O‘zbekiston Prezidenti va Belgiyaliklar Qiroli bir-birlarini qutladilar
O‘zbekiston Respublikasi va Belgiya Qirolligi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan Belgiyaliklar Qiroli Filipp Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga tabrik yo‘llagan.
Belgiyaliklar Qirolining qutlovida bunday deyiladi: "2017-yilda Belgiya va O‘zbekiston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligini nishonlayotganimiz menga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
O‘tgan yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik turli sohalarda muvaffaqiyatli rivojlanmoqda, ikki tomonlama munosabatlarimizning muhim asosi bo‘lgan do‘stona aloqalar va o‘zaro anglashuv izchil mustahkamlanmoqda".
Belgiya Bosh vaziri Sharl Mishel O‘zbekiston rahbariyatini qutlar ekan, "O‘zbekiston mustaqillikka erishgan kundanoq o‘z suverenitetini mustahkamladi hamda mintaqaning muhim siyosiy va iqtisodiy salohiyatga ega davlatiga aylandi. O‘tgan davr mobaynida mamlakatlarimiz samarali hamkorlik qilib kelmoqda, ammo uni yanada diversifikatsiya qilish borasida katta salohiyat mavjud".
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tabrigida "o‘tgan davrda ikki davlat o‘rtasida mustahkam do‘stlik va o‘zaro anglashuv an’analariga asoslangan ezgu va amaliy munosabatlar o‘rnatilgan"i mamnuniyat bilan qayd etilgan.
Davlatimiz rahbari "O‘zbekiston o‘zaro va ko‘p tomonlama hamkorlik masalalari – siyosiy-diplomatik va madaniy-gumanitar sohalar, savdo, investitsiyalar va yuqori texnologiyalarga doir aniq dastur va loyihalar bo‘yicha samarali va o‘zaro foydali hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdor" ekanini ta’kidlagan.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishga qaratilgan birgalikdagi sa’y-harakatlar davom ettirilishiga, hamkorlik o‘zaro hurmat, teng huquqlilik va ishonch tamoyillari asosida yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirgan.

Президент Узбекистана и Король бельгийцев обменялись посланиями
В связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Королевством Бельгия Король бельгийцев Филипп направил поздравление Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву.
В послании говорится: «Мне доставляет удовольствие тот факт, что в 2017 году мы отмечаем 25 лет со дня установления дипломатических отношений между Бельгией и Узбекистаном.
В течение данного периода наши страны смогли успешно развивать сотрудничество в различных сферах, тем самым укрепляя дружественные связи и углубляя взаимопонимание, которое всегда являлось важной частью двусторонних отношений».
Премьер-министр Бельгии Шарль Мишель, поздравляя руководство Узбекистана, написал: «С момента обретения независимости ваша страна укрепила свой суверенитет и стала важным политическим и экономическим игроком в регионе. В течение минувшего периода наши страны развивали плодотворное сотрудничество, однако потенциал для его дальнейшей диверсификации, конечно же, еще далеко не исчерпан».
В своем поздравительном послании Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с удовлетворением отметил, «что за прошедший период между двумя государствами установились добрые и конструктивные отношения, основанные на прочных традициях дружбы и взаимопонимания».
Глава нашего государства подчеркнул: «Узбекистан выступает за дальнейшее продвижение плодотворного и обоюдовыгодного двустороннего сотрудничества по вопросам двусторонней и многосторонней повестки – в политико-дипломатической и культурно-гуманитарной сферах, а также конкретных программ и проектов в области торговли, инвестиций и высоких технологий».
Президент Узбекистана выразил уверенность в продолжении совместной работы по углублению отношений между двумя странами и укреплению их прочного фундамента на основе принципов взаимного уважения, равноправия и доверия.