2017-03-18 | Texnologiyalar
“Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” davlat dasturi doirasida Uzmobile Milliy operatori Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi bilan hamkorlikda Uzmobile abonentlariga internet tarmog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi (pm.gov.uz), Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz), O‘zbekiston Respublikasining Hukumat portali (gov.uz), shuningdek davlat organlarining saytlaridan bepul ulanish imkoniyatini yaratdi.
Aholini mazkur qulaylikdan keng xabardor qilish maqsadida, 2017 yilning 18 mart kuni jamoatchilik vakillari uchun brifing tashkil etildi.
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha Harakatlar strategiyasida elektron hukumat tizimini samarali rivojlantirishga ham alohida urg‘u qaratilgan. Birgina 2017 yilning o‘zida aholi turmush tarzini qulay bo‘lishiga xizmat qiladigan 50 dan ziyod eng muhim xizmatlar interaktiv shaklga o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Tadbirkorlar uchun eksport-importga ruxsat beruvchi jarayonlar elektronlashtiriladi. Joriy yilda mamlakatimizda internetga ulanish ham sifat, ham tezkorlik jihatdan yanada yaxshilanib, davlat idoralari xizmatchilari va aholining kompyuter savodxonligini oshirish yuzasidan o‘quvlar amalga oshiriladi.
Ma’lumki, ayni paytga kelib O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi mamlakatimizda “elektron hukumat” tizimining muhim elementlaridan biriga aylandi. Davlat rahbari qabulxonasining faoliyati jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan davlat idoralariga yo‘llangan murojaatlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish, iqtisodiy, ijtimoiy, moliyaviy va huquqiy tahlillar asosida aholi tomonidan ko‘tarilgan masala hamda murojaatlarga yechim topish maqsadida tashkil qilingan edi.
Bu yo‘nalishda ayniqsa, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali fuqarolar uchun davlat idoralariga murojaat qilishda ommabop resursga aylandi.
Joriy yilning mart oyi holatiga ko‘ra, Yagona portalga 308 turdagi interaktiv xizmat joriy qilingan. Fevral oyi holatida portal orqali davlat idoralariga qilingan murojaatlar soni 1 million marotabadan oshgan. Bugunga kelib 2400 dan ziyod davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, ularning tizimidagi muassasalar portal orqali elektron xizmat ko‘rsatmoqdalar.
“Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturidagi maqsad-vazifalarni amalga oshirish, jumladan aholining davlat idoralari interaktiv xizmatlaridan samarali foydalanishlarini ta’minlash maqsadida, Uzmobile Milliy operatorining abonentlariga yaratib bergan hukumat portallari va barcha davlat saytlari, shuningdek Ochiq ma’lumotlar portali (data.gov.uz), Me’yoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarini muhokama qilish portali (regulation.gov.uz)dan bepul internet asosida foydalanish qulayligi fuqarolar va hukumat, davlat idoralari o‘rtasidagi aloqalarning mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
Mazkur yangilik tashkilotchilari O‘zbekistonning boshqa mobil aloqa operatorlari ham aholiga internetdan foydalanishda imtiyozlar yaratib, ularning davlat xizmatlaridan keng foydalanishlarini ta’minlaydigan bu kabi tashabbuslarda faol ishtirok etishlariga umid bildirmoqdalar. Bu kabi loyihalar davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirib, davlat va jamiyatning o‘zaro hamkorligini yanada yuqori bosqichga ko‘tarishi barchamizga ayon.

Национальный оператор мобильной связи ввел услугу по бесплатному интернет доступу к госуслугам
В рамках проводимых работ по реализации государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека», Национальный оператор мобильной связи Uzmobile, совместно с Мининфоком и Центром развития системы «Электронное правительство» вводит услугу, которая обеспечивает бесплатный интернет доступ абонентов Uzmobile в Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан (pm.gov.uz), Единому порталу интерактивных государственных услуг (my.gov.uz), Правительственному порталу Республики Узбекистан (gov.uz), а также всем сайтам государственных органов.
В целях более подробного разъяснения об этих нововведениях среди населения 18 марта 2017 года прошел брифинг для представителей средств массовой информации.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017—2021 годах пристальное внимание уделяется созданию условий для дальнейшего эффективного развития электронного правительства. Только в 2017 году будет внедрен целый ряд интерактивных государственных услуг. Продолжится унификация разрешительных документов по экспортно-импортным операциям. Будут приняты меры по повышению доступа к интернету и компьютерной грамотности работников госорганов и населения.
Одним из наиболее важных элементов электронного правительства является Виртуальная приёмная Президента Республики Узбекистан. Работа приемной главы государства организована в целях кардинального совершенствования работ по экономическому, социальному, финансовому и юридическому анализу, а также разрешению вопросов и обращений, направленных физическими и юридическими лицами.
Обращения через ЕПИГУ стали наиболее популярным способом обращения граждан.
На начало марта нынешнего года на Едином портале интерактивных государственных услуг внедрено 308 электронных услуг. Количество обращений на Единый портал еще в феврале превысило миллион. На сегодняшний день более 2 400 органов государственного и хозяйственного управления, включая подведомственные структуры, предоставляют электронные услуги через Единый портал.
В рамках выполнения этих задач, в частности, в рамках Года диалога с народом и интересов человека, в целях более широкого доступа граждан к услугам государственных органов Национальный оператор мобильной связи Uzmobile совместно с Мининфоком и Центром развития системы электронного правительства вводит услугу, которая обеспечивает бесплатный интернет доступ для своих абонентов в Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан (pm.gov.uz), Единому порталу интерактивных государственных услуг (my.gov.uz), порталу открытых данных (data.gov.uz), к системе обсуждения проектов нормативно-правовых актов (regulation.gov.uz), Правительственному порталу Республики Узбекистан (gov.uz), а также всем сайтам государственных органов.
Организаторы данного нововведения надеются на то, что и другие операторы мобильной связи Узбекистана будут также принимать участие в расширении доступа населения к госуслугам, путем предоставления льготного доступа к сети интернет. Нужно понимать, что это позволит значительно улучшить качество и количество государственных услуг, поднять на новый, более высокий уровень взаимоотношения государства и всех сфер общества.