Oila charog‘boni, jamiyat ko‘rki
Bahorning ilk kunlarida xotin-qizlar bayramining nishonlanishida ham ajib bir ramziy ma’no borga o‘xshaydi. Zero, bahor ham, ayol ham go‘zallik, nafosat ifodasidir.
Shu kunlarda butun mamlakatimiz bo‘ylab 8-mart – Xotin-qizlar kuni umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanmoqda.
Poytaxtimizda o‘tgan bayram tadbiriga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar va Toshkent shahridan turli sohalarda mehnat qilayotgan ilg‘or ayollar taklif etildi.
Bayram ishtirokchilari Mustaqillik va ezgulik monumenti – Baxtiyor ona haykali poyiga gullar qo‘ydi. Poytaxtimizda amalga oshirilgan ulkan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi. O‘zbek Milliy akademik drama teatrida “Iymon” spektaklini tomosha qildi.
«Navro‘z» davlat qabullar uyida 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tadbirda ishtirok etib, mamlakatimiz xotin-qizlarini ushbu ayyom bilan tabrikladi.
Davlatimiz rahbari adabiyot, san’at, fan, ta’lim, madaniyat, sport sohalarida erishgan alohida yutuqlari uchun Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlangan 15 qizga ana shu yuksak mukofotlarni tantanali ravishda topshirdi.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofotining bu yilgi sohibalari – Toshkent shahri Mirobod yengil sanoat va servis kasb-hunar kolleji o‘quvchisi, 2016-yilgi Olimpiya o‘yinlari ishtirokchisi Nigora Tursunqulova, Qoraqalpoq davlat universiteti qoshidagi 1-akademik litsey o‘quvchisi Ayjamal Karamatdinova xotin-qizlarning jamiyat hayotidagi faolligini yanada oshirish borasida ko‘rsatayotgan e’tibori uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Tadbirda qatnashgan onaxonlar, diniy ma’rifat va ma’naviy-axloqiy tarbiya masalalari bo‘yicha maslahatchilar, xotin-qizlar tashkilotlari, turli vazirlik va idoralar vakilalari, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindorlari to‘kin dasturxon atrofida suhbat qurdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi T.Norboyeva mamlakatimizda inson manfaatlarini ta’minlash, ayollarning turmush sharoitlarini yaxshilash, salomatligini mustahkamlash, qobiliyat va intilishlarini ro‘yobga chiqarish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar yuksak samaralar berayotganini ta’kidladi.
Birinchi Prezidentimizning 2004-yil 25-mayda qabul qilingan «O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni ushbu tuzilma ishini takomillashtirish, ayollar hayotidagi rolini oshirish, mahallalardagi ma’naviy muhitni mustahkamlash, sog‘lom oilalarni shakllantirishda muhim omil bo‘ldi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, davlat va jamiyat boshqaruvidagi o‘rnini kuchaytirish, xotin-qizlar, kasb-hunar kollejlari bitiruvchi qizlarining bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish, oila asoslarini yanada mustahkamlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar belgilangan. “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturida ham xotin-qizlar masalasiga alohida e’tibor qaratilgan.
– Ushbu bayram tadbiriga yig‘ilgan, mamlakatimizning turli hududlaridan kelgan xotin-qizlar yuzida mamnuniyat ifodasini ko‘rish mumkin, – dedi Xorazm viloyati Urganch tumanidagi 38-umumta’lim maktabi o‘qituvchisi Oygul Davletjonova. – Bu ularning hayotdan roziligi, farzandlari kamolini ko‘rayotgani, oilasi mustahkam va farovonligidan dalolatdir.
– Prezidentimiz xalqimiz salomatligi, mahallalar osoyishtaligiga katta e’tibor qaratmoqda, – dedi Qashqadaryo viloyati Shahrisabz shahridagi "Namozgoh" mahalla fuqarolar yig‘ini raisining diniy ma’rifat va ma’naviy-axloqiy tarbiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi Manzura Murodova. – Davlatimiz rahbarining "Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori zimmamizga yanada mas’uliyatli vazifalar yukladi. Shu maqsadda ta’lim, tibbiyot, ijtimoiy muhofaza va bank sohasi vakillari, tadbirkorlardan iborat ishchi guruh tuzib, Prezidentimiz ta’kidlaganidek, uyma-uy yurib, odamlarning muammo va talablarini o‘rganmoqdamiz, masalalarni joyida hal qilmoqdamiz. Bunday muloqot xalqimizning kayfiyatini ko‘tarmoqda, hayotga munosabatini o‘zgartirmoqda.

Светоч жизни, краса общества
Есть глубокий смысл в том, что женский праздник отмечается в начале весны, ведь весна и женщина одинаково прекрасны.
В эти дни по всей нашей стране как всенародный праздник широко отмечается 8 Марта – Международный женский день.
На состоявшееся в столице праздничное мероприятие были приглашены активно и самоотверженно работающие в различных сферах женщины из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента.
Участники мероприятия возложили цветы к подножью памятника Счастливой матери монумента Независимости и гуманизма. Они ознакомились с проведенной в столице широкомасштабной созидательной и благоустроительной работой, посмотрели спектакль «Иймон» в Узбекском Национальном академическом драматическом театре.
В Доме государственных приемов «Навруз» состоялось торжественное праздничное мероприятие в связи с 8 Марта – Международным женским днем.
В мероприятии принял участие Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев и поздравил женщин с праздником.
Глава нашего государства торжественно вручил дипломы и нагрудные знаки 15 девушкам, удостоенным Государственной премии имени Зульфии за особые достижения в литературе, искусстве, науке, образовании, культуре и спорте.
Ставшие в нынешнем году лауреатами Государственной премии имени Зульфии учащаяся Мирабадского профессионального колледжа легкой промышленности и сервиса города Ташкента, участница Олимпийских игр 2016 года Нигора Турсункулова, учащаяся академического лицея №1 при Каракалпакском государственном университете Айжамал Караматдинова выразили Президенту нашей страны искреннюю благодарность за уделяемое внимание дальнейшей активизации участия женщин в жизни общества.
За щедрым дастарханом собрались почтенные матери, консультанты по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания, представители женских организаций, различных министерств и ведомств, лауреаты Государственной премии имени Зульфии.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева отметила, что проводимая в нашей стране широкомасштабная работа по обеспечению интересов человека, улучшению условий жизни женщин, укреплению их здоровья, реализации их потенциала и устремлений дает свои высокие результаты.
Указ Первого Президента нашей страны «О дополнительных мерах по поддержке деятельности Комитета женщин Узбекистана» от 25 мая 2004 года послужил важным фактором совершенствования деятельности этой структуры, повышения ее роли в жизни женщин, укрепления духовной обстановки в махаллях и формирования здоровых семей.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определены комплексные меры по повышению общественно-политической активности женщин, усилению их роли в управлении государством и обществом, обеспечению занятости выпускниц профессиональных колледжей, широкому вовлечению их в предпринимательство, дальнейшему укреплению института семьи. Этим вопросам особое внимание уделено и в Государственной программе «Год диалога с народом и интересов человека».
– Лица женщин, собравшихся на этом праздничном мероприятии из различных регионов нашей страны, светятся огромной радостью и удовлетворением жизнью, – говорит преподаватель школы №38 Ургенчского района Хорезмской области Ойгул Давлетжонова. – Это свидетельствует о том, что они довольны своей жизнью, уверены в завтрашнем дне, в их семьях царят согласие и благополучие.
– Президент нашей страны уделяет большое внимание вопросам охраны здоровья населения, обеспечения спокойствия в махаллях, – говорит консультант по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания схода граждан махалли "Намозгох" Шахрисабзского района Кашкадарьинской области Манзура Муродова. – Постановление главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" возложило на нас, работников сходов граждан, еще более ответственные задачи. Исходя из этого мы образовали рабочую группу в составе представителей сфер образования, медицины, социальной защиты, работников банков и предпринимателей, следуя личному примеру Президента нашей страны, ведем диалог с людьми, беседуем с семьями, изучаем проблемы и запросы людей, на месте решаем волнующие их вопросы. Этот диалог поднимает настроение нашего народа, изменяет его отношение к жизни.
Праздничное мероприятие завершилось концертной программой в исполнении мастеров искусства и молодых артистов.