2017-03-06 | Hujjatlar
Mamlakatimizda mo‘tabar ayol zotiga munosib hurmat-ehtirom ko‘rsatish, ularning jamiyatimizdagi o‘rni va nufuzini oshirish, sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, o‘zining iqtidori va ibratli faoliyati bilan yoshlarga o‘rnak bo‘lib kelayotgan qizlarni rag‘batlantirish maqsadida hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 1999-yil 10-iyundagi «Zulfiya nomidagi Davlat mukofotini ta’sis etish bo‘yicha takliflarni qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida»gi Farmoniga asosan:
1. O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi huzuridagi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti komissiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining iqtidorli qizlarini a’lo xulqi, noyob iste’dodi, zukkoligi, tashabbuskorligi, o‘qishdagi muvaffaqiyatlari hamda adabiyot, madaniyat, san’at, ta’lim va sport sohalaridagi alohida yutuqlari uchun Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi takliflari ilovadagi ro‘yxatga muvofiq ma’qullansin.
2. Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bo‘yicha ko‘zda tutilgan 14 ta mukofot o‘rniga 2017-yil uchun istisno tariqasida Qoraqalpog‘iston Respublikasining 2 nafar, viloyatlar va Toshkent shahrining 1 nafardan vakilalariga – jami 15 ta mukofot berilishi belgilansin.
3. Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlanganlarga 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar bayramiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan tantanalarda sovrindorlik diplomlari va ko‘krak nishonlari topshirilsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindorlarining har biriga eng kam oylik ish haqining 50 baravari miqdorida pul mukofoti berilishini ta’minlasin.
5. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi hamda O‘zbekiston Milliy axborot agentligiga Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibalarining ibratli faoliyati, ularning noyob iste’dodi va erishgan yutuqlarini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
6. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari T.Norboyeva zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 3-mart
2017-yil 3-martdagi
PQ-2815-sonli qaroriga ilova
Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar
R O‘ Y X A T I
Karamatdinova Ayjamal Jengis qizi - Qoraqalpoq davlat universiteti qoshidagi 1-akademik litseyning 3-bosqich o‘quvchisi
Otajonova Go‘zal Azamat qizi - Qoraqalpog‘iston Respublikasi To‘rtko‘l tibbiyot kollejining 3-bosqich o‘quvchisi
Toshtemirova Iltijoxon Valisher qizi - Andijon pedagogika kollejining 3-bosqich o‘quvchisi
Idiyeva Aziza Jurabek qizi - Buxoro iqtisodiyot va bank kollejining 1-bosqich o‘quvchisi
Abdurazoqova Nigina Abduvahob qizi - Jizzax san’at kollejining 3-bosqich o‘quvchisi
Ne’matova O‘g‘iloy Akram qizi - Qashqadaryo viloyati Kitob iqtisodiyot va xizmat ko‘rsatish kasb-hunar kollejining 3-bosqich o‘quvchisi
Kamolova Dilnoza Samariddinovna - Navoiy viloyati Uchquduq qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi kasb-hunar kollejining 2-bosqich o‘quvchisi
Muhammadjonova Sevinch Ibroximali qizi - Namangan viloyati Chust sport kollejining 1-bosqich o‘quvchisi
O‘roqova Dildora Akmaljon qizi - Samarqand viloyati Ishtixon tumanidagi 1-ixtisoslashtirilgan Umumiy o‘rta ta’lim maktabining 9-sinf o‘quvchisi
Sherbekova Nozimabonu Nurmuxammad qizi - Sirdaryo viloyati Boyovut qishloq xo‘jaligi kasb-hunar kollejining 2-bosqich o‘quvchisi
Temirova Shahribonu Baxtiyor qizi - Termiz davlat universiteti qoshidagi Termiz akademik litseyining 3-bosqich o‘quvchisi
Raxmatova Dilnoza Bakir qizi - O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya institutining 1-bosqich talabasi (Toshkent viloyati)
Kurbonova Mushtariybegim Baxtiyorjon qizi - Farg‘ona davlat universitetining 1-bosqich talabasi
Masharipova Ruxsora Olimjonovna - Urganch davlat universiteti qoshidagi 2-akademik litseyning 2-bosqich o‘quvchisi
Tursunqulova Nigora Akmal qizi - Toshkent shahri Mirobod yengil sanoat va servis kasb-hunar kollejining 3-bosqich o‘quvchisi

2017-03-06 | Документы
В целях оказания достойного уважения женщинам нашей страны, повышения их роли и статуса в обществе, воспитания здорового и гармонично развитого поколения, стимулирования девушек, которые своим талантом и образцовой деятельностью являются примером для молодежи, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 июня 1999 года «О поддержке предложений по учреждению Государственной премии имени Зульфии»:
1. Одобрить предложения комиссии по Государственной премии имени Зульфии при Комитете женщин Узбекистана о награждении одаренных девушек Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за отличное поведение, уникальный талант, сметливость, инициативность, успехи в учебе, особые достижения в области литературы, культуры, искусства, образования и спорта Государственной премией имени Зульфии согласно прилагаемому списку.
