Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qarshi tumanida qishloq xo‘jaligi sohasidagi istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
“Nishon ko‘zgu” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi tomonidan Qarshi shahrida chorva mollarini avtomatizatsiyalashgan kushxona, go‘shtni saqlash va qadoqlash kompleksi tashkil etilmoqda. Buning uchun xorijdan zamonaviy uskunalar olib kelib o‘rnatilgan.
Ushbu loyiha iqtisodiy samaradorlik bilan birga ulkan ijtimoiy ahamiyatga ham ega. Zamonaviy kushxona va muzlatkich oziq-ovqat mahsulotlarining mo‘l-ko‘lligi hamda xavfsizligini ta’minlaydi. 100 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari bunday kushxonalarni barcha hududlarda tashkil etish, veterinariya va sanitariya xizmatlarini yaxshilash, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Yakkabog‘ tumanida tashkil etilayotgan “Qorabayir otchilik majