Xorijiy tillarni o‘qitish takomillashtirilmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti qoshidagi Chet tillarini o‘qitishning innovatsion metodikalarini rivojlantirish respublika ilmiy-amaliy markazida ingliz tili o‘qituvchilari uchun joriy etilgan “Presett” dasturi asosida chet tillari bo‘yicha bilimlarni og‘zaki va yozma baholash tizimiga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2012-yil 10-dekabrdagi “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etildi. Mazkur hujjat uzluksiz ta’limning barcha bosqichlarida xorijiy tillarni o‘qitishni yangi darajaga ko‘tarishga qaratilgan bo‘lib, unda ixtisoslik bo‘yicha fanlarni chet tilida o‘qitishni ta’minlash vazifasi belgilandi. Bu esa o‘qituvchilar zimmasiga yangi talab va vazifalar yuklaydi.
Seminar-treningda tajribali ekspertlar, yetakchi tilshunos mutaxassislar, yurtimiz oliy o‘quv yurtlarining 90 dan ziyod ingliz tili o‘qituvchisi va kafedra mudirlari ishtirok etdi.
“Presett” o‘quv dasturi O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti mutaxassislari va Britaniya Kengashi hamkorligida ishlab chiqilgan bo‘lib, til ko‘nikmalarini rivojlantirish va ingliz tilini o‘qitishning yangi uslublaridan foydalanishda qo‘l keladi.
Tadbirda tilning alohida ko‘nikmalarini (o‘qish, yozish, og‘zaki nutq, tinglash) samarali baholash, mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalarida chet tillarini o‘qitish sifatini yaxshilash, xalqaro tajribani o‘rganish, o‘quv dasturlarini isloh qilish va modernizatsiyalash masalalari muhokama etildi, o‘qituvchilar “Presett” o‘quv dasturi bo‘yicha o‘qitish bo‘yicha zamonaviy uslub va texnologiyalar bilan tanishtirildi.

Семинар-тренинг собрал опытных экспертов
Республиканский научно-практический центр развития инновационных методик обучения иностранным языкам при Узбекском государственном университете мировых языков провел семинар-тренинг «Система устной и письменной оценки знаний по иностранным языкам» по вновь внедренной программе "Presett" для преподавателей английского языка.
Мероприятие было организовано в рамках реализации постановления Первого Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы изучения иностранных языков» от 10 декабря 2012 года, направленного на повышение уровня преподавания иностранных языков на всех ступенях непрерывного образования. Одной из важных задач, предусмотренных этим постановлением, является обеспечение преподавания предметов по специальности на иностранных языках, что ставит перед преподавателями новые задачи и требования.
Семинар-тренинг собрал опытных экспертов, ведущих специалистов-языковедов, свыше 90 преподавателей и заведующих кафедрами английского языка вузов страны, где реализуется учебная программа "Presett", разработанная специалистами УзГУМЯ совместно с Британским Советом.
Целью мероприятия была эффективная система оценки отдельных навыков языка (чтение, письмо, устная речь, аудирование), повышение уровня преподавания иностранных языков в высших образовательных учреждениях Узбекистана, изучение международного опыта, реформирование и модернизация учебной программы, ознакомление преподавателей с современными методами и технологиями при обучении студентов по программе "Presett". Данная программа помогает развивать языковые навыки и использовать новые методики преподавания английского языка.