O‘zbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibi yordamchisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-mart kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha yordamchisi Miroslav Yenchani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning O‘zbekiston Respublikasi ushbu tashkilotga a’zo bo‘lganining 25-yilligi munosabati bilan yo‘llagan tabrigi uchun minnatdorlik bildirdi hamda O‘zbekiston BMT va uning tashkilotlari bilan hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashda davom etishini ta’kidladi. Prezidentimiz BMTning global xavfsizlik va barqarorlikni saqlash, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik muammolarni hal etish, terrorizm, ekstremizm, narkotrafik, uyushgan jinoyatchilik hamda bugungi kunning boshqa xavf va tahdidlariga qarshi kurashishda tutgan muhim o‘rnini alohida qayd etdi.
Mamlakatimiz bilan BMTning samarali hamkorligi yillarida O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hudud barpo etish, Afg‘onistonga qurol-yarog‘ olib kirishga embargo qo‘yish, “6+2” muloqot guruhini tuzish, shuningdek, mintaqamizda taraqqiyotga erishish, Orol dengizi qurishining oqibatlarini bartaraf etish masalalarini global darajaga ko‘tarish va boshqa ko‘plab tashabbuslar nafaqat BMT doirasida, balki xalqaro miqyosda qo‘llab-quvvatlandi.
Suhbat chog‘ida hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashildi va ko‘rib chiqilgan barcha masalalar bo‘yicha tomonlarning pozitsiyasi o‘xshash ekani ta’kidlandi. Istiqbolda o‘zaro munosabatlarni kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz va butun Markaziy Osiyoda amalga oshirilayotgan rivojlanish jarayonlarida BMTni yanada faol ishtirok etishga, shuningdek, xavfsizlikni ta’minlash borasidagi mintaqaviy dolzarb masalalarni hal qilishda hamkorlikda ishlashga da’vat etdi.
Miroslav Yencha samimiy qabul uchun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga chuqur minnatdorlik bildirib, BMT O‘zbekiston bilan aloqalarni yanada mustahkamlashga, o‘zaro manfaatli barcha yo‘nalishlarda keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini ta’kidladi.

2017-03-03 | Politics
On 2 March President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Assistant Secretary-General of the United Nations for political affairs Miroslav Jenca.
The Head of state, welcoming the guest, expressed a gratitude for a congratulatory message of the UN Secretary General António Guterres on the 25th anniversary of the membership of the Republic of Uzbekistan in the Organization as well as reaffirmed the commitment of Uzbekistan to strengthen partnership relations with the UN and its agencies. The President of the Republic of Uzbekistan underlined an important role of the UN in maintaining global security and stability, in solving social-economic and environmental problems, in the fight against terrorism, extremism, narcotics trafficking, organized crime and other contemporary threats and challenges.
During the years of productive cooperation, such initiatives of Uzbekistan as formation in Central Asia of a nuclear-weapon-free zone, introduction of arms embargo on Afghanistan, establishment of the 6 plus 2 Contact group, promoting global agenda in the sphere of development in our region and the issues of addressing the consequences of Aral Sea disaster and many others have found support not only within the frameworks of the UN, but also on an international arena.
During a conversation, the parties exchanged views on crucial aspects of interaction and stressed the closeness of positions on all considered issues. Priority directions of enhancing bilateral relations in the future were also discussed.
The Head of our state called on the UN to more actively engage in the development processes, occurring in our country and all Central Asia, as well as jointly work on addressing principal regional problems in the sphere of security.
Miroslav Jenca sincerely thanked President of our country Shavkat Mirziyoyev for a warm welcome and reiterated the willingness of the UN to further reinforce close contacts with Uzbekistan as well as to develop a full-scale cooperation in all directions, based on mutual interest.