Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форумининг мажлиси
Тошкент шаҳрида шу йил 11-12 май кунлари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форумининг XII мажлиси ўтказилади. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этиладиган ушбу йирик халқаро тадбирни юксак савияда ўтказишга тайёргарлик кўрилмоқда.
Мажлисда ШҲТга аъзо давлатлар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, шунингдек, кузатувчи мақомига эга давлатлар – Ҳиндистон, Покистон, Эрон ва Афғонистоннинг етакчи тадқиқот марказлари экспертлари, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси ва Котибияти, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этиши режалаштирилмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ўтган йиллардаги фаолияти давомида нуфузли халқаро ва минтақавий ташкилотлар қаторидан муносиб ўрин эгаллади. Бугунги давлатлараро муносабатлар тизимида хавфсизлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш, ўзаро манфаатли соҳаларда турли лойиҳаларни амалга оширишда самарали механизмга айланди. Ташкилот жаҳон ҳамжамияти эътиборини бутун дунёга жиддий хавф солаётган терроризм, экстремизм ва наркотрафик масалаларига қаратмоқда.
2001 йилда Ўзбекистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия ва Тожикистон раҳбарлари Шанхай ҳамкорлик ташкилотини ташкил этиш тўғрисида тарихий қарорни қабул қилди. Бугунги кунда Ҳиндистон, Покистон, Афғонистон, Эрон, Мўғулистон ва Беларусь ШҲТ фаолиятида кузатувчи сифатида иштирок этмоқда. Туркия, Шри-Ланка, Озарбайжон, Арманистон, Камбоджа ва Непал ШҲТнинг мулоқот бўйича шерик мақомига эга. Бундан ташқари, БМТ ва унинг тузилмалари, АСЕАН, МДҲ, Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, ЭСКАТО каби қатор халқаро ташкилотлар билан шериклик муносабатлари ўрнатилган.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форуми аъзо давлатларнинг илмий-тадқиқот ва сиёсий марказлари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, шунингдек, ШҲТ фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида унинг фаолиятига доир айрим масалалар бўйича тадқиқотлар ўтказиш, таҳлилий ва прогноз материаллар, тавсиялар тайёрлаш учун кўп томонлама мустақил ижтимоий маслаҳат-эксперт механизми ҳисобланади.
Ўтказиладиган тадбир доирасида ШҲТ ташкил топганининг 15 йиллигида, 2016 йил июнь ойида Тошкентда бўлиб ўтган Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси якунлари, ШҲТ маконида хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш масалалари, хавфсизлик, савдо-иқтисодиёт, транспорт-коммуникация ва инвестиция соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, шунингдек, ташкилотни кенгайтириш истиқболлари муҳокама этилади.
ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг ўтган йилги мажлисида муҳим ҳужжат – ШҲТнинг 15 йиллик фаолияти якунлари ва истиқболда уни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари акс эттирилган Тошкент декларацияси қабул қилинганини таъкидлаш ўринлидир. Давлат раҳбарларининг учрашуви якуни бўйича Ҳиндистон ва Покистоннинг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш йўлидаги мажбуриятлари тўғрисидаги меморандумлар ҳам имзоланган эди.
Кузатувчи мақомига эга ва мулоқот бўйича шерик давлатлар билан алоқаларни фаоллаштириш, ўзаро ҳамкорликни кучайтириш ва уларнинг улкан салоҳиятини ШҲТ доирасида биргаликдаги фаолиятга жалб қилиш бўлажак учрашувнинг муҳим масалалари сифатида қайд этилган.
ШҲТ Форуми 12-мажлисининг кун тартибида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси тақдим этилиб, унинг устувор йўналишлари ҳақида батафсил маълумот берилади. Мазкур стратегиянинг асосий мақсадлари хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланиш бўйича ШҲТ фаолиятининг асосий йўналишларига мос келади.
Ҳаракатлар стратегиясида транспорт-коммуникация соҳасида ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилган бўлиб, бундан ШҲТга аъзо давлатлар ҳам манфаатдордир. Бу борадаги қўшма лойиҳаларнинг амалга оширилиши Осиё билан Европани боғлайдиган халқаро транспорт коридорларининг кўп вариантли тизимини шакллантириш имконини беради.

Заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества
В Ташкенте 11-12 мая текущего года состоится XII заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества, организуемое Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан. В нашей стране ведется подготовка к проведению этого крупного международного мероприятия на высоком уровне.
В заседании планируется участие экспертов ведущих исследовательских центров государств-членов ШОС – Узбекистана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана, стран-наблюдателей - Индии, Пакистана, Ирана, Афганистана, представителей Секретариата и Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС, дипломатического корпуса, аккредитованного в Узбекистане.
За годы своей деятельности Шанхайская организация сотрудничества заняла достойное место в ряду авторитетных и влиятельных международных и региональных организаций, стала действенным звеном обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития в современной системе межгосударственных отношений, реализации различных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес. Организация привлекает внимание мирового сообщества к вопросам противодействия терроризму, экстремизму и наркотрафику, представляющим серьезную угрозу всему миру.
В 2001 году главами Узбекистана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России и Таджикистана было принято историческое решение о создании Шанхайской организации сотрудничества. В настоящее время Индия, Пакистан, Афганистан, Иран, Монголия и Беларусь принимают участие в деятельности ШОС в качестве наблюдателей, а Турция, Шри-Ланка, Азербайджан, Армения, Камбоджа и Непал имеют статус партнеров по диалогу. Кроме того, установлены партнерские отношения с рядом международных организаций – ООН и его структурами, АСЕАН, СНГ, ОДКБ, ОЭС, СВМДА и ЭСКАТО ООН.
Форум Шанхайской организации сотрудничества является многосторонним общественным консультационно-экспертным независимым механизмом, образованным для расширения связей между научно-исследовательскими и политологическими центрами государств-участников, а также проведения исследований и подготовки аналитических и прогнозных материалов, рекомендаций, касающихся отдельных вопросов деятельности ШОС для повышения эффективности ее работы.
В ходе предстоящего мероприятия будут обсуждены итоги шестнадцатого заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, прошедшего в Ташкенте в июне 2016 года в 15-ю годовщину с момента ее образования, вопросы обеспечения безопасности и стабильности на пространстве ШОС, приоритеты дальнейшего развития в сфере безопасности, торгово-экономического, транспортно-коммуникационного и инвестиционного сотрудничества, а также перспективы расширения организации.
Активизация диалога со странами-наблюдателями и партнерами по диалогу, усиление взаимодействия и вовлечение их огромного потенциала в сферу совместной деятельности в рамках ШОС также обозначены в числе важных вопросов предстоящей встречи.
Стоит отметить, что на заседании Совета глав государств-членов ШОС был подписан важнейший документ – Ташкентская декларация ШОС, в которой отражены итоги 15-летнего периода деятельности организации и приоритеты ее развития на перспективу. Другим важным вопросом данного саммита являлось начало расширения ШОС. По итогам встречи глав государств были подписаны меморандумы об обязательствах Индии и Пакистана в целях получения статуса государства-члена Шанхайской организации сотрудничества.
В повестке дня двенадцатого заседания Форума ШОС будут представлены и разъяснены приоритетные направления Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Следует отметить, что основные цели данной Стратегии также совпадают с ключевыми направлениями деятельности ШОС по обеспечению безопасности и устойчивого развития.
В Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан придается приоритетное значение дальнейшему углублению сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере, в чем также заинтересованы все государства-члены ШОС. Реализация совместных проектов в этой области будет способствовать формированию многовариантной системы международных транспортных коридоров, которые могут стать связующим звеном между Азией и Европой.