O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti G.M.Berdimuxamedovning qo‘shma bayonoti
2017-03-08 | Siyosat
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuxamedovning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 6-7-mart kunlari Davlat tashrifi bilan Turkmanistonda bo‘ldi.
An’anaviy do‘stona va o‘zaro ishonch muhitida o‘tgan muzokaralar davomida davlat rahbarlari ikki tomonlama keng ko‘lamli hamkorlikning barcha jabhalari, shuningdek xalqaro maydondagi hamjihatlik sohalari bo‘yicha fikr almashdilar. Tomonlar ko‘rilgan barcha masalalar bo‘yicha qarashlar o‘xshash ekanligini ta’kidladilar.
O‘zbek tomoni Turkmaniston Prezidenti G.M.Berdimuxamedovga Turkmanistonda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti I.A.Karimovning yorqin xotirasini abadiylashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi. Davlat rahbarlari Turkmanobod shahrida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti I.A.Karimov siymosi tasvirlangan haykalning tantanali ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Prezidentlar muqaddam erishilgan kelishuvlar va imzolangan ikki tomonlama hujjatlarning bajarib borilishini muhokama qilib, siyosiy, savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi davlatlararo aloqalar rivojining yuqori sur’atini qayd etdilar. O‘zbek-Turkman munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqishga intilgan holda, Davlat rahbarlari qardosh xalqlar o‘rtasidagi tarixan shakllangan an’anaviy do‘stona va ahil qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiluvchi O‘zbekiston Respublikasi bilan Turkmaniston o‘rtasida strategik sheriklik to‘g‘risidagi Shartnomani imzoladilar.
Tomonlar teng huquqlilik, ahil qo‘shnichilik, o‘zaro foyda, o‘zaro hurmat va bir-birining manfaatlarini inobatga olish tamoyillari asosida keng ko‘lamli hamkorlikni faol rivojlantirish va mustahkamlashni davom ettirishda o‘zaro manfaatdorlikdan kelib chiqqqan holda, ikki tomonlama munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy asoslarini, turli darajalarda siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazish amaliyoti va hamjihatlikni yanada takomillashtirish muhimligini e’tirof etdilar.
Tomonlar xalqaro maydondagi hamkorlik ikkala mamlakat manfaatlariga mos kelishini tan olgan holda, xalqaro tashkilotlar, eng avvalo, Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va hamjihatlikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Tomonlar BMT Nizomi maqsad va prinsiplari hamda xalqaro huquqning umum e’tirof etilgan normalariga rioya qilish asosida jahonda barqaror rivojlanish, xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, global va mintaqaviy masalalarni hal qilishda ushbu tashkilot va uning institutlari rolini oshirish muhimligini tasdiqladilar.
O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston yadro qurolini uning barcha ko‘rinishlarida tarqatmaslik rejimini ta’minlash bo‘yicha BMTning xalqaro sa’y-harakatlariga ko‘maklashish maqsadida, Markaziy Osiyoda yadro qurolidan holi zona to‘g‘risidagi Shartnoma doirasida hamkorlikni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Davlat rahbarlari Orol dengiz havzasi ekotizimini qayta tiklash, Orolbo‘yida ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik holatni yaxshilash, suv resurslaridan oqilona foydalanish va mintaqada yuqori darajada atrof muhit muhofazasini ta’minlash masalalarini muhokama qildilar hamda Turkmanistonning Orolni qutqarish Xalqaro Fondiga raisligi doirasida mazkur yo‘nalishda hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Tomonlar Orolni qutqarish Xalqaro Fondiga Orol halokati ta’siri ostida qolgan hududlarni ekologik sog‘lomlashtirishga, shuningdek mintaqa ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal qilishga qaratilgan ekologik va ilmiy-texnikaviy loyiha hamda dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha mintaqa mamlakatlarining birgalikdagi harakatlari uchun universal platforma sifatida qaraydilar.
