Aholiga zamonaviy tibbiy xizmat ko‘rsatishni yuksaltirish yo‘lida
Taqdimot davomida davlatimiz rahbari tibbiyotning mazkur yo‘nalishlaridagi dolzarb masalalar yuzasidan mutaxassislarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Ma’lumki, bugungi kunda mamlakatimizning ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari Toshkent shahrida joylashgan bo‘lib, viloyatlar, olis tumanlarda yashayotgan aholining bu xizmatdan to‘laqonli foydalanishida bir qancha noqulayliklar tug‘dirayotir.
Prezidentimiz tashabbusi bilan ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarining filiallari viloyatlarda tashkil etilayotganini xalqimiz katta mamnuniyat bilan kutib olmoqda. O‘zA muxbiri mazkur markazlarning ahamiyati, aholiga yaratilayotgan qulayliklar haqida mutaxassislar fikri bilan qiziqdi.
Ravshan Qurbonov, Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya markazi direktori:
– Aholi salomatligini mustahkamlash, sog‘lom avlodni voyaga yetkazish, bu borada milliy tizimni yaratish, tibbiyot sohasini tubdan isloh qilish, zamonaviy texnologiyalarga asoslangan tibbiy yordamni aholining barcha qatlamiga yetkazish, sog‘lom va farovon turmush uchun qulay sharoit yaratish davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanadi.
Prezidentimiz tomonidan sog‘liqni saqlash sohasida olib borilayotgan islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha tegishli vazifalar belgilab berildi. Bu borada soha xodimlari tizimli ravishda ish olib bormoqda.
Tibbiyotning barcha yo‘nalishlari kabi kardiologiya sohasida ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatish juda muhim hisoblanadi. Davlatimiz rahbari 2017-yil 5-yanvar va 7-fevral kunlari soha xodimlari bilan uchrashuvda bu masalaning naqadar dolzarbligi haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
Prezidentimiz topshirig‘iga ko‘ra biz joylarga chiqib, vaziyatni chuqur o‘rganmoqdamiz. O‘rganishlar natijasida Respublika kardiologiya markazining Qarshi filialini tashkil qilish bo‘yicha talab yuqori ekani aniqlandi.
Davlatimiz rahbari 25-fevral kuni markazimizning Qarshi filiali qurilishi bilan tanishar ekan, bu filialning ahamiyati haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
Zamonaviy texnologiyalar bilan ta’minlangan filialda nafaqat Qashqadaryo, balki qo‘shni viloyatlar aholisi uchun ham davolanish imkoniyati yaratiladi. Tibbiyot maskanini malakali kadrlar bilan ta’minlash masalasi ham dolzarb bo‘lib turibdi. Qashqadaryo viloyatida tajribali mutaxassislar bor. Ular tibbiyotning eng yuqori texnologiyalarida ishlash amaliyotiga ega. Markaz ishga tushguncha yana mutaxassislar tayyorlashni rejalashtirganmiz. Chet davlatlarda ishlayotgan yuqori malakali shifokorlarni hamkorlikka jalb qilish bo‘yicha ham ishlar olib borilmoqda.
Tirkash Eshmurodov, Qashqadaryo viloyati endokrinologiya dispanseri bo‘lim boshlig‘i:
– Endokrin kasalliklar dinamikasiga nazar soladigan bo‘lsak, afsuski, yildan-yilga qandli diabetning ko‘payayotganiga guvoh bo‘lamiz.
Qandli diabet kasalligi ko‘rsatkichlarini viloyat bo‘yicha o‘rganganimizda Shahrisabz, Kitob, G‘uzor tumanlarida ko‘p uchrashi aniqlandi. Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qarshi filialining tashkil etilishi bu boradagi muammolarni tizimli hal etishda muhim ahamiyat kasb etadi. Toshkent shahri bilan viloyatlar, tumanlar darajasida telemeditsina yo‘lga qo‘yilgani bemorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri maslahatlar berish, og‘ir bemorlar ko‘rigini o‘tkazishda muhim ahamiyatga ega.
