Toshkent shahrida bu yil 102 ta ko‘p qavatli uy-joy barpo etiladi
O‘zbekiston Milliy matbuot markazida "Ipoteka-bank" aksiyadorlik-tijorat banki aholini arzon uy-joylar bilan ta’minlashga bag‘ishlab matbuot anjumani o‘tkazdi.
Aholining zamonaviy va arzon uylarga bo‘lgan ehtiyoji asosida imtiyozli kredit berishning yuqori darajadagi shartlari joriy etilayotgani, bunda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 22-noyabrdagi «2017-2020-yillarda shaharlarda arzon ko‘p kvartirali uy-joylar qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori keng ko‘lamli islohotlarning yangi bosqichini boshlab bergani alohida qayd etildi.
Mazkur qarordan maqsad shaharda yashayotgan aholini, shu jumladan, yosh oilalar, eskirgan uy-joylarda yashayotgan va uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan boshqa toifadagi fuqarolarni arzon, qulay, zamonaviy uy-joylar bilan ta’minlash yo‘li bilan ularning turmush darajasini yanada oshirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirishdan iboratdir.
Qarorga muvofiq, 2017-2020-yillarda shaharlarda 945 ko‘p xonadonli uy-joy qurilishi rejalashtirilgan. 2017-yilda 191 ko‘p xonadonli uy qurilishi belgilangan hamda shu kunlarda ularni qurish ishlari boshlab yuborilgan. Shundan 102 tasi Toshkent shahrida bunyod etiladi.
– Uy-joyga muhtoj fuqarolar shaharlar hokimliklarida tashkil etilgan hududiy komissiyalarga ariza bilan murojaat etishi kerak, – deydi bankning turar joy binolari qurilishini moliyalashtirish boshqarmasi boshlig‘i Shuhrat Toshpo‘latov. – Komissiyaning ijobiy xulosasiga ko‘ra, ko‘p qavatli uy-joydagi xonadonlardan biri fuqaroga biriktiriladi. Shu vaqtning o‘zida xonadon qiymatining kamida 25 foizi miqdoridagi summa boshlang‘ich badal sifatida bankimiz filiallarida shakllantirilishi lozim.
Matbuot anjumanida qayd etilishicha, uy-joy qurib bitkazilgach, biriktirilgan xonadonni sotib olish istagidagi fuqaro bankka bir qator hujjatlar taqdim etishi zarur. Ariza, kredit oluvchining pasport nusxasi, kredit oluvchining oxirgi 12 oyda olgan daromadlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar shular sirasidandir.
– Yigirma yilga beriladigan kreditning imtiyozli davri uch yil, – deydi bankning ipoteka va iste’mol kreditlari boshqarmasi boshlig‘i Bobur Nurmuhamedov. – Shuningdek, uning dastlabki besh yilida to‘lov kredit miqdorining yetti foizidan iborat bo‘lib, keyingi yillar Markaziy bankning amaldagi qayta moliyalashtirish stavkasiga ko‘ra hisoblanadi. Biz sotib olinadigan uy-joy umumiy qiymatining 75 foizi miqdorigacha bo‘lgan summani kredit sifatida beramiz.
E’tiborlisi, kredit oluvchiga yana bir qator soliq imtiyozlari ham yaratilganidir. Bunda kredit oluvchining o‘zi yoki oila a’zolarining kredit bo‘yicha oylik to‘lovlarni qaytarish uchun yo‘naltirgan mablag‘i soliqqa tortilmaydi. Agarda korxonalar qaytib olmaslik sharti bilan o‘z xodimlariga ipoteka kreditining boshlang‘ich badalini to‘lab bergan bo‘lsa, mazkur mablag‘ ham soliqqa tortilmaydi. Shuningdek, kredit to‘liq qaytguniga qadar xonadon uchun mol-mulk solig‘i to‘lanmaydi. Yangi turar joy binolari atrofida aholi uchun dam olish joylari, bolalar maydonchalari, avtomobil turish joylari, chiqindi yig‘ish punktlari qurilishi rejalashtirilgan. Hudud obodligi ta’minlanadi.

Квартиры становятся доступнее
В Национальном пресс-центре Узбекистана акционерно- коммерческим банком “Ипотека банк” проведена пресс-конференция по вопросам обеспечения населения доступным жильем.
На мероприятии отмечалось, что постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы” от 22 ноября 2016 года способствовало новому этапу широкомасштабных реформ в сфере жилищного строительства. С учетом спроса населения на современное и доступное жилье создаются благоприятные условия выдачи льготных кредитов.
Данное постановление принято в целях дальнейшего повышения уровня жизни и социальной поддержки населения, в том числе молодых семей и граждан иных категорий, проживающих в ветхом жилье и нуждающихся в улучшении жилищных условий, путем строительства современных и доступных домов.
В соответствии с этим документом в 2017-2020 годах намечено построить 945 многоквартирных домов. 191 дом будет построен в 2017 году, 102 из них – в городе Ташкенте.
- Граждане, нуждающиеся в жилье, должны обратиться с заявлением в территориальные комиссии, образованные при хокимиятах городов, - говорит начальник управления по финансированию строительства жилья "Ипотека банка" Шухрат Тошпулатов. - После выдачи комиссией положительного заключения за заявителем закрепляется одна из квартир в многоэтажном доме. В то же время в филиалах нашего банка должен быть сформирован начальный взнос в размере 25 процентов от стоимости квартиры.
На пресс-конференции отмечалось, что гражданин, желающий приобрести закрепленную за ним квартиру, должен представить в банк ряд документов, в числе которых заявление, копия паспорта кредитополучателя, справка о доходах кредитополучателя за последние 12 месяцев.
- Кредит выделяется сроком на 20 лет с трехлетним льготным периодом, - говорит начальник управления банка по ипотечным и потребительским кредитам Бобур Нурмухамедов. - Ставка по кредиту в первые пять лет будет составлять 7 процентов, в последующие годы ставка рассчитывается, исходя из действующей ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан. Мы выделяем кредиты в размере до 75 процентов от общей стоимости приобретаемого жилья.
Примечательно, что в отношении кредитополучателей внедрен ряд налоговых льгот. Средства кредитополучателя или членов его семьи, направляемые на ежемесячные выплаты по кредиту, налогом не облагаются. От налогов освобождены также средства, полученные работником от работодателя на уплату первоначального взноса. Налог на имущество в виде квартиры не будет взиматься до полного возвращения кредита. Рядом с новыми домами намечено построить места отдыха, детские площадки, автомобильные стоянки, пункты сбора отходов, необходимую инфраструктуру.