Bokschilarimizning yirik g‘alabasi
Poytaxtimizdagi “O‘zbekiston” sport majmuasida boks bo‘yicha nufuzli turnir – Butunjahon boks seriyasi (WSV)ning VII mavsumining navbatdagi bahsi o‘tkazildi. Unda mamlakatimiz sharafini himoya qilayotgan “Uzbek Tigers” jamoasi Xitoyning “China Dragons” jamoasi bilan kuch sinashdi.
Xalqaro havaskor bokschilar uyushmasi (AIBA) shafeligida tashkil etilgan turnir sport olamining eng nufuzli musobaqalaridan biriga aylangan. Bu yilgi turnirda eng kuchli 12 jamoa uchta guruhga bo‘lingan holda o‘zaro kuch sinashmoqda.
Musobaqa bir necha bosqichdan iborat bo‘lib, jamoalar o‘rtasida o‘nta vazn toifasida o‘tkazilmoqda.
Mamlakatimiz bokschilari oltinchi mavsumdan buyon mazkur turnirda ishtirok etmoqda. Bu yilgi bahslarda “Uzbek Tigers” jamoasi "S" guruhida Xitoyning "China Dragons", Rossiyaning "Patriot boxing team" va Qozog‘istonning "Astana Arlans" jamoalari bilan bahslashmoqda. 4-mart kuni Rossiyaning “Patriot boxing team” jamoasi bilan raqobatlashgan bokschilarimiz 5:0 hisobida g‘alaba qozondi.
– O‘zbek bokschilarining dovrug‘i butun dunyoga keng tarqalgan, – deydi musobaqa supervayzeri Mariya Pikson (Filippin). – Mamlakatingizda sportning barcha turlari, jumladan, boksni yoshlar o‘rtasida rivojlantirish uchun yaratilgan keng imkoniyatlar va qulay sharoitlarni ko‘rib havasim keldi.
...18-mart kuni bayramona bezatilgan "O‘zbekiston" sport majmuasida nufuzli musobaqaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Chorlov sadolari ostida maydonga musobaqa ishtirokchilari kirib keldi.
Musobaqaning ochilishida O‘zbekistonda boks jadal rivojlanayotgani alohida ta’kidlandi. Bu sportchilarimizning nufuzli musobaqalarda katta g‘alabalarga erishayotganida, mamlakatimizda yirik xalqaro sport anjumanlari yuqori saviyada tashkil etilayotganida yaqqol namoyon bo‘layotir.
“Uzbek Tigers” va “China Dragons” jamoalari o‘rtasidagi bellashuv ham qiziqarli va murosasiz janglarga boy bo‘ldi.
52 kilogramm vazn toifasida Abrorjon Qodirov va Yong Chang, 60 kilogramm vazn toifasida Murodjon Ahmadaliyev va Sen Vang, 69 kilogramm vazn toifasida Shahram G‘iyosov va Vey Li U, 81 kilogramm vazn toifasida Bektemir Meliqo‘ziyev va Jiabin Xuang, vazni 91 kilogrammdan og‘ir bo‘lgan bokschimiz Bahodir Jalolov Xaypeng Mu bilan kuch sinashdi.

Крупная победа боксеров Узбекистана
В спортивном комплексе “Узбекистан” в Ташкенте состоялся очередной матч VII сезона Всемирной серии бокса (WSB). В нем состязались защищающая честь нашей страны команда “Uzbek Tigers” и команда “China Dragons” Китая.
Турнир, проводимый под эгидой Международной ассоциации любительского бокса (AIBA), является одним из самых престижных соревнований спортивного мира. В нынешнем году в турнире участвуют 12 сильнейших команд, разделенных на три группы.
Соревнование состоит из нескольких туров, команды борются между собой в десяти весовых категориях.
Боксеры нашей страны участвуют в этих соревнованиях с шестого сезона. В этом году команда “Uzbek Tigers” соревнуется в группе “С” с командами “China Dragons” (Китай), “Patriot boxing team” (Россия) и “Astana Arlans” (Казахстан). 4 марта наши боксеры выступили против команды “Patriot boxing team” и победили со счетом 5:0.
- Боксеры Узбекистана известны на весь мир, - говорит супервайзер турнира Мария Пиксон (Филиппины). - Стоит отдать должное созданным в стране благоприятным условиям для развития всех видов спорта, особенно бокса.
...18 марта в празднично украшенном спортивном комплексе “Узбекистан” прошла церемония открытия престижного турнира.
Под позывные на арену вступают участники соревнования.
На церемонии открытия особо отмечалось, что бокс в Узбекистане динамично развивается. В результате наши спортсмены достигают больших побед на престижных соревнованиях, в нашей стране на высоком организационном уровне проводятся крупные международные спортивные мероприятия.
Команды “Uzbek Tigers” и “China Dragons” выдали интересные и захватывающие поединки.
Бои прошли в парах: Аброржон Кодиров и Юн Чан (весовая категория 52 килограмма), Муроджон Ахмадалиев – Ван Сэн (60 килограммов), Шахрам Гиёсов – Лю Вэй (69 килограммов), Бектемир Меликузиев - Хуан Цзябинь (81 килограмм), Баходир Жалолов – Му Хайпэн (свыше 91 килограмма).