O‘zbekiston va Hindiston Prezidentlari bir-birlarini qutladilar
O‘zbekiston Respublikasi bilan Hindiston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan Hindiston Prezidenti Pranab Mukerji O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga tabrik yo‘llagan.
Hindiston Prezidenti qutlovida bunday deyiladi: "Siz Janobi Oliylariga, O‘zbekiston Respublikasi hukumati va xalqiga mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan o‘zimning samimiy tabriklarimni yo‘llashdan g‘oyat mamnunman.
Hindiston bilan O‘zbekiston o‘rtasida ko‘p asrlik do‘stlik va hamkorlik rishtalari mavjud. Hamkorligimiz ikki tomonlama asosda, shuningdek, butun dunyoda tinchlik va osoyishtalikni saqlash, xalqlarimiz taraqqiyoti va farovonligi yo‘lida xalqaro forumlar doirasida izchil rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidlayman. O‘tgan 25-yil davomida biz yanada yaqinlashdik va strategik sheriklik munosabatlarimiz o‘zaro manfaatli barcha sohalarda mustahkamlandi".
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z qutlovida dunyodagi dolzarb masalalar yuzasidan ikki mamlakatning siyosati va pozitsiyasi yaqinligini, BMT va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasida hamkorlikni yanada rivojlantirish, bir-birini o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirish O‘zbekiston bilan Hindiston manfaatlariga mos kelishini ta’kidlagan.
Davlatimiz rahbari "O‘zbekiston barcha yo‘nalishlar, xususan, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar sohalardagi munosabatlarni yanada kengaytirish, buning uchun mavjud ulkan salohiyatdan to‘liq foydalanishga tayyor" ekanini qayd etgan.
Prezidentimiz mamlakatlarimiz birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan teng huquqli va uzoq muddatli hamkorlikni O‘zbekiston va Hindiston xalqlari manfaatlari yo‘lida sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishiga ishonch bildirgan.

Президенты Узбекистана и Индии обменялись поздравительными посланиями
В связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Индия Президент Индии Пранаб Мукерджи направил поздравление Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
В послании Президента Индии говорится: «С большим удовольствием выражаю Вашему Превосходительству, правительству и народу Республики Узбекистан свои теплые поздравления по случаю 25-й годовщины установления дипломатических отношений между нашими странами.
Индию и Узбекистан связывают многовековые узы дружбы и непрерывного взаимодействия. Вызывает удовлетворение тот факт, что наше сотрудничество расширяется как на двусторонней основе, так и в рамках международных и многосторонних форумов, в целях сохранения спокойствия во всем мире, прогресса и развития наших народов. За последние 25 лет мы стали ближе и наше стратегическое партнерство укрепилось во всех сферах, представляющих взаимный интерес».
В своем поздравительном послании Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил близость политики двух стран и их позиций по актуальным проблемам в мире и подчеркнул, что дальнейшее углубление партнерства в рамках ООН и других влиятельных международных структур, продолжение практики взаимной поддержки отвечает интересам Узбекистана и Индии.
Глава нашей страны подтвердил готовность узбекской стороны «к дальнейшему наращиванию отношений по всем направлениям, в частности в торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической, культурно-гуманитарной сферах, полностью используя для этого имеющийся большой потенциал».
Президент Узбекистана выразил уверенность, что наши страны совместными усилиями смогут поднять равноправное и долгосрочное сотрудничество на качественно новый уровень в интересах узбекского и индийского народов.