Глобал тадбиркорлик ҳафталиги
Жорий йилнинг 13-18 ноябрь кунлари Тошкент, Фарғона ва Самарқанд шаҳарларида Глобал тадбиркорлик ҳафталиги бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистон ёшлар иттифоқида мазкур ҳафталикнинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчиси, Ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Б.Асадов ва бошқалар мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш, ёшларни тадбиркорликка жалб этиш ва улар ташаббусларини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Глобал тадбиркорлик ҳафталиги Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Савдо-саноат палатаси, Халқаро бизнес ва технологиялар уюшмаси, тегишли ташкилотлар, тадбиркорлик субъектлари билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Глобал тадбиркорлик ҳафталиги – бу истиқболли лойиҳаларни амалиётда қўллаётган, тадбиркорлик экотизимини ривожлантиришга туртки берадиган лойиҳаларни ишлаб чиқаётган новаторлар ва иш берувчиларга мўлжалланган халқаро тадбир ҳисобланади. Бундай тадбирлар дунёнинг 160 дан зиёд мамлакатида ҳар йили анъанавий ўтказиб келинади ва бизнесни ривожлантириш учун таклифлар ишлаб чиқишда ўзига хос платформа вазифасини ўтайди.
Ўзбекистонда ўтказилаётган мазкур тадбиркорлик ҳафталигининг ишчи дастури тадбиркорлик учун инфратузилма, истиқболли ҳаракатларнинг ривожланиши, бизнес самарадорлиги ва тараққиёти, инновациялардан фойдаланиш, хотин-қизлар тадбиркорлиги ва инвестицияларни жалб этиш каби йўналишларни қамраб олади. Ҳафталик доирасида Россия, Грузия, Сингапур, Исроил, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон каби мамлакатлардан келган ишбилармон доира вакиллари ўз бизнес тажрибаси ҳақида сўзлаб беради.
Глобал ҳафталик доирасида маҳаллий ва чет эллик ишбилармон доира вакилларининг Самарқанд ва Фарғона шаҳарларига ташрифи режалаштирилган. Мутахассислар ушбу йирик тадбир замонавий ва халқаро амалиётлар уйғунлигида мамлакатимизда бизнесни ривожлантириш борасида янги таклифларни ишлаб чиқиш, ишбилармонликни тараққий эттиришга хизмат қиладиган чора-тадбирларни режалаштиришга катта имконият яратади, дея баҳоламоқда.

Глобальная неделя предпринимательства
13-18 ноября в нашей стране проходит первая Глобальная неделя предпринимательства с участием руководителей крупных субъектов предпринимательства, инвесторов, специалистов по экспорту.
В Союзе молодежи Узбекистана состоялась церемония старта недели. На ней Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики – председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куронбоев, заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Б.Асадов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание улучшению деловой среды, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, вовлечению молодежи в предпринимательство и поддержке ее инициатив.
Неделя глобального предпринимательства организована Союзом молодежи Узбекистана, Торгово-промышленной палатой, Ассоциацией международного бизнеса и технологий, соответствующими организациями и субъектами предпринимательства.
Неделя глобального предпринимательства считается международным мероприятием, рассчитанным на новаторов и работодателей, разрабатывающих проекты, служащие толчком в развитии предпринимательской экосистемы. Такие мероприятия ежегодно традиционно проводятся более чем в 160 странах и становятся своеобразной платформой для разработки рекомендаций по развитию бизнеса.
Рабочая программа проводимой в Узбекистане предпринимательской недели охватывает такие направления, как развитие инфраструктуры и перспективных действий для предпринимательства, использование эффективности, развития и инноваций бизнеса, женское предпринимательство и привлечение инвестиций. В рамках недели представители деловых кругов России, Грузии, Сингапура, Израиля, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана расскажут о своем бизнес-опыте.
В рамках глобальной недели планируется посещение городов Самарканд и Фергана представителями отечественных и зарубежных деловых кругов. Специалисты считают, что это масштабное мероприятие при сочетании современной и международной практики предоставит большие возможности для разработки новых предложений по развитию бизнеса в нашей стране, планирования мероприятий, которые будут служить развитию предпринимательства.