Tadbirkorlikni mikrokreditlash tizimi soddalashtiriladi
Mamlakatimiz Prezidenti “Tadbirkorlik sub'yektlarini va keng aholi qatlamiga mikrokreditlar ajratish tizimini yanada soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorga imzo chekdi.
Hujjat tadbirkorlik sub'yektlari va barcha aholi qatlamining imtiyozli mikrokreditlardan keng foydalanishini ta'minlash, shuningdek, yakka tartibdagi mehnat faoliyatini rag‘batlantirish yo‘li bilan aholi bandligini yanada oshirishga qaratilgan.
Qaror yangi ro‘yxatga olingan yuridik shaxs tashkil etmagan yakka tartibdagi tadbirkorlar (YATT) va oilaviy tadbirkorlik sub'yektlariga (OTS) mikrokreditlar ajratish mexanizmini soddalashtirishni joriy etishni ko‘zda tutadi. Yangi ro‘yxatdan o‘tgan yuridik shaxs tashkil etmagan YATT va OTSlarga faoliyatini amalga oshirish uchun olingan tovarlarni garov sifatida hisobga olgan holda eng kam ish haqining (EKOIH) 20 barobarigacha miqdorda mikrokreditlar ajratiladi.
Yangi davlat ro‘yxatidan o‘tgan yuridik shaxs tashkil etmagan YATT va OTSlarga tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun EKOIHning 60 barobarigacha miqdorda mikrokreditlar kreditlashga oid qonun hujjatlarida nazarda tutilgan ta'minot turlari bilan bir qatorda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari vakolatlari doirasida kafilligi asosida ajratishni kengaytirish.
2021 yil 1 yanvarga qadar mazkur qarorga ilova etilgan faoliyat turlari bilan shug‘ullanadigan yangi ro‘yxatga olingan yuridik shaxs tashkil etmagan holda faoliyat yuritayotgan YATT va OTSlar mikrokreditlarni rasmiylashtirishda 6 oy muddatga qat'iy belgilangan soliq to‘lovlaridan ozod etiladi. Maboda nazarda tutilgan imtiyozlardan foydalanadigan qat'iy belgilangan soliq to‘lovchilar ular davlat ro‘yxatiga olingan kundan e'tiboran 12 oy ichida tugatilsa yoki 3 yoxud undan ko‘p oy muddatga faoliyatini to‘xtatsa, faoliyat ko‘rsatgan davri uchun qat'iy belgilangan soliqlarni to‘laydi.
Joylardagi davlat hokimiyati organlari, manfaatdor vazirliklar va idoralar, xo‘jalik birlashmalariga tijorat banklari krediti hisobidan sotib olinadigan qoramol, qo‘y-echki, quyon, parranda, baliq, asalari uyasi, mevali daraxt va tok ko‘chatlari, urug‘, mineral o‘g‘it, o‘simliklarni kimyoviy himoya qilish vositalari, maishiy texnika, uskunalar, qurilish materiallari va boshqa tovarlarni hech qanday cheklovlarsiz naqd pulsiz hisob-kitob yo‘li bilan yetkazib berishni tashkil etishga ko‘maklashish vazifasi topshirildi. Bir oy muddatda hududdagi joriy holatni tanqidiy tahlil qilish asosida tegishli qishloq xo‘jaligi tovarlari, maishiy texnika, uskunalar, qurilish materiallari va boshqa turdagi mahsulotlar yetkazib berishga ixtisoslashtirilgan xo‘jalik sub'yektlarini tashkil etiladi.
Qarorda 47 ta uzoq va borish qiyin hamda ortiqcha mehnat resurslariga ega bo‘lgan tumanda yangidan tashkil etilgan YATT va OTS uchun tijorat banklarining Imtiyozli kreditlash jamg‘armasi hisobidan EKOIHning 100 baravarigacha miqdorida kreditlar ajratish belgilandi.
Markaziy bankka bir oy muddatda yuqorida ko‘rsatilgan mikrokreditlarni ajratishning soddalashtirilgan tartiblarini tasdiqlash tavsiya qilindi.

Упрощается система микрокредитования предпринимательства
Президент страны подписал постановление «О мерах по дальнейшему упрощению системы микрокредитования субъектов предпринимательства и широких слоев населения»
Документ направлен на обеспечение широкого доступа к льготным микрокредитам, а также повышение занятости населения путем стимулирования индивидуальной трудовой деятельности. Согласно постановлению, в республике внедряется упрощенный механизм выделения микрокредитов вновь зарегистрированным индивидуальным предпринимателям и субъектам семейного предпринимательства без образования юридического лица. Микрокредиты будут выделяться на сумму до 20-кратного минимального размера заработной платы (МРЗП), с принятием в качестве обеспечения приобретаемых для осуществления предпринимательской деятельности товаров.
В целях расширения практики выделения вновь зарегистрированным индивидуальным предпринимателям и субъектам семейного предпринимательства без образования юридического лица микрокредитов для осуществления предпринимательской деятельности на сумму до 60-кратного МРЗП, наряду с предусмотренными законодательством видами обеспечения, принимаются поручительства органов самоуправления граждан.
Вновь зарегистрированные до 1 января 2021 г. индивидуальные предприниматели и субъекты семейного бизнеса без образования юридического лица, осуществляющие виды деятельности согласно приложению к постановлению, освобождаются от уплаты фиксированного налога сроком на 6 месяцев при оформлении вышеуказанных микрокредитов. В случае ликвидации в течение 12 месяцев со дня государственной регистрации или приостановления деятельности на срок 3 и более месяцев, фиксированный налог должен быть уплачен за весь период фактической деятельности.
Региональные органы государственной власти и заинтересованные министерства, ведомства и хозяйственные объединения обеспечат содействие в организации поставки без каких-либо ограничений приобретаемого за счет кредитов коммерческих банков скота, баранов, козлов, кроликов, птиц, рыб, пчелиных семей, саженцев фруктовых деревьев, винограда, семян, минеральных удобрений, средств химической защиты растений, бытовой техники, оборудования, строительных материалов и других товаров, путем безналичного расчета. В месячный срок, на основе анализа текущего состояния в каждом регионе, должны быть созданы хозяйствующие субъекты, специализирующиеся на поставке сельскохозяйственных товаров, бытовой техники, оборудования, строительных материалов и других видов продукции.
Постановлением определено, что кредиты за счет средств Фонда льготного кредитования выделяются коммерческими банками на сумму до 100 МРЗП индивидуальным предпринимателям и семейному бизнесу, вновь зарегистрированным в 47 отдаленных и труднодоступных районах, а также районах с избыточными трудовыми ресурсами.
Центральный банк в месячный срок утвердит упрощенный порядок выделения вышеупомянутых микрокредитов.