью смотрящей на него, мы видим своих матерей. Этот памятник олицетворяет мирную, спокойную жизнь, уверенность в светлом будущем и счастье нынешних и грядущих поколений. Он является также воплощением безграничного уважения к женщине в стране, строящей демократическое государство и свободное гражданское общество, провозгласившей приоритетом интересы и права человека.
Стало доброй традицией в честь общенародных праздников, перед отбытием наших спортсменов на крупные международные соревнования проводить здесь торжественные церемонии и возлагать цветы к подножию монумента. Прибывающие в нашу страну руководители государств и правительств, члены делегаций различного уровня и другие гости, возлагая цветы к подножию этого памятника, отдают дань уважения нашей независимой Родине.
Молодожены, начинающие самостоятельную жизнь, проходя через Арку благородных устремлений, шагая по дорожке из белого мрамора, олицетворяющей добрые помыслы и поступки, возлагая цветы к памятнику Счастливой матери, видят в ее образе свои светлые мечты, осознают ответственность за сохранение для будущих поколений оставшихся от предков ценностей – Независимости и Гуманизма.
Действительно, монумент Независимости и гуманизма является уникальным памятником, воздвигнутым в честь созидательного потенциала нашего народа, его верности своей истории, стремления к светлому, стойкой воли и высокой духовности. Народ, обладающий такими качествами, никогда и ни от кого не будет зависеть и обязательно достигнет своих великих целей.