Markaziy saylov komissiyasida YeXHT DIIHB delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2017-yil 17-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi Mirza-Ulug‘bek Abdusalomovning Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti (YeXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB)ning direktori Mixael Georg Link boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi delegatsiya a’zolarini Komissiya tomonidan saylov qonunchiligini va huquqni qo‘llash amaliyotini yanada takomillashtirish yo‘lida amalga oshirilgan ishlari va faoliyati haqida batafsil xabardor qildi.
O‘z navbatida, YeXHT DIIHB direktori mamlakatimizda saylov tizimini yanada takomillashtirish masalalariga, xususan fuqarolarning o‘z xohish-irodasini erkin bildirishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratishga berilayotgan e’tiborni yuqori baholadi.
Uchrashuv chog‘ida ta’kidlanganidek, YeXHT vakillari O‘zbekiston saylovlarida kuzatuvchilar sifatida 1999-yildan e’tiboran faol ishtirok etib kelyapti, saylov to‘g‘risidagi milliy qonunchilikni yanada takomillashtirish, saylovlarni demokratik tamoyillar va xalqaro standartlarga muvofiq ochiq va erkin o‘tkazish maqsadida YeXHT DIIHBning takliflari va tavsiyalari har tomonlama o‘rganilib inobatga olinmoqda.
Taraflar ikki tomonlama munosabatlarni davom ettirishga tayyor ekanligini ta’kidladilar va kelgusi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikr almashdilar, shuningdek Markaziy saylov komissiyasi va YeXHT DIIHBning o‘zaro hamkorlik qilishining asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori Djon MakGregor, Markaziy saylov komissiyasi, Tashqi ishlar vazirligining mas’ul xodimlari va YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ofisining vakillari ishtirok etdi.
Shu kunning o‘zida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Inson huquqlari bo‘yicha milliy markazida ham YeXHT DIIHB delegatsiyasining uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.

Встреча в ЦИК с делегацией БДИПЧ ОБСЕ
17 марта 2017 года состоялась встреча председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Мирза-Улугбека Абдусаломова с делегацией Бюро по демократический институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе во главе с директором Михаэлем Георгом Линком.
Председатель Центризбиркома подробно проинформировал членов делегации о проделанной работе и деятельности Центральной избирательной комиссии на пути совершенствования избирательного законодательства и правоприменительной практики.
В свою очередь, директор БДИПЧ ОБСЕ высоко оценил внимание, уделяемое в стране вопросам дальнейшего совершенствования избирательной системы, в частности созданию необходимых условий для свободного волеизъявления граждан.
В ходе встречи подчеркивалось, что представители ОБСЕ принимают активное участие в качестве наблюдателей на выборах Узбекистана с 1999 года, предложения и рекомендации БДИПЧ ОБСЕ всесторонне изучаются и учитываются в целях дальнейшего совершенствования национального законодательства о выборах, их открытого и свободного проведения в соответствии с демократическими принципами и международными стандартами.
Стороны отметили готовность в продолжении двусторонних отношений и обменялись мнениями по укреплению дальнейшего сотрудничества, а также обсудили основные направления взаимодействия Центризбиркома и БДИПЧ ОБСЕ.
Во встрече приняли участие Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор, ответственные работники Центризбиркома, Министерства иностранных дел и представители Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В этот же день состоялись встречи делегации БДИПЧ ОБСЕ в Министерстве иностранных дел и Национальном центре по правам человека Республики Узбекистан.