Poytaxtimizda Yaponiya kinosi kunlari boshlandi
Unda Yaponiya kinematografiya san’atining o‘ziga xos jihatlarini aks ettirgan ikkita badiiy va uch animatsion film tomoshabinlar e’tiboriga havola etiladi. Qiziqarli voqealarga boy mazkur asarlar yapon xalqining turmush tarzi, madaniyati, urf-odatlari, yoshlarining dunyoqarashi va ichki kechinmalari haqida tasavvur uyg‘otadi.
Madaniy anjuman Tomoyuki Furumaya tomonidan suratga olingan «Voyaga yetmaganlar uchun Busido» filmi namoyishi bilan boshlandi. «Miyori va sehrli o‘rmon», «Nafis so‘zlar bo‘stoni», «Yoz kechasidagi uyqu», «Pakana Maruko» kabi filmlar namoyish etiladi.
Tadbirning ochilishida “O‘zbekkino” milliy agentligi bosh direktori Otabek Musayev, Yaponiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Nobuaki Ito va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda bunday madaniy-ma’rifiy tadbirlarning o‘rni katta ekanini qayd etdi.
“O‘zbekkino” milliy agentligi va Yaponiyaning mamlakatimizdagi elchixonasi hamkorligida o‘n ikkinchi bor tashkil etilgan Yaponiya kinosi kunlari 26-martga qadar davom etadi.
Mamlakatimiz kino ixlosmandlari tadbir kunlari Yaponiyaning taniqli kino ijodkorlari – rejissyorlar, aktyorlar va ssenariy mualliflari bilan uchrashish imkoniga ega bo‘ladi.

Стартовали Дни японского кино
Вниманию зрителей будут представлены два художественных и три анимационных фильма. Работы японских режиссеров рассказывают об образе жизни, культуре, обычаях японцев, мировоззрении и внутренних переживаниях молодежи.
Дни начались с показа фильма Томоюки Фурумая “Бусидо для шестнадцатилетних”. Будут представлены также фильмы “Миёри и волшебный лес”, “Сад изящных слов”, “Сон в летнюю ночь”, “Коротышка Маруко”.
На открытии мероприятия Генеральный директор Национального агентства “Узбеккино” Отабек Мусаев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в нашей стране Нобуаки Ито и другие отметили, что подобные культурно-просветительские мероприятия играют важную роль в укреплении сотрудничества между нашими странами.
Дни японского кино, организованные Национальным агентством “Узбеккино” и посольством Японии в двенадцатый раз, продлятся до 26 марта.
Любители кинематографа нашей страны получат возможность встретиться с известными режиссерами, актерами и сценаристами Японии.