Sohaga ilg‘or ilm-fan yutuqlari joriy qilinayotgani natijasida gipofiz bezi, qalqonsimon bez xastaliklari, qandli diabet asoratlari tufayli kelib chiqadigan buyrak yetishmovchiliklari va boshqa og‘ir xastaliklar samarali davolanmoqda. Bu nogironlikning oldini olish, bemorlar salomatligini yaxshilashga xizmat qilmoqda.

По пути повышения качества оказания современных медицинских услуг населению
В ходе поездки Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 24-25 февраля в Кашкадарьинскую область глава нашего государства также ознакомился с презентациями проектов по созданию в Карши филиалов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии и Республиканского специализированного центра кардиологии.
Глава нашего государства дал соответствующие указания специалистам по актуальным вопросам в данных направлениях медицины.
Известно, что в настоящее время специализированные медицинские центры страны расположены в Ташкенте, что ограничивает доступ к ним жителей областей, отдаленных районов.
Организацию в областях по инициативе Президента нашей страны филиалов специализированных медицинских центров наши соотечественники встретили с большим воодушевлением. Корреспондент УзА поинтересовался мнением специалистов о значении данных центров, создаваемых для населения удобствах.
Равшан Курбонов, директор Республиканского специализированного центра кардиологии:
– Укрепление здоровья населения, воспитание здорового поколения, создание национальной системы в этом направлении, коренное реформирование сферы здравоохранения, обеспечение доступа всех слоев населения к основанной на современных технологиях медицинской помощи, создание благоприятных условий для здоровой и благополучной жизни являются одними из приоритетных направлений осуществляемых по инициативе главы нашего государства последовательных реформ.
Президентом нашей страны определены соответствующие задачи по выведению проводимых в сфере здравоохранения реформ на новый уровень. В этом направлении осуществляется системная работа.
Наряду со всеми направлениями медицины также важное значение имеет оказание специализированной медицинской помощи в сфере кардиологии. Глава нашего государства в ходе состоявшихся 5 января и 7 февраля 2017 года встреч с работниками сферы особо остановился на актуальности этого вопроса.
В соответствии с поручением Президента нашей страны мы выезжаем на места, глубоко и всесторонне изучаем положение дел. В результате было установлено наличие высокой потребности в организации Каршинского филиала Республиканского специализированного центра кардиологии.
Глава нашего государства, знакомясь с проектом строительства Каршинского филиала нашего центра, акцентировал внимание на его значении.
В филиале, оснащенном современными технологиями, будет создана возможность для лечения не только жителей Кашкадарьинской, но и соседних областей. Актуальным является и вопрос укомплектования медицинского учреждения квалифицированными кадрами. В Кашкадарьинской области немало квалифицированных специалистов. Они имеют опыт работы с высокими медицинскими технологиями. До начала работы центра мы планируем подготовить еще таких специалистов. Также ведется работа по привлечению к сотрудничеству зарубежных высококвалифицированных врачей.
Тиркаш Эшмуродов, начальник отдела Кашкадарьинского областного эндокринологического диспансера:
– Если взглянуть на динамику эндокринных заболеваний, к сожалению, станет очевидным рост заболеваемости сахарным диабетом.
Изучение соответствующих показателей по области выявило, что наиболее часто эта болезнь диагностируется в Шахрисабзском, Китабском, Гузарском районах. Создание Каршинского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии будет иметь важное значение в системном решении данных проблем. Значимо также внедрение методов телемедицины с Ташкентом на уровне областей, районов в целях квалифицированного консультирования пациентов, проведения осмотра тяжелобольных.
В результате внедрения в сферу передовых достижений науки эффективно лечатся заболевания гипофиза, щитовидной железы, почечная недостаточность вследствие осложнений сахарного диабета и другие тяжелые болезни. Это служит предотвращению инвалидности, улучшению здоровья пациентов.