2. Установить в 2017 году в виде исключения присуждение пятнадцати Государственных премий имени Зульфии вместо четырнадцати премий: по Республике Каракалпакстан – двум представительницам, по областям и городу Ташкенту – по одной представительнице.
3. Лауреатам Государственной премии имени Зульфии вручить дипломы и нагрудные знаки на торжествах, посвященных празднику 8 Марта – Международному женскому дню.
4. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии имени Зульфии денежного вознаграждения в размере 50-кратной минимальной заработной платы.
5. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Национальному информационному агентству Узбекистана широко освещать образцовую деятельность, уникальный талант и достижения лауреатов Государственной премии имени Зульфии.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Т.Нарбаеву.
Город Ташкент, 3 марта 2017 года.
Приложение к Постановлению
№ ПП-2815 от 3 марта 2017 года
награжденных Государственной премией имени Зульфии
Караматдинова Айжамал Женгис кизи - учащаяся 3-го курса академического лицея № 1 при Каракалпакском государственном университете
Отажонова Гузал Азамат кизи - учащаяся 3-го курса Турткульского медицинского колледжа Республики Каракалпакстан
Тоштемирова Илтижохон Валишер кизи - учащаяся 3-го курса Андижанского педагогического колледжа
Идиева Азиза Журабек кизи - учащаяся 1-го курса Бухарского экономического и банковского колледжа
Абдуразокова Нигина Абдувахоб кизи - учащаяся 3-го курса Джизакского колледжа искусства
Неъматова Угилой Акрам кизи - учащаяся 3-го курса Китабского профессионального колледжа экономики и сферы услуг Кашкадарьинской области
Камолова Дилноза Самариддиновна - учащаяся 2-го курса Учкудукского профессионального колледжа строительства и жилищно-коммунального хозяйства Навоийской области
Мухаммаджонова Севинч Иброхимали кизи - учащаяся 1-го курса Чустского спортивного колледжа Наманганской области
Урокова Дилдора Акмалжон кизи - ученица 9-го класса специализированной средней общеобразовательной школы № 1 Иштыханского района Самаркандской области
Шербекова Нозимабону Нурмухаммад кизи - учащаяся 2-го курса Баяутского профессионального колледжа сельского хозяйства Сырдарьинской области
Темирова Шахрибону Бахтиёр кизи - учащаяся 3-го курса Термезского академического лицея при Термезском государственном университете
Рахматова Дилноза Бакир кизи - студентка 1-го курса Узбекского государственного института физической культуры (Ташкентская область)
Курбонова Муштарийбегим Бахтиёржон кизи - студентка 1-го курса Ферганского государственного университета
Машарипова Рухсора Олимжоновна - учащаяся 2-го курса академического лицея № 2 при Ургенчском государственном университете
Турсункулова Нигора Акмал кизи - учащаяся 3-го курса Мирабадского профессионального колледжа легкой промышленности и сервиса города Ташкента