Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – “CAITME 2017” халқаро кўргазмаси
Жорий йил 13-15 сентябрь кунлари “Ўзэкспомарказ”да тўқимачилик саноатига ихтисослашган халқаро кўргазмаларда бўлиб ўтади.
«Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – “CAITME 2017” ҳамда “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари текстиль маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳасидаги сўнгги ютуқлар намойиш этиладиган, тармоқда фаолият юритаётган фирма ва компаниялар вакиллари, соҳа мутахассислари, модельерлар фикр ва тажриба алмашадиган майдонга айланади. Бу ҳақда пойтахтимиздаги Hyatt Regency меҳмонхонасида ўтказилган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Мамлакатимизда яратилган қулай ишбилармонлик муҳити самарасида тўқимачилик саноати изчил ривожланиб, соҳада истиқболли инвестиция лойиҳаларининг салмоғи сезиларли даражада ортмоқда. Натижада енгил саноат тармоқларининг миллий иқтисодиётдаги улуши йил сайин юксалмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик жамияти, “Осиё рамзи” Ўзбекистон модельерлар ва дизайнерлар уюшмаси кўмагида “ITE-Uzbekistan” халқаро кўргазма компанияси ва “ITE” компаниялари гуруҳи (Буюк Британия) томонидан ўтказилаётган “Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – CAITME 2017” ва “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари мамлакатимиз енгил саноати салоҳиятини кенгайтириш, дунёдаги етакчи компания ва фирмалар билан ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Жорий йилги кўргазмаларда Ўзбекистон, Буюк Британия, Германия, Ҳиндистон, Италия, Испания, Австрия, Беларусь каби 20 дан ортиқ мамлакатдан 350 дан зиёд компания ва фирма ўз маҳсулотларини намойиш этади.
Бу йилги кўргазмаларнинг янгилиги – қатор хорижий компанияларнинг бўяш, пардозлаш, лаборатория ва бошқа ускуналари, матога ёрлиқ босиш технологиялари, тайёр ва ярим тайёр маҳсулотлари тақдим этилади.

International exhibitions specializing in the textile industry
On September 13-15 this year, international exhibitions specializing in the textile industry will be held at Uzexpocentre.
“CAITME 2017” and “Textile Expo Uzbekistan 2017” international exhibitions will become a platform where the latest achievements in the sphere of textile production will be demonstrated, and representatives of companies in the industry, specialists of the sphere, fashion designers will become able to exchange opinions and experience. It was reported at the press conference held at Hyatt Regency Tashkent hotel.
The textile industry is developing at a dynamic pace due to favorable business climate created in our country, promising investment projects are being implemented in the industry. As a result, the share of light industry in the national economy is growing every year.
“CAITME 2017” and “Textile Expo Uzbekistan 2017” international exhibitions held by ITE Uzbekistan International Exhibition Company and ITE Group (Great Britain) with support of the Ministry of Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, “Uzbekyengilsanoat” JSC, “Osiyo ramzi” Association of Fashion Designers of Uzbekistan will play an important role in expanding the potential of our country in light industry, developing cooperation with leading companies of the world.
Over 350 companies from more than 20 countries such as Austria, Belarus, Germany, Great Britain, India, Italy, Spain, Uzbekistan will present their products at the exhibitions this year.