Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – “CAITME 2017” халқаро кўргазмаси
Жорий йил 13-15 сентябрь кунлари “Ўзэкспомарказ”да тўқимачилик саноатига ихтисослашган халқаро кўргазмаларда бўлиб ўтади.
«Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – “CAITME 2017” ҳамда “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари текстиль маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳасидаги сўнгги ютуқлар намойиш этиладиган, тармоқда фаолият юритаётган фирма ва компаниялар вакиллари, соҳа мутахассислари, модельерлар фикр ва тажриба алмашадиган майдонга айланади. Бу ҳақда пойтахтимиздаги Hyatt Regency меҳмонхонасида ўтказилган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Мамлакатимизда яратилган қулай ишбилармонлик муҳити самарасида тўқимачилик саноати изчил ривожланиб, соҳада истиқболли инвестиция лойиҳаларининг салмоғи сезиларли даражада ортмоқда. Натижада енгил саноат тармоқларининг миллий иқтисодиётдаги улуши йил сайин юксалмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик жамияти, “Осиё рамзи” Ўзбекистон модельерлар ва дизайнерлар уюшмаси кўмагида “ITE-Uzbekistan” халқаро кўргазма компанияси ва “ITE” компаниялари гуруҳи (Буюк Британия) томонидан ўтказилаётган “Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – CAITME 2017” ва “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари мамлакатимиз енгил саноати салоҳиятини кенгайтириш, дунёдаги етакчи компания ва фирмалар билан ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Жорий йилги кўргазмаларда Ўзбекистон, Буюк Британия, Германия, Ҳиндистон, Италия, Испания, Австрия, Беларусь каби 20 дан ортиқ мамлакатдан 350 дан зиёд компания ва фирма ўз маҳсулотларини намойиш этади.
Бу йилги кўргазмаларнинг янгилиги – қатор хорижий компанияларнинг бўяш, пардозлаш, лаборатория ва бошқа ускуналари, матога ёрлиқ босиш технологиялари, тайёр ва ярим тайёр маҳсулотлари тақдим этилади.

Международные выставки, специализирующиеся на текстильной промышленности
В Узэкспоцентре 13-15 сентября текущего года пройдут международные выставки, специализирующиеся на текстильной промышленности.
Международные выставки "Текстильное оборудование и технологии – “CAITME 2017” и “Текстильная индустрия – Textile Expo Uzbekistan 2017” станут площадкой, где будут продемонстрированы последние достижения в сфере производства текстильной продукции, а представители действующих в отрасли фирм и компаний, специалисты сферы, модельеры смогут обменяться мнениями и опытом. Об этом сообщено на пресс-конференции, прошедшей в гостинице Hyatt Regency Tashkent.
Благодаря созданному в нашей стране благоприятному деловому климату текстильная промышленность развивается динамичными темпами, в отрасли реализуются перспективные инвестиционные проекты. В результате с каждым годом возрастает доля легкой промышленности в национальной экономике.
Международные выставки "Текстильное оборудование и технологии – “CAITME 2017” и “Текстильная индустрия – Textile Expo Uzbekistan 2017”, проводимые Международной выставочной компанией “ITE-Uzbekistan” и группой компаний “ITE” (Великобритания) при поддержке Министерства внешней торговли Республики Узбекистан, акционерного общества “Узбекенгилсаноат”, Ассоциации дизайнеров и модельеров Узбекистана "Осиё рамзи", сыграют важную роль в расширении потенциала нашей страны в области легкой промышленности, развитии сотрудничества с ведущими компаниями и фирмами мира.
На выставках нынешнего года свою продукцию представят свыше 350 компаний и фирм из Узбекистана, Великобритании, Германии, Индии, Италии, Испании, Австрии, Беларуси, всего более 20 стран.