Xalqimiz manfaatiga mos o‘zgarishlar
Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashida tashkiliy ishlar va uslubiy masalalar bo‘yicha rais o‘rinbosari, shuningdek, Respublika kengashi hamda hududiy kengashlarda yoshlar ishlari, diniy-ma’rifiy masalalar, keksalar va faxriylar ishlari bo‘yicha rais o‘rinbosarlari lavozimlarini, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarida jamoatchilik asosida faoliyat yuritadigan mahalla fuqarolar yig‘ini raisining o‘rinbosari – yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchi lavozimini joriy etish nazarda tutilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida «Mahalla institutini takomillashtirishning dolzarb vazifalari» mavzuida tashkil etilgan respublika seminarida shular haqida so‘z yuritildi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan tashkil etilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, hokimliklar mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Oliy Majlis Senati raisining o‘rinbosari S.Ortiqova va boshqalar mahallalar tizimining takomillashayotgani mazkur institutni aholiga eng yaqin va xalqchil tuzilmaga aylantirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Farmon asosida joriy etilayotgan lavozimlarga vatanparvar, har jihatdan yetuk va fidoyi kadrlarni tanlab olish maqsadida joylarda saylovlar o‘tkazish rejalashtirilgan. Shu maqsadda 2017-yil 23-fevralda Oliy Majlis Senatining "O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining fuqarolar yig‘inlarida saylovlarni o‘tkazishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruhini tuzish to‘g‘risida»gi farmoyishi qabul qilindi.
Mahalla fuqarolar yig‘inlarining mustaqilligini mustahkamlash, o‘zini o‘zi boshqarish tizimidagi ortiqcha bo‘g‘inlarni bartaraf etish maqsadida tarkibida mahallalar mavjud bo‘lgan shaharchalar, qishloqlar va ovullar fuqarolar yig‘inlarini mahallalar fuqarolar yig‘inlariga aylantirish choralari ko‘rilmoqda. Ushbu dolzarb vazifalar joylarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari huzuridagi fuqarolar yig‘inlari raislari va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o‘tkazishga ko‘maklashish bo‘yicha komissiyalarning va 2016-yilda «Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) va uning maslahatchilari saylovi to‘g‘risida»gi qonunning 12- hamda 14-moddalari asosida tuzilgan va fuqarolar yig‘ini raisi hamda maslahatchilarining keyingi saylovi e’lon qilingunga qadar faoliyat ko‘rsatadigan 9764 fuqarolar yig‘ini huzuridagi ishchi guruhlarning faol ishtirokida amalga oshiriladi.
Seminarda farmon ijrosini ta’minlash bo‘yicha mahalliy hokimliklar va «Mahalla» xayriya jamoat fondi oldida turgan dolzarb vazifalar muhokama etildi.
Interfaol shaklda o‘tkazilgan amaliy mashg‘ulotlar chog‘ida seminar ishtirokchilari o‘zaro tajriba almashdi, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutasaddilardan batafsil javob oldi.

Изменения, соответствующие интересам нашего народа
В Указе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля 2017 года уделено внимание дальнейшему повышению эффективности принимаемых на местах мер по воспитанию молодежи в духе любви к Родине, уважения многовековых традиций нашего народа, обеспечению мира и спокойствия в махаллях, поддержке социальной активности представителей старшего поколения.
Предусмотрено введение в Республиканском совете по координации деятельности органов самоуправления граждан должности заместителя председателя по организационным делам и методическим вопросам, в Республиканском совете и территориальных советах — должностей заместителей председателя по делам молодежи, религиозно-просветительским вопросам, делам престарелых и ветеранов, а также в органах самоуправления граждан должности заместителя председателя схода граждан — консультанта по вопросам молодежи на общественных началах.
Об этом шла речь на республиканском семинаре "Актуальные задачи совершенствования института махалли", прошедшем в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан. В мероприятии, организованном Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняли участие представители государственных и общественных организаций, ответственные работники хокимиятов.
Заместитель председателя Сената Олий Мажлиса С.Артыкова и другие отметили, что совершенствование системы махалли превратит этот институт в самую близкую к населению, подлинно народную структуру.
Планируется провести выборы всесторонне подготовленных и самоотверженных людей на внедряемые согласно указу должности. В этих целях 23 февраля 2017 года принято распоряжение Сената Олий Мажлиса о создании рабочей группы Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по содействию проведению выборов в сходах граждан.
В целях укрепления махаллинских сходов граждан, устранения лишних звеньев в системе самоуправления будут приняты меры по преобразованию сходов граждан поселков, кишлаков и аулов, в составе которых образованы махалли, в сходы граждан махаллей. Эти актуальные задачи будут реализованы при активном участии комиссии по содействию организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, областных, районных и городских Кенгашах народных депутатов, а также рабочих групп при 9764 сходах граждан, созданных в 2016 году согласно статьям 12 и 14 Закона "О выборах председателя (аксакала) схода граждан и его советников" и действующих до объявления следующих выборов председателя схода граждан и его советников.
На семинаре были обсуждены актуальные задачи, стоящие перед местными органами и благотворительным общественным фондом "Махалла" по обеспечению исполнения указа.
В ходе практических занятий, проведенных в интерактивной форме, состоялся обмен мнениями и опытом работы, участники семинара получили ответы на интересующие их вопросы.