Islom Karimovning Qoraqalpog‘iston Respublikasi saylovchilari bilan uchrashuvi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Islom Karimov 26-fevral kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 1-Qoraqalpog'iston okrug saylov komissiyasi raisi K.Karimov ochdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Islom Karimov o'zining saylovoldi dasturi yuzasidan nutq so'zladi.
Dasturda keng ko'lamli iqtisodiy-ijtimoiy islohotlarni izchil davom ettirish, rivojlangan demokratik davlatlar qatoridan munosib o'rin olish, aholi farovonligi va hayot darajasini yanada oshirishga doir strategik maqsadlar o'z ifodasini topgan. Jumladan, sanoatni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish hisobidan iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish, ishbilarmonlik va tadbirkorlik uchun yanada keng yo'l ochib berish, davlatning iqtisodiyotdagi ulushini qayta ko'rib chiqish, yerlarning unumdorligini oshirish va ekin maydonlarini optimallashtirish, fermerlik harakatini yangi bosqichga ko'tarish, mahalliylashtirish dasturlarini izchil davom ettirish, investitsiyaviy muhitni yanada yaxshilash va eksport hajmini ko'paytirish, aholi bandligini ta'minlash va turmush farovonligini oshirish kabi masalalarga alohida e'tibor qaratilgan.
Mamlakatimizning iqtisodiy-ijtimoiy taraqqiyoti Qoraqalpog'iston Respublikasi rivojida ham yaqqol namoyon bo'lmoqda. Yangi zavod va korxonalar, infratuzilma obyektlari, zamonaviy uy-joylar barpo etilmoqda. Nukus shahrida ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilib, Qoraqalpog'iston Respublikasi shahar va qishloqlari qiyofasi butunlay o'zgarib borayotir.
Mahalliylashtirish va investitsiya dasturlari doirasida ko'plab istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda. Qo'ng'irot soda zavodi, "Oriyent texnoloji", "Vayt mashin texnoloji" qo'shma korxonalari, qurilish materiallari ishlab chiqarish va to'qimachilik majmualari mamlakatimiz iqtisodiyotida muhim o'rin tutmoqda. Dunyodagi eng yirik loyihalardan biri – Ustyurt gaz-kimyo majmuasi qurilishi jadal olib borilmoqda.
Uchrashuvda Qoraqalpog'iston Respublikasi "Nuroniy" jamg'armasi raisi Sh.Usnatdinov, "Qoraqalpog'iston tongi" gazetasi bosh muharriri G.Annaqlicheva, Qoraqalpog'iston Respublikasi bolalar va o'smirlar sport maktabi direktori, sambo bo'yicha ikki karra jahon chempioni A.Turdanov, O'zbekiston davlat san'at va madaniyat instituti Nukus filiali o'qituvchisi G.Aximbetova va boshqalar tinchlik va barqarorlik samarasida mamlakatimiz har tomonlama rivojlanib, xalqimizning dunyoqarashi va turmush tarzi izchil yuksalib borayotganini qayd etdi. Prezident sayloviga tayyorgarlik, uni o'tkazish bilan bog'liq jarayonlar milliy qonunchiligimiz va xalqaro demokratik talablarga to'la mos ravishda o'tayotganini ta'kidladi. Saylovchilarni 29-mart kuni bo'ladigan O'zbekiston Prezidenti saylovida faol ishtirok etishga chaqirdi.

Встреча Ислама Каримова с избирателями Республики Каракалпакстан
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Ислам Каримов 26 февраля встретился с избирателями Республики Каракалпакстан.
Встречу открыл председатель 1-й Каракалпакской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан К.Каримов.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов выступил и изложил основные направления своей предвыборной программы.
В программе обозначены стратегические цели последовательного продолжения широкомасштабных социально-экономических реформ, занятия достойного места в ряду развитых демократических государств, дальнейшего повышения уровня жизни и благосостояния народа. В частности, уделено особое внимание вопросам повышения конкурентоспособности экономики за счет модернизации и диверсификации промышленности, создания более широких возможностей и условий для предпринимательства и бизнеса, пересмотра участия государства в экономике, повышения плодородия земель и оптимизации посевных площадей, дальнейшего укрепления и расширения фермерского движения, последовательного продолжения программ локализации, дальнейшего улучшения инвестиционного климата и увеличения экспорта, обеспечения занятости и повышения доходов населения.
Результаты социально-экономического развития нашей страны ярко проявляются и в Республике Каракалпакстан. Строятся новые заводы и предприятия, объекты инфраструктуры, современные жилые дома. В Нукусе осуществлена огромная созидательная работа, кардинально меняется облик городов и сел Каракалпакстана.
В рамках программ локализации и инвестиций реализуется множество перспективных проектов. Кунградский содовый завод, совместные предприятия "Ориент техноложи", "Вайт машин техноложи", комплексы по производству строительных материалов и текстиля играют важную роль в экономике нашей страны. Ведется строительство Устюртского газохимического комплекса – одного из крупнейших проектов в мире.
Председатель Каракалпакского отделения фонда "Нуроний" Ш.Уснатдинов, главный редактор газеты "Коракалпогистон тонги" Г.Аннакличева, директор детско-юношеской спортивной школы Республики Каракалпакстан, двукратный чемпион мира по самбо А.Турданов, преподаватель Нукусского филиала Государственного института искусств и культуры Узбекистана Г.Ахимбетова и другие отметили, что наша страна всесторонне развивается, кардинально меняются мировоззрение и образ жизни народа, важным фактором чего являются мир и спокойствие, царящие в Узбекистане. Подготовка к проведению выборов Президента проходит в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими требованиями. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 29 марта выборах Президента Узбекистана.