Sarvinoz Qurbonboyeva – xalqaro grossmeyster
Mamlakatimizda sportni, jumladan, bolalar sportini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar har jihatdan sog‘lom, intellektual salohiyatli avlodni tarbiyalashga xizmat qilmoqda. Bugun dunyoning turli davlatlarida o‘tayotgan nufuzli musobaqalarda muvaffaqiyat qozonayotgan sportchilarimizning ulkan g‘alabalari bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Sirdaryolik shaxmatchimiz Sarvinoz Qurbonboyeva ham ana shunday azmu shijoatli sportchi yoshlardan.
Sarvinoz bolaligidan sportga mehr qo‘ydi, shaxmat sirlarini qunt bilan o‘rgandi. Maktabda o‘qib yurgan yillarida shaxmat bo‘yicha bilim va mahoratini oshirdi. Bir necha bor mamlakat chempionatida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Yosh shaxmatchi 2008-yili Eronda va 2009-yili Hindistonda o‘tgan Osiyo chempionatlarida kumush va bronza medallarga sazovor bo‘ldi. 2010-yilda S.Qurbonboyeva sportda va o‘qishda erishgan katta muvaffaqiyatlari uchun Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti hamda “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.
2011-yili Malayziyada o‘tkazilgan xalqaro turnirda birinchi o‘rinni egalladi. 2012-yili Toshkentda 20 yoshgacha qizlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatida kumush medal, 2013-yili Birlashgan Arab Amirliklarining Sharja shahrida 20 yoshgacha bo‘lgan shaxmatchilar o‘rtasidagi Osiyo chempionati doirasida o‘tkazilgan blits-turnirda bronza medalni qo‘lga kiritdi. Ko‘plab yirik xalqaro turnirlarda sovrinli o‘rinlarni egalladi. 2014-yili xalqaro sport ustasi me’yorini bajardi. 2016-yili O‘zbekiston xotin-qizlar terma jamoasi safida Birlashgan Arab Amirliklarining Abu-Dabi shahrida o‘tkazilgan “Osiyo millatlar kubogi – 2016” xalqaro turnirida muvaffaqiyatli qatnashib, kumush medalga sazovor bo‘ldi.
S.Qurbonboyeva uchun 2017-yil ham omadli bo‘lmoqda. Xalqaro shaxmat federatsiyasi o‘zbek qiziga xalqaro grossmeyster unvonini berdi.
– Bu unvon mamlakatimizda yoshlarni barkamol etib tarbiyalash, iste’dod va qobiliyat egalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilayotgan doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlikning xalqaro sport hamjamiyati tomonidan keng e’tirofi, deb bilaman, – deydi Sarvinoz Qurbonboyeva. – Biz, o‘zbek yoshlari har qanday sohada eng yuqori cho‘qqilarni zabt etishga qodirmiz. Buning uchun imkoniyat va sharoit bisyor. Xalqaro grossmeyster unvoni meni kelgusida nufuzli musobaqalarda yanada yuqori natijalarga erishishga ilhomlantiradi.

Сарвиноз - международный гроссмейстер
Международная шахматная федерация - ФИДЕ объявила о присвоении нашей талантливой шахматистке Сарвиноз Курбонбоевой звания международного гроссмейстера.
Широкомасштабная работа, проводимая в нашей стране по развитию спорта, в частности, детского, служит воспитанию здорового во всех отношениях подрастающего поколения с высоким интеллектуальным потенциалом. Сегодня мы можем по праву гордиться значимыми победами наших спортсменов, достигающих больших успехов на престижных соревнованиях и турнирах, проходящих в различных странах мира.
К числу талантливых и целеустремленных спортсменов относится и наша шахматистка из Сырдарьинской области Сарвиноз Курбонбоева.
Сарвиноз с детства усердно изучала секреты и тонкости игры в шахматы. В школьные годы повысила свои знания и мастерство в этом виде спорта. Несколько раз завоевывала победы на чемпионате страны.
Юная шахматистка на чемпионатах Азии в Иране в 2008 году и в Индии в 2009 году завоевала серебряную и бронзовую медали. В 2010 году за свои большие успехи в спорте и учебе С.Курбонбоева удостоилась Государственной премии имени Зульфии, а также нагрудного знака "Узбекистон белгиси".
В 2011 году она заняла первое место в организованном в Малайзии международном турнире. В 2012 году выиграла "серебро" в организованном в Ташкенте чемпионате Азии среди девушек до 20 лет, через год стала бронзовым призером прошедшего в городе Шарджа (Объединенные Арабские Эмираты) блиц-турнира в рамках чемпионата Азии среди шахматистов до 20 лет. Является призером многих крупных международных турниров. В 2014 году выполнила норматив международного мастера спорта. В составе женской сборной команды Узбекистана в 2016 году успешно выступила на международном турнире "Кубок Азиатских наций-2016", организованном в городе Абу-Даби (ОАЭ), где завоевала серебряную медаль.
Для Сарвиноз 2017 год также проходит успешно. Международная шахматная федерация присвоила узбекской спортсменке звание международного гроссмейстера.
- Это звание, я считаю, является признанием со стороны международного спортивного сообщества той постоянной заботы и внимания, которые оказываются в нашем государстве молодому поколению, - сказала Сарвиноз Курбонбоева. - Мы, молодежь Узбекистана, способны покорять самые высокие вершины в любой сфере. Для этого есть все условия и возможности. Звание международного гроссмейстера приумножит мои силы в покорении новых вершин на предстоящих соревнованиях.