I халқаро мева-сабзавот ярмаркаси
2016 йилнинг 8-10 ноябрь кунлари Тошкент шаҳридаги «Ўзэкспомарказ» миллий кўргазмалар мажмуасида I Халқаро мева-сабзавот ярмаркаси бўлиб ўтади.
Халқаро ярмарка «Ўзбекозиқовқатхолдинг» ХК, “Ўзвиносаноат-холдинг” ХК, Ассоциация “Ўзбекозиқовқатзахира”, «Ўзагроэкспорт» АЖ ва «Халқаро мева-сабзавот ярмаркаси» Дирексияси МЧЖ томонидан ташкил этилмоқда.
Ярмарка ўзбек компаниялари учун ўз маҳсулотларини тақдим этиш, экспорт географиясини кенгайтириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сотиш бозорларини ва янги хорижий ҳамкорларни топиш имконини беради. Чет эллик иштирокчиларга эса, ўз давлатлари бозорлари учун мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб бериш борасида ҳамкорлик алоқалари ўрнатишга замин яратади.
Халқаро мева-сабзавот ярмаркасида 150 дан ортиқ маҳаллий мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб берувчилар ва қайта ишловчиларнинг республиканинг барча ҳудудларидан иштироки кутилмоқда, турдош соҳа вазирлик, идора ва ташкилотларнинг вакиллари ўз маҳсулотларини тақдим этади, бундан ташқари экспортёрлар ва чет эллик харидорларга зарур бўлган маълумотлар берилади.
Хусусан, кўргазма павилонларида, Ўзбекистонда етиштирилган хўл, қуритилган ва қайта ишланган мева, сабзавот, полиз ва дуккакли маҳсулотлар ҳамда зираворлар тақдим этилади.
Бугунги кунда маҳаллий мева-сабзавот етиштирувчилар учун хорижда қайта ишловчи ва ритейл компаниялар катта қизиқиш уйғотмоқдалар.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва хорижий иштирокчилар ўртасида кооперация алоқаларини ўрнатиш мақсадида “Ўзэкспоцентр” миллий кўргазмалар комплекси павилонларида “музокара майдончалари” фаолият юритиб боради, бунда товар етказиб берувчи хорижий савдо компаниялари, хусусан харид қилиш бўйича қарор қабул қилувчи мутахассислар билан тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориши мумкин.
Шу билан бирга, ярмарканинг хорижий иштирокчилари учун мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишловчи корхоналарга, совутиш комплексларига ва бундар ташқари интенсив боғларга, ташриф буюришлари ташкил қилинади.
Ярмарканинг асосий вазифалари:
- хорижий ҳамкорларни Ўзбекистон Республикасининг мева-сабзавот маҳсулотлари етказиб бериш салоҳияти билан таништириш;
- мева-сабзавот маҳсулотлари етиштирувчилар, қайта ишловчи корхоналар ва хорижий импорт қилувчи компаниялар ўртасида узоқ муддатли, истиқболли ва ўзаро манфаатли муносабатлар ўрнатиш;
- мева-сабзавот маҳсулотлари етказиб бериш бўйича битимлар тузиш.
Ярмарка Ташкилий қўмитаси манзилига (Халқаро мева-сабзавот ярмаркаси дирексияси) хорижий қайта ишлаш корхоналари, ритейл компаниялар, савдо ва логистик марказлар вакилларидан бўлажак ярмаркада иштирок этиш бўйича аризалар келиб тушмоқда. Иштирокчиларни рўйхатдан ўтиши 2016 йил 5 ноябргача давом этади.

Международная плодоовощная ярмарка
С 8 по 10 ноября 2016 г. в г. Ташкенте в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» состоится I Международная плодоовощная ярмарка. Организаторами мероприятия являются ХК «Узбекозиковкатхолдинг», ХК “Узвиносаноат-холдинг”, Ассоциация “Узбекозиковкатзахира”, АО «Узагроэкспорт» и «Дирекция Международной плодоовощной ярмарки».
На Международной плодоовощной ярмарке ожидается участие более 150 отечественных поставщиков и переработчиков плодоовощной продукции из всех регионов республики, представителей профильных министерств, ведомств и организаций, которые представят свою продукцию, а также необходимую экспортерам и зарубежным покупателям информацию.
В частности, в выставочных павильонах будут представлены производимые в Узбекистане свежие, сушёные и переработанные фрукты, овощи, бахчевые и бобовые культуры, а также специи.
Сегодня большой интерес для местных производителей плодоовощной продукции представляют зарубежные перерабатывающие и ритейл-компании.
В целях налаживания кооперационных связей между местными производителями и зарубежными участниками, в павильонах национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» будут работать «переговорные зоны», где поставщики смогут провести прямые переговоры с представителями зарубежных торговых компаний, в частности со специалистами, принимающими решения о закупках.
Вместе с тем, для зарубежных участников ярмарки будет организован специальный тур на предприятия по переработке плодоовощной продукции, холодильные комплексы, а также интенсивные сады.
Основными задачами ярмарки являются:
– ознакомление зарубежных партнеров с потенциалом Республики Узбекистан в сфере поставок плодоовощной продукции;
- установление долгосрочных, перспективных и взаимовыгодных отношений между производителями плодоовощной продукции, перерабатывающими предприятиями и зарубежными торговыми компаниями-импортерами;
– заключение контрактов на поставку плодоовощной продукции.
В адрес Оргкомитета ярмарки (Дирекция Международной плодоовощной ярмарки) поступают заявки от представителей зарубежных перерабатывающих предприятий, ритейл-компаний, торговых и  логистических центров на участие в работе предстоящей ярмарки. Регистрация участников продолжится до 05 ноября 2016 года.