“Соғлом авлод учун” ордени таъсис этилган кун
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 1993 йил 4 мартдаги фармонига мувофиқ “Соғлом авлод учун” ордени таъсис этилди.
Баркамол авлод орзуси – энг буюк орзу. Ўзбекистоннинг келажаги буюк эканига қатъий ишонч билан яшаётган халқимизнинг орзуси бу. Мамлакатнинг қудратини белгилайдиган омиллар кўп. Бироқ уларнинг энг асосийларидан бири шу юртда вояга етаётган юксак маънавиятли, жисмонан соғлом, ҳар томонлама баркамол авлоддир. Зеро, эл-юртнинг келажаги бугун камолга етаётган ёшлар қўлида. Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, юртимиздаги ҳар қайси инсон, ҳар қайси оиланинг энг эзгу орзу-мақсадлари, ҳаётий манфаатлари авваламбор унинг фарзандлари тимсолида намоён бўлади, рўёбга чиқади.
Азалдан халқимиз боланинг дунёга келиши, унинг парвариши ва таълим-тарбиясига юксак эътибор қаратган. Ўзаро меҳр-оқибат туйғуларини шакллантириш, катталарга ҳурмат, кичикларга иззат кўрсатиш, эл ишига камарбаста, ватанпарвар, жисмонан чиниққан ва маънан етук авлодни камол топтириш умрбоқий қадриятларимизнинг асосини ташкил этади.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 1993 йил 4 мартдаги фармонига мувофиқ таъсис этилган мустақил Ўзбекистоннинг илк ордени «Соғлом авлод учун» деб номланишида ҳам ана шу эзгу мақсад мужассам.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида миллат генофондини сақлаш ва яхшилаш, аҳолининг умр кўриш давомийлигини ва турмуш даражасини ошириш, соғлом зурриёдни дунёга келтириш ва тарбиялаш учун шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугун шаҳару қишлоқларимизда фаолият юритаётган замонавий мактаблар, академик лицейлар, касб-ҳунар коллежлари, болалар ижодиёти марказлари, спорт саройлари, тиббий муассасалар соғлом ва баркамол авлодни тарбиялашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Маънавияти юксак, ижодий-интеллектуал салоҳиятли авлодни тарбиялашда жисмоний тарбия ва спортнинг ўрни беқиёс. Мамлакатимизда болаларнинг спорт билан шуғулланиши учун барча шароит яратилган ва бу иш изчил давом этмоқда.
Ўзбекистонда навқирон авлод саломатлиги, камолоти ва истиқболи, оила, оналик ва болалик манфаатларини кучли ижтимоий ҳимоялаш борасидаги тизимли ва пухта ўйланган амалий чора-тадбирлар халқаро миқёсда ҳам эътироф этилмоқда. Халқаро мусобақалар, йирик чемпионатлар, санъат ва маданият фестиваллари, ижодий танлов ва беллашувлар, интеллектуал олимпиадаларда навқирон юртдошларимиз фаол қатнашиб, Ватанимиз шарафини жаҳон миқёсида муносиб ҳимоя қилаётгани мамлакатимизда ҳар жиҳатдан соғлом ва баркамол шахсни вояга етказиш борасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотларнинг ёрқин натижасидир.
«Соғлом авлод учун» ордени билан тақдирлаш – бу жараёнга улкан ҳисса қўшаётган инсонлар меҳнатининг юксак эътирофидир.
Икки даражадан иборат мазкур орден билан оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, атроф-муҳитни яхшилаш, соғлом авлодни камол топтириш йўлида фидокорона хизмат қилаётган инсонлар мукофотланади. Мазкур орден билан бошқа давлатлар фуқаролари ҳам мукофотланиши мумкин.
Орденнинг тасвирида ўзига хос рамзий маъно-мазмун мужассам. Унинг ўнг қисмидаги қуёш нурлари фонида фарзандини опичлаб турган Она сиймоси акс эттирилган. Ватан тимсоли бўлган мунис волида меҳр ва хотиржамлик билан фарзандига термулиб ўтирибди, эзгу орзу-интилишлар рўёби бўлмиш беғубор гўдак қувонч ва иштиёқ билан нурга – эзгуликка талпинмоқда.
Орден бириктирилган дастанинг ички қисми яшил рангдаги товланувчи лента билан ўралган. Лентанинг ўртасида гуллаб турган ўрик новдаси тасвири туширилган. Гуллаётган ўрик новдаси – кўклам, табиатдаги, онгу тафаккуримиздаги уйғониш тимсоли. Бу тасвир яшариш ва янгиланиш рамзи бўлган яшил ранг фонида янада гўзал жило ва теран мазмун ифода этади.
Соғлиқни сақлаш, таълим, спорт соҳаларида самарали меҳнат қилиб, соғлом авлодни вояга етказишга муносиб ҳисса қўшаётган кўплаб ватандошларимиз «Соғлом авлод учун» ордени билан тақдирланган.
«Соғлом авлод учун» ордени буюк келажагимиз ворисларини тарбиялашда юртдошларимизга куч-ғайрат бағишлайди. Зеро, фарзандларини тинч ва осойишта юртда безавол, тани-сиҳатликда камолга етказиш, уларни эл корига ярайдиган инсонлар этиб тарбиялаш, бахту-камолини кўриш ҳар бир юртдошимизнинг эзгу орзусидир.

День учреждения ордена “Соглом авлод учун”
4 марта 1993 года Первым Президентом Исламом Каримовым был учрежден первый орден Республики Узбекистан «Соглом авлод учун».
Обеспечить счастье своих детей – самая жизненная мечта нашего народа, который твердо верит в великое будущее своей Родины. А оно зависит от воспитания физически и духовно здорового, гармонично развитого молодого поколения. Ведь будущее страны – в руках молодежи. Как отметил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, самые благие мечты и устремления, жизненные интересы каждого человека, каждой семьи в нашей стране прежде всего связаны с подрастающим поколением.
Издревле наш народ придает большое значение рождению здорового ребенка. Воспитание в детях доброты и внимания к окружающим, уважения к старшим, заботы о младших, чувства патриотизма, словом, духовное развитие подрастающего поколения составляет основу наших вечных ценностей.
Именно эта благородная цель отражена в названии первого ордена независимого Узбекистана – “Соглом авлод учун”, учрежденного Указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 4 марта 1993 года.
В процессе проводимых в нашей стране реформ особое внимание уделяется сохранению и улучшению генофонда нации, повышению продолжительности и уровня жизни населения, рождению и воспитанию здорового поколения. Возводимые сегодня в городах и селах современные школы, академические лицеи, профессиональные колледжи, центры детского творчества, спортивные комплексы, медицинские учреждения играют важную роль в формировании здорового и гармонично развитого поколения, обладающего высокой духовностью, богатым творческо-интеллектуальным потенциалом.
В нашей стране созданы все необходимые условия для занятий детей спортом, работа в этом направлении последовательно продолжается.
Принимаемые в Узбекистане последовательные и продуманные меры по укреплению здоровья подрастающего поколения, сильной социальной защите семьи, охране материнства и детства получают признание и на международном уровне. Ежегодно наши молодые соотечественники достойно защищают честь Родины на международных турнирах, чемпионатах, фестивалях культуры и искусства, творческих конкурсах и предметных олимпиадах, что является результатом реализации высокоэффективных реформ во имя воспитания здоровых и гармонично развитых личностей.
Орден “Соглом авлод учун” – знак высокого признания самоотверженного труда людей, вносящих огромный вклад в это благородное дело.
Орденов «Соглом авлод учун» (двух степеней) удостаиваются наши соотечественники, имеющие особые заслуги в деле охраны материнства и детства, окружающей среды, воспитания здорового поколения. Ими могут быть награждены и граждане других государств.
Глубокий смысл заложен в символике ордена. На фоне солнечных лучей с правой стороны ордена изображена мать, держащая на руках ребенка. Любящая мать – символ Родины – с нежностью смотрит на него, а невинное дитя, являющееся олицетворением благородных намерений, устремлено к свету – символу созидания.
Планка ордена опоясана зеленой, цвета молодости и обновления, ленточкой. По ее центру изображена цветущая ветка урюка, символизирующая весну, пробуждение природы и сознания.
За прошедший период этой высокой награды удостоено немало наших соотечественников, самоотверженно работающих в целях воспитания здорового поколения, достигших больших успехов в сферах здравоохранения, образования, спорта.
Орден «Соглом авлод учун» всегда будет вдохновлять наших соотечественников на воспитание гармонично развитой, патриотичной молодежи – решающей силы нашего будущего. Ведь воспитывать детей в стране, где царят мир и спокойствие, растить их полезными обществу личностями, видеть их счастье – благородная мечта каждого нашего соотечественника.