O‘zbekiston-Eron siyosiy maslahatlashuvlariga doir
2017-yilning 13-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Eron Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ibrohim Rahimpur boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida O‘zbekiston-Eron vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining beshinchi raundi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida turli shakllardagi ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqboli muhokama qilindi hamda ayrim xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Davlatlararo munosabatlarni rivojlantirishda, shuningdek, BMT, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti doirasidagi aloqalarda kuzatilayotgan ijobiy jarayonlarga e’tibor qaratildi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsion aloqalarni chuqurlashtirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi qayd etildi.
Shu nuqtayi nazardan O‘zbekiston–Turkmaniston–Eron–O‘mon mintaqalararo transport koridorini ishga tushirish alohida ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Muzokaralar chog‘ida vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarni doimiy asosda o‘tkazish ikki tomonlama munosabatlar kun tartibidagi dolzarb masalalarni tizimli ko‘rib chiqish, hamkorlikning O‘zbekiston va Eron manfaatlariga mos keluvchi yo‘nalishlarini birgalikda ishlab chiqish imkonini berishi e’tirof etildi.

Об узбекско-иранских политконсультациях
13 марта 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан прошёл пятый раунд узбекско-иранских межмидовских политических консультаций, в которых приняла участие делегация Министерства иностранных дел Исламской Республики Иран во главе с заместителем министра Ибрахимом Рахимпуром.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в различных форматах, а также состоялся обмен мнениями по отдельным международным и региональным вопросам.
Стороны отметили наметившиеся позитивные тенденции в развитии межгосударственных отношений, в том числе в рамках ООН, Шанхайской организации сотрудничества, Организации исламского сотрудничества.
Была выражена взаимная заинтересованность в углублении торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-коммуникационных связей.
В этом контексте, как отмечалось, приобретает особую важность реализация межрегионального транспортного коридора Узбекистан–Туркменистан–Иран–Оман.
Стороны согласились, что проведение межмидовских политконсультаций на регулярной основе позволит системно рассматривать актуальные вопросы двусторонней повестки дня, совместно разрабатывать направления сотрудничества, отвечающие интересам Узбекистана и Ирана.