O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan islohotlar jarayoni, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 28-mart kuni Navoiy viloyatiga keldi.
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida Navoiy viloyatida betimsol bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Navoiy viloyati haqida gap ketganda, avvalo, uning mehnatkash xalqi, yer osti va yer usti boyliklari, ulkan iqtisodiy salohiyati ko‘z oldimizda namoyon bo‘ladi. Mamlakatimizning yirik sanoat hududi hisoblangan ushbu viloyatda konchilik, metallurgiya, kimyo, energetika, qurilish materiallari, paxta tozalash, oziq-ovqat sanoati izchil rivojlanmoqda.
Hozirgi kunda viloyatda 17 yirik sanoat korxonasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “Navoiyazot”, “Qizilqumsement”, “Navoiy issiqlik elektr stansiyasi” aksiyadorlik jamiyatlari va “Elektrkimyozavodi” qo‘shma korxonasi shular jumlasidandir. “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida 18 korxona faoliyati samarali yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ular tomonidan 100 dan ortiq turdagi raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
2016-yilda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida amalga oshirilgan izchil ishlar samarasida yalpi hududiy mahsulot hajmi 10 trillion 5 milliard so‘mni tashkil etdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish o‘tgan yilga nisbatan 5,9 foiz, jumladan, hududiy sanoat mahsulotlari 15,4 foiz, xalq iste’moli mollari 12, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish 7,1, qurilish ishlari 9,3, chakana savdo aylanmasi 15,1, umumiy xizmatlar 15,5 foizga oshdi.
Viloyatda o‘tgan yili 866 yangi kichik biznes subyekti tashkil etildi. Kichik biznes subyektlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 611,9 milliard so‘m kredit ajratildi. 2,8 trillion so‘m kapital qo‘yilmalar o‘zlashtirildi. Viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida umumiy qiymati 229 milliard so‘mlikdan ortiq loyihalar amalga oshirilib, 9 ming 500 dan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi.
Davlatimiz rahbari o‘zining saylovoldi dasturida Navoiy viloyatini rivojlantirish bo‘yicha ulkan rejalarni bayon etgan edi. Prezidentimiz Navoiy viloyatiga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, istiqbolli loyihalar bilan tanishish va xalq bilan bevosita muloqot qilish ko‘zda tutilgan.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев прибыл в Навоийскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, процессом проводимых реформ, крупными проектами на местах и диалога с народом 28 марта прибыл в Навоийскую область.
Под руководством Первого Президента нашей страны в годы независимости в Навоийской области осуществлена колоссальная созидательная работа. Навоийская область, прежде всего, характеризуется богатыми природными ресурсами, огромным экономическим потенциалом. Здесь проживают трудолюбивые жители. В этом крупном промышленном регионе нашей страны последовательно развиваются горное дело, металлургическая, химическая, энергетическая отрасли, производство строительных материалов, хлопкоочистительная, пищевая промышленность.
В настоящее время в области действуют 17 крупных промышленных предприятий. К их числу относятся Навоийский горно-металлургический комбинат, акционерные общества “Навоиазот”, “Кизилкумцемент”, “Навоий иссиклик электр станцияси” и совместное предприятие “Электркимёзаводи”. В свободной экономической зоне “Навои” эффективно действуют 18 предприятий, на которых производят более 100 видов конкурентоспособной продукции.
В 2016 году в результате последовательной работы по социально-экономическому развитию области объем валового регионального продукта составил 10 триллионов 5 миллиардов сумов. Производство промышленной продукции по сравнению с 2015 годом выросло на 5,9 процента, в частности, территориальной промышленной продукции - на 15,4 процента, товаров народного потребления - на 12, выращивания сельскохозяйственной продукции - на 7,1, выполнение строительных работ - на 9,3, розничный товарооборот - на 15,1, оказание общих услуг - на 15,5 процента.
В области в прошлом году было создано 866 новых субъектов малого бизнеса. В целях поддержки субъектов малого бизнеса выделено 611,9 миллиарда сумов кредитов. Освоены 2,8 триллиона сумов капиталовложений. В рамках программы социально-экономического развития области реализованы проекты на общую сумму более 229 миллиардов сумов, создано свыше 9500 новых рабочих мест.
Глава нашего государства в своей предвыборной программе изложил большие планы по развитию Навоийской области. В ходе поездки Президента нашей страны в Навоийскую область предусмотрено ознакомление с исполнением этих планов, осуществляемой созидательной работой, перспективными проектами, проведение непосредственного диалога с народом.