Tadbirkor boy bo‘lsa, davlat ham boy bo‘ladi
Prezidentimiz Buxoro viloyatiga tashrifi davomida aholi farovonligini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan bir qancha loyihalar bilan tanishmoqda.
Davlatimiz rahbari Buxoro shahridagi “Buxoro brilliant silk” O‘zbekiston – Xitoy qo‘shma korxonasida bo‘ldi.
2010-yilda tashkil etilgan, zamonaviy texnologik uskunalar bilan jihozlangan korxonada pilla qayta ishlanib, turli o‘lcham, ko‘rinish va rangdagi matolar tayyorlanmoqda. Bunda buyurtmachi taklifi va bozor talabi asosida ish tutilmoqda. Hozir bu yerda “Bahor”, “Yomg‘ir”, “Yulduzlar” kabi o‘nlab ko‘rinishdagi matolar ishlab chiqarilmoqda. Matoga bosilgan gullarning o‘ziga xosligi shundaki, ularning rangi o‘chmaydi, suv va quyosh nuriga chidamli.
Ipak matolar ekologik toza, har qanday iqlimga mos. Mahsulot buyurtma asosida Farg‘ona, Samarqand, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahridagi xaridorlarga yetkazib berilmoqda. Tayyor mahsulotni eksport qilish bo‘yicha xorijiy hamkorlar bilan muzokaralar olib borilayotir.
Ayni paytda “Buxoro brilliant silk” qo‘shma korxonasining ipak tolalari xorijda xaridorgir. O‘tgan yili korxonaning Eron, Vetnam, Turkiya, Hindistonga qilgan eksport hajmi qariyb 2,5 million dollarga teng bo‘ldi.
Prezidentimiz korxonada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar bilan tanishdi.
Bunday korxonalarni ko‘paytirishimiz kerak, dedi Prezidentimiz. Bu korxonalar uchun malakali kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish lozimligini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev shu yerda “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorik jamiyati tomonidan sobiq “Buxoroteks” AJ negizida tashkil etiladigan “Indorama Indast LTD” O‘zbekiston – Singapur qo‘shma korxonasi loyihasi bilan tanishdi. Buxoro viloyatida yetishtirilgan paxta tolasini qayta ishlashga ixtisoslashtirilgan korxona ishga tushgach 400 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Korxonaga “Riter” kompaniyasining (Shveytsariya) zamonaviy va energiyatejamkor texnologiyalarini o‘rnatish ko‘zda tutilgan.
Bugun mamlakatimizning barcha shahar va tumanlarida paxtani qayta ishlaydigan zamonaviy korxonalar tashkil etilmoqda. Bu hududda yetishtirilgan paxta tolasini shu yerning o‘zida qayta ishlash, tayyor mahsulot ishlab chiqarish, yangi ish o‘rinlari yaratish imkoniyatini kengaytirmoqda.
Prezidentimiz “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati tomonidan 2017-2018-yillarda Buxoro viloyatida paxta tolasini qayta ishlash dasturi loyihasi bilan ham tanishdi.
Bugun Buxoroda yetishtirilayotgan paxta tolasining 20,6 foizi viloyat hududida sanoat usulida qayta ishlanmoqda. Ishlab chiqilayotgan yangi loyiha bo‘yicha viloyatning 7 shahar va tumanida 13 yirik sanoat loyihasini foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Bu viloyatda yetishtirilgan paxta tolasining 65 foizini qayta ishlash imkoniyatini yaratadi. Natijada 5 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi.
Dasturni bajarish uchun mamlakatimiz tijorat banklari mablag‘lari va chet el investitsiyasini jalb qilish rejalashtirilgan.
Erdan unumli foydalanish natijasida tutzorlar barpo etish bo‘yicha yangi loyiha taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi. Yurtimizda yetishtirilgan ipak tolasiga dunyo bozorida talab yuqori. Davlatimiz rahbari mazkur sohani yanada rivojlantirish, tut plantatsiyalarini ko‘paytirish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berdi. Hududdagi kasb-hunar kollejlarida qishloq xo‘jaligining biz yangi o‘zlashtirayotgan sohalari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish kerak.
Buxoro shahrida ishga tushirilayotgan “Buxoro kotton tekstil” korxonasi loyihasi bilan tanishar ekan, Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda yetishtirilgan paxtani tola ko‘rinishida sotish eng kam daromad keltirishini, paxta tolasini qayta ishlab, eksportbop tayyor mahsulot ishlab chiqarishni yanada kengaytirishimiz zarurligini ta’kidladi.
1000 kishining bandligi ta’minlanishi ko‘zda tutilgan korxonada 6,5 ming tonna ip-kalava, 10 ming kvadrat metr gazlama (jinsi) va 1,5 million dona tayyor tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqariladi.
Prezidentimizga Olot tumanidagi “Merganteks” mas’uliyati cheklangan jamiyati, Peshku tumanidagi ip-kalava ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ko‘p tarmoqli korxona, Buxoro shahrida paxta yetishtirishdan tayyor to‘qimachilik mahsuloti ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonni qamrab oladigan paxta-to‘qimachilik klasteri tuzish, tabiiy va kimyoviy tolalardan integratsiya asosida tayyor mahsulot ishlab chiqarishni tashkil qilish loyihalari haqida ham batafsil ma’lumot berildi.

Eсли предприниматель будет богатым, то богатым будет и государство
Президент нашей страны в ходе поездки в Бухарскую область знакомится с рядом проектов, нацеленных на повышение благополучия населения и создание новых рабочих мест.
Глава нашего государства посетил узбекско-китайское совместное предприятие “Бухоро бриллиант силк” в Бухаре.
На оснащенном современными технологиями предприятии, организованном в 2010 году, на основе переработки коконов с учетом спроса и предложения на рынке производятся десятки видов шелковых тканей, такие, как “Весна”, “Дождь”, “Звезды” и другие.
Из стойко окрашенных шелковых тканей изготавливается экологически чистая, подходящая любому климату продукция, которая на заказной основе поставляется в Ферганскую, Самаркандскую, Хорезмскую области, Ташкент. Сейчас ведутся переговоры по экспорту готовой продукции.
В настоящее время шелковая пряжа совместного предприятия “Бухоро бриллиант силк” пользуется спросом на внешнем рынке. В прошлом году предприятие экспортировало в Иран, Вьетнам, Турцию и Индию продукцию на 2,5 миллиона долларов.
Президент нашей страны ознакомился с продукцией предприятия.
Мы должны увеличивать количество таких предприятий, сказал Президент нашей страны. Он отметил необходимость усовершенствовать систему подготовки квалифицированных кадров для подобных предприятий.
Шавкат Мирзиёев ознакомился здесь же с реализуемым акционерным обществом “Узбекенгилсаноат” проектом по организации узбекско-сингапурского совместного предприятия “Индорама Индаст ЛТД” на базе АО “Бухоротекс”. Предприятие будет перерабатывать заготавливаемое в Бухарской области хлопковое волокно и создаст около 400 рабочих мест. Предусмотрено оснастить предприятие современными и энергосберегающими технологиями от компании “Ритер” (Швейцария).
Сегодня во всех регионах нашей страны создаются современные хлопкоперерабатывающие предприятия. Это расширяет возможности переработки хлопкового волокна в том регионе, где оно выращено, производства готовой продукции, создания новых рабочих мест.
Президент нашей страны ознакомился также с реализуемым АО “Узбекенгилсаноат” проектом Программы по переработке хлопкового волокна в Бухарской области на 2017-2018 годы.
Сегодня 20,6 процента заготавливаемого в области хлопкового волокна перерабатывается в самом регионе. Согласно новой программе намечено реализовать 13 крупных промышленных проектов в 7 районах и городах области. Это позволит перерабатывать в области 65 процентов местного сырья. В результате будет создано около 5 тысяч рабочих мест.
К реализации программы намечено привлечь средства отечественных банков и иностранные инвестиции.
Состоялась презентация нового проекта по созданию тутовых плантаций на основе эффективного использования земель. Производимый в нашей стране шелк пользуется высоким спросом на мировом рынке. Глава нашего государства дал соответствующие указания по дальнейшему развитию этой сферы, расширению тутовых плантаций, отметил необходимость наладить в профессиональных колледжах области подготовку соответствующих специалистов.
Знакомясь с проектом предприятия “Бухоро коттон текстил”, вводимого в строй в Бухаре, Шавкат Мирзиёев отметил, что реализация только хлопкового волокна приносит значительно меньше прибыли, чем готовых изделий из него, в связи с чем необходимо еще больше расширять переработку сырья и выпуск экспортоориентированной продукции.
На предприятии, где будут трудоустроены 1000 человек, будет производиться 6,5 тысячи тонн пряжи, 10 тысяч квадратных метров джинсовой ткани, готовые швейные изделия.
Главе нашего государства также представили подробную информацию о проектах, реализуемых ООО “Мергантекс” Алатского района, создания многопрофильного текстильного предприятия в Пешкунском районе, хлопково-текстильного кластера в Бухаре, который будет охватывать все процессы - от выращивания хлопка до изготовления готовой продукции, а также производства готовой продукции из натурального и синтетического волокна.