Истиқлолга эришганимиздан сўнг кўплаб улуғ аждодларимиз сингари Амир Темурнинг ҳам муборак номи, бой мероси тикланди.
Амир Темур ордени билан давлатчилигимизни мустаҳкамлашдаги улкан хизматлари, меъморликни, илм-фан, адабиёт ва санъатни, шу жумладан, ҳарбий маҳоратни ривожлантиришга, давлатлараро ҳамкорликни, тинчликни ҳамда халқлар ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашга алоҳида ҳисса қўшган юртдошларимиз, шунингдек, мамлакатимиз фуқароси бўлмаган шахслар ҳам тақдирланади.
Фуқаролар билан бир қаторда, айрим ҳолларда корхоналар, муассасалар, ташкилотлар, жамоат бирлашмалари, ижодий жамоалар ва ҳарбий бўлинмалар, мамлакатимизнинг маъмурий-ҳудудий бирликлари ҳам ушбу орден билан мукофотланиши мумкин.

День учреждения ордена «Амир Темур»
После обретения нашей страной независимости славное имя, богатое наследие наших великих предков и историческая правда о них были восстановлены.
Орденом Амира Темура награждаются наши соотечественники за большие заслуги в укреплении государственности, весомый вклад в сохранение мира, развитие межгосударственного сотрудничества, военного искусства, науки, литературы, а также лица, не являющиеся гражданами нашей страны, внесшие особый вклад в укрепление дружбы между народами.
Также этим орденом могут награждаться предприятия, учреждения, организации, общественные объединения, творческие коллективы и военные подразделения, административно-территориальные единицы нашей страны.