2,5 mingdan ziyod oila Sergeli tumanida barpo etilayotgan yangi uylarga ko‘chib o‘tadi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi tomonidan ushbu qurilish maydoniga tashkil etilgan media-turda bu alohida ta’kidlandi.
Qo‘mita raisining o‘rinbosari A.Tojiyev va boshqalar barcha shaharu qishloqlarimizda keng ko‘lamli bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlarining amalga oshirilayotgani aholining hayot sifati yuksalishiga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Bu borada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 22-noyabrdagi «2017-2020-yillarda shaharlarda arzon ko‘p kvartirali uy-joylar qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori islohotlarning yangi bosqichini boshlab berdi.
Mazkur qarordan maqsad shaharda yashayotgan aholini, shu jumladan, yosh oilalar, uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan boshqa toifadagi fuqarolarni arzon, qulay, zamonaviy uy-joylar bilan ta’minlash yo‘li bilan ularning turmush darajasini yanada oshirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirishdan iboratdir.
Qarorga muvofiq, 2017-2020-yillarda shaharlarda 945 ko‘p xonadonli uy-joy qurilishi rejalashtirilgan. 2017-yilda 191 ko‘p xonadonli uy qurilishi belgilangan bo‘lib, shu kunlarda ularni qurish ishlari jadal amalga oshirilmoqda. Shundan 102 tasi Toshkent shahrida bunyod etilmoqda.
Sergeli tumanidagi qurilish ishlari uchta maydonda olib borilmoqda. Birinchi maydondagi 66 ta yetti qavatli uyning kalitlari xonadon sohiblariga mustaqilligimizning 26-yilligi bayrami arafasida topshirilishi ko‘zda tutilayotgan bo‘lsa, boshqa maydonlardagi 36 ta ko‘p qavatli uyni qurish ishlari ham boshlab yuborilgan.
Mazkur uylar qurib bitkazilishi bilan 4 mingdan ziyod oila o‘z shaxsiy xonadoniga ega bo‘ladi. Ko‘p xonadonli uylar mamlakatimizda ishlab chiqarilgan zamonaviy qurilish materiallari asosida barpo etilmoqda. Shuningdek, maktablar, bolalar bog‘chalari, dam olish joylari, poliklinikalar, bolalar maydonchalari, avtomobil turar joylari, chiqindi yig‘ish punktlari qurilishi rejalashtirilgan. Hudud obodligi ta’minlanadi.

Обеспечение населения жильем – приоритетная задача
В преддверии 26-летия независимости нашей Родины в Сергелийском районе столицы будут сданы в эксплуатацию 66 многоквартирных домов. Дома, возводимые в соответствии с современными требованиями градостроительства, позволят обеспечить жильем более 2,5 тысячи семей. Самое важное, дома будут предоставляться на основе льготных ипотечных кредитов.
Это особо отмечалось в ходе медиа-тура по строительным площадкам, организованного Государственным комитетом Республики Узбекистан по архитектуре и строительству.
Заместитель председателя комитета А.Тожиев и другие отметили, что проводимая в городах и селах нашей страны широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа способствует повышению качества жизни населения. Новый этап реформ в этом направлении положен постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы” от 22 ноября 2016 года.
Цель данного постановления заключается в дальнейшем повышении уровня и качества жизни населения, проживающего в городах, в том числе молодых семей, других категорий граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий, усилении их социальной поддержки путем обеспечения доступными благоустроенными домами.
В соответствии с постановлением в 2017-2020 годах намечено построить 945 многоквартирных домов. В эти дни активно продолжается строительство 191 дома, в том числе 102 домов в городе Ташкенте.
Строительные работы ведутся на трех площадках Сергелийского района. На первой идет строительство 66 семиэтажных домов, ключи от которых будут вручены хозяевам накануне празднования 26-летия независимости, на других площадках стартовало возведение 36 домов.
После завершения их строительства более 4 тысяч семей получат собственные квартиры. Дома возводятся с использованием современных стройматериалов отечественного производства. Планируется также строительство школ, детских садов, мест отдыха, поликлиник, детских площадок, автомобильных стоянок, пунктов сбора отходов. Территория массивов будет благоустроена.