Davlat rahbarlari Markaziy Osiyo transchegaraviy daryolarining suv resurslari mintaqa xalqlarining umumiy boyligi ekanligi hamda o‘n millionlab insonlar taqdiri, butun mintaqa barqarorligi va farovonligi mazkur resurslardan adolatli va oqilona foydalanishga bog‘liq ekanligini qayd etdilar.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari Markaziy Osiyo transchegaraviy daryolarida yangi gidrotexnik inshootlar barpo etishni boshqa manfaatdor davlatlar manfaatlariga ziyon yetkazmaydigan konstruktiv yondashuv va murosa asosida, shuningdek transchegaraviy ta’sirga ega bo‘lgan barcha loyihalarni xolis xalqaro ekspertizadan o‘tkazish va quyi oqimda joylashgan mamlakatlar bilan kelishishni nazarda tutuvchi BMT konvensiyalarida belilangan xalqaro suv huquqining umum e’tirof etilgan normalariga muvofiq amalga oshirish lozimligi to‘g‘risidagi fikrni qo‘llab-quvvatlaydilar.
Xalqaro terrorizm, ekstremizm, noqonuniy migratsiya, giyohvandlik vositalari yoki psixotrop moddalarning noqonuniy muomalada bo‘lishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik hamda xalqaro xavfsizlikka boshqa xuruj va tahdidlar bilan kurashishdagi hamkorlikni ham ikki tomonlama darajada, ham xalqaro tuzilmalar doirasida yanada rivojlantirish zaruriyati qayd etildi.
Davlat rahbarlari afg‘on xalqi tanlagan o‘z mamlakatini siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yo‘lini hurmat qilgan holda, Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikka erishish, uning tinch va rivojlanayotgan mamlakatga aylanishiga ko‘maklashishni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Prezidentlar O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish strategik xususiyat kasb etishini ta’kidladilar.
Shu munosabat bilan, Tomonlar yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni tovar aylanmasiga kiritish, jumladan, O‘zaro mahsulot yetkazib berish to‘g‘risida 2012-yil 2-oktabrdagi Bitimni amalga oshirish orqali o‘zaro savdo hajmini yanada ko‘paytirish va uning nomenklaturasini kengaytirishning muhimligini tasdiqladilar.
Prezidentlar Turkmanistonga zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalarini keng nomenklaturada yetkazib berish sohasida davom etayotgan muvaffaqiyatli hamkorlikni mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Shu o‘rinda, Tomonlar Turkmaniston hududida mazkur texnikalarga xizmat ko‘rsatish va ularni ehtiyot qismlar bilan ta’minlash bo‘yicha ixtisoslashgan servis markazlarini yaratish borasidagi kelishuvlarni mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Tomonlar tashrif davomida imzolangan 2018-2020-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi Shartnoma doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, ikki davlat mintaqalari va xo‘jalik yurituvchi subyektlari o‘rtasida o‘zaro manfaatli sheriklik aloqalarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlaydilar hamda ularning O‘zbekiston Respublikasi va Turkmanistonda o‘tkaziladigan ko‘rgazma-yarmarka tadbirlarida ishtirok etishlariga ko‘maklashadilar.
Davlat rahbarlari 2017-yil yanvarda Ashxobod shahrida bo‘lib o‘tgan Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo Qo‘shma komissiyasi o‘n uchinchi majlisi yakunlarini ijobiy baholadilar. Yuqori darajadagi kelishuvlarni o‘z vaqtida va so‘zsiz amalga oshirishni ta’minlashda, shuningdek o‘zaro manfaatli hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va transport-kommunikatsiyaviy sohalarda yanada rivojlantirish bo‘yicha kelishilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqishda Komissiyaning samarali mexanizm sifatidagi rolini yanada kuchaytirish zaruriyati ta’kidlandi.
Turizm sohasidagi hamkorlikni kengaytirishning ulkan istiqbollari e’tirof etildi. Tomonlar turizm sohasida “Yo‘l xaritasi” qabul qilinishi o‘zaro turistlar oqimining o‘sishi, shuningdek ikkala mamlakat yetakchi turistik operatorlari o‘rtasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarining o‘rnatilishiga xizmat qilishini tasdiqladilar.
Prezidentlar tashqi bozorlarga eng qisqa va samarali chiqishni ta’minlovchi transport va tranzit yo‘laklarini rivojlantirish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor ahamiyatini qayd etdilar.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat tranzit salohiyatini yuksaltirishga imkon beradigan hamda Turkmaniston orqali Transkavkaz transport yo‘lagi bilan Janubiy va Markaziy Yevropa, Yaqin Sharq, Janubiy va Janubiy-Sharqiy Osiyo mamlakatlariga tranzit yuk tashish hajmlarini bir necha marotaba ko‘paytirishga qulay shart-sharoitlar yaratadigan “Turkmanobod-Farob” avtomobil va temir yo‘l ko‘priklarining ochilishini yuqori baholadilar.
Barcha ishtirokchi davlatlarning iqtisodiy manfaatlariga bir xilda mos keluvchi “O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – O‘mon” xalqaro transport yo‘lagini rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarni amalda tatbiq etish muhimligi alohida e’tirof etildi.
Tomonlar mazkur transport va tranzit yo‘lagini yaratish to‘g‘risidagi Bitimni amalga oshirish bo‘yicha Ishchi qo‘mitaning 2017-yil 1-2-martda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi majlisining ahamiyatini ta’kidladilar.
Yaratilgan qulay shart-sharoitlar va ikki davlat hududida tashqi savdo yuklarini tranzit tashishga 2017-yilda o‘zaro preferensiyalarning taqdim etilishi transport kommunikatsiyalari va infratuzilmalarini samarali ish yuklamasi bilan ta’minlash, shuningdek tashishlarni yanada oshirib borish va qo‘shimcha yuk hajmlarini jalb etishda tashkilotlar uchun aniq va ravshan istiqbollarni belgilashga imkon yaratishi ta’kidlandi.
Ikki mamlakat hududi orqali o‘tadigan xalqaro transport yo‘laklarining raqobatbardoshligi va jozibadorligini oshirish maqsadida, Tomonlar tashqi savdo yuklarini tranzit tashish tariflarini yanada maqbullashtirish va preferensial shart-sharoitlar taqdim qilishga yo‘naltirilgan tizimli o‘zaro manfaatli hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
O‘zbekiston va Turkmaniston ikki davlat xalqlari o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, qardoshlik va hamkorlikni saqlash va mustahkamlashda o‘zlarining tarixiy ma’suliyatini anglagan holda, madaniyat, ilm-fan, san’at, sport va boshqa sohalarda ikki tomonlama aloqalarni yanada chuqurlashtirish va mustahkamlashga sodiq ekanliklarini tasdiqladilar. Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Turkmaniston Hukumati o‘rtasida madaniy-gumanitar sohada 2014-2016-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini amalga oshirish natijalari ijobiy baholandi hamda 2017-2019-yillarga mo‘ljallangan tegishli dasturni imzolash topshirildi.
Tomonlar bundan buyon ham ikki davlat hududida istiqomat qiluvchi o‘zbek va turkman diasporalari uchun ona tili, milliy madaniyati, an’analari va urf-odatlarini saqlash hamda rivojlantirish masalalarida qulay sharoitlar yaratib beradilar, o‘z davlati hududidagi boshqa Tomon fuqarolarining huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha barcha zaruriy chora-tadbirlarni amalga oshiradilar.
Davlat rahbarlari bo‘lib o‘tgan samarali muzokaralar, shuningdek tashrif davomida imzolangan ikki tomonlama hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasida tenglik va o‘zaro manfaatdorlikka asoslangan an’anaviy do‘stona va ahil qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildiradilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti G.M.Berdimuxamedovga va barcha turkman xalqiga o‘zbek delegatsiyasiga ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik va iliq qabul uchun minnatdorchilik bildirdi hamda Turkmaniston Prezidentiga o‘zi uchun qulay bo‘lgan vaqtda O‘zbekiston Respublikasida Davlat tashrifi bilan bo‘lishni taklif qildi. Tashrif muddatlari diplomatik kanallar orqali kelishiladi.

Совместное заявление Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева и Президента Туркменистана Г.М.Бердымухамедова
2017-03-08 | Политика
По приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 6-7 марта 2017 года состоялся Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан.
В ходе переговоров, прошедших в традиционно дружественной и доверительной атмосфере, главы государств обменялись мнениями по всему комплексу двустороннего многопланового сотрудничества, а также сферам взаимодействия на международной арене. Стороны констатировали схожесть позиций по всем рассмотренным вопросам.
Узбекская сторона выразила искреннюю признательность Президенту Туркменистана Г.М.Бердымухамедову за предпринятые меры по увековечению светлой памяти Первого Президента Республики Узбекистан И.А.Каримова в Туркменистане. Главы государств приняли участие в торжественной церемонии открытия памятника Первому Президенту Республики Узбекистан И.А.Каримову в г.Туркменабаде.
Президенты, обсудив ход выполнения достигнутых ранее договоренностей и подписанных двусторонних документов, подчеркнули высокую динамику развития межгосударственных связей в политической, торгово-экономической, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах. Стремясь вывести узбекско-туркменские отношения на новый уровень, Главы государств подписали Договор о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Туркменистаном, который послужит дальнейшему укреплению исторически традиционно дружественных и добрососедских отношений между братскими народами.
Исходя из обоюдной заинтересованности в продолжении активного развития и укрепления многопланового сотрудничества на основе принципов равноправия, добрососедства, взаимной выгоды, взаимного уважения и учета интересов друг друга, Стороны отметили важность дальнейшего совершенствования договорно-правовой базы двусторонних отношений, практики проведения политических консультаций и взаимодействия на различных уровнях.
Признавая, что сотрудничество на международной арене отвечает интересам обеих стран, Стороны выразили заинтересованность в укреплении взаимодействия и взаимной поддержки в рамках международных организаций, прежде всего, Организации Объединенных Наций.
Стороны подтвердили важность повышения роли ООН и ее институтов в обеспечении устойчивого развития, безопасности и стабильности в мире, решении глобальных и региональных проблем на основе соблюдения целей и принципов Устава данной организации и общепризнанных норм международного права.
Республика Узбекистан и Туркменистан выразили готовность осуществлять сотрудничество в рамках Договора о зоне, свободной от ядерного оружия, в Центральной Азии с целью содействия международным усилиям ООН по обеспечению режима нераспространения ядерного оружия во всех его аспектах.
Главы государств обсудили вопросы восстановления экосистемы бассейна Аральского моря, улучшения социально- экономической и экологической обстановки в Приаралье, рационального использования водных ресурсов и обеспечения высокого уровня охраны окружающей среды в регионе и выразили готовность к дальнейшему развитию сотрудничества в этом направлении в рамках председательства Туркменистана в Международном фонде спасения Арала (МФСА).
Стороны рассматривают МФСА в качестве универсальной платформы для взаимодействия стран региона по реализации экологических и научно-технических проектов и программ, направленных на экологическое оздоровление районов, подвергшихся влиянию Аральской катастрофы, а также решение социально-экономических проблем региона.
Главы государств отметили, что водные ресурсы трансграничных рек Центральной Азии являются общим благом народов региона, и что от справедливого и рационального использования этих ресурсов зависят судьбы десятков миллионов людей, стабильность и благополучие всего региона.
Президенты Узбекистана и Туркменистана поддерживают мнение о том, что строительство новых гидротехнических сооружений на трансграничных реках Центральной Азии должно осуществляться на основе конструктивного подхода и компромисса, при котором не ущемляются интересы других заинтересованных государств, а также в соответствии с общепризнанными нормами международного водного права, закрепленными в конвенциях ООН, предусматривающими проведение соответствующей независимой международной экспертизы и согласование со странами низовья всех проектов, несущих трансграничное воздействие.
Констатирована необходимость дальнейшего развития сотрудничества в борьбе с международным терроризмом, экстремизмом, нелегальной миграцией, незаконным оборотом наркотических средств или психотропных веществ, транснациональной организованной преступностью и другими вызовами и угрозами международной безопасности, как на двустороннем уровне, так и в рамках международных структур.
Главы государств подтвердили свою готовность продолжать оказывать содействие достижению мира и стабильности в Афганистане, его превращению в мирную и процветающую страну, уважая при этом избранный афганским народом путь политического и социально-экономического развития своей страны.
Президенты подчеркнули стратегический характер дальнейшего расширения взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Туркменистаном.
В этой связи, Стороны подтвердили важность дальнейшего наращивания объемов взаимной торговли и расширения ее номенклатуры путем вовлечения в товарооборот продукции с высокой добавленной стоимостью, в том числе путем реализации Соглашения о взаимных поставках от 2 октября 2012 года.
Президенты с удовлетворением отметили продолжающееся успешное сотрудничество в сфере поставок в Туркменистан широкой номенклатуры современной сельскохозяйственной техники.
В этом контексте, Стороны приветствовали договоренности по созданию на территории Туркменистана специализированных сервисных центров по обслуживанию данной техники и обеспечению запасными частями.
Стороны, в рамках подписанного в ходе визита Договора между Республикой Узбекистан и Туркменистаном об экономическом сотрудничестве на 2018-2020 годы, будут оказывать поддержку дальнейшему углублению торгово-экономического сотрудничества, развитию взаимовыгодных партнерских связей между хозяйствующими субъектами и регионами двух стран, содействовать их участию в выставочно-ярмарочных мероприятиях, проводимых в Республике Узбекистан и Туркменистане.
Главы государств положительно оценили итоги состоявшегося в январе 2017 года в г.Ашхабаде тринадцатого заседания Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству. Подчеркнута необходимость дальнейшего усиления роли Комиссии как эффективного механизма обеспечения своевременной и безусловной реализации договоренностей на высшем уровне, а также выработки согласованных мер по дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и транспортно-коммуникационной сферах.
Отмечены большие перспективы в расширении сотрудничества в области туризма. Стороны согласились, что принятие «Дорожной карты» в сфере туризма, послужит увеличению взаимного притока туристов, а также установлению долгосрочных партнерских связей между ведущими туристическими операторами двух стран.
Президенты подчеркнули приоритетный характер двустороннего сотрудничества в сфере транспорта и развития транзитных коридоров, обеспечивающих кратчайший и эффективный выход на внешние рынки.
Главы государств высоко оценили открытие автомобильного и железнодорожного мостов «Туркменабад-Фараб», использование которых позволит повысить транзитный потенциал двух стран и создаст благоприятные условия для кратного увеличения объемов перевозки грузов транзитом через Туркменистан и далее Транскавказский транспортный коридор в страны Южной и Центральной Европы, Ближнего Востока, Южной и Юго-Восточной Азии.
Особо отмечена важность практической реализации договоренностей по развитию международного транспортного коридора «Узбекистан - Туркменистан - Иран - Оман», который в равной степени отвечает экономическим интересам всех государств-участников.
Стороны подчеркнули значимость проведенного 1-2 марта 2017 года в г. Ташкенте первого заседания Рабочего комитета по реализации Соглашения о создании данного транспортного и транзитного коридора.
Подчеркнуто, что созданные благоприятные условия и предоставленные взаимные преференции на транзит внешнеторговых грузов по территориям двух стран в 2017 году позволят обеспечить эффективную загрузку транспортных коммуникаций и инфраструктуры, а также придадут возможность формировать ясные и четкие перспективы для предприятий в обеспечении дальнейшего наращивания перевозок и привлечения дополнительных объемов грузов.
С целью повышения конкурентоспособности и привлекательности международных транспортных маршрутов, пролегающих через территории двух стран, Стороны согласились продолжить системное взаимовыгодное сотрудничество, направленное на дальнейшую оптимизацию тарифов и предоставление преференциальных условий при транзитных перевозках внешнеторговых грузов.
Республика Узбекистан и Туркменистан, осознавая свою историческую ответственность за сохранение и укрепление многовековых уз дружбы, братства и сотрудничества между народами двух стран, подтвердили свою приверженность дальнейшему углублению и упрочению двусторонних связей в области культуры, науки, искусства, спорта и других сферах.
В этом плане положительно оценены результаты реализации Программы сотрудничества между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Туркменистана в культурно-гуманитарной сфере на 2014-2016 годы, а также поручено подписать соответствующую программу на 2017-2019 годы.
Стороны будут и далее создавать благоприятные условия для проживающих на территории двух государств узбекской и туркменской диаспор в вопросах сохранения и развития родного языка, национальной культуры, традиций и обычаев, принимать все необходимые меры по обеспечению прав и законных интересов граждан другой Стороны, находящихся на территории своего государства.
Главы государств выражают уверенность в том, что состоявшиеся плодотворные переговоры, а также подписанные в ходе визита двусторонние документы, будут способствовать дальнейшему укреплению традиционно дружественных и добрососедских отношений между Республикой Узбекистан и Туркменистаном на основе равноправия и взаимной выгоды.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Президенту Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову и всему туркменскому народу за теплый прием и гостеприимство, оказанные узбекской делегации, и пригласил Президента Туркменистана посетить с Государственным визитом Республику Узбекистан в удобное для него время. Сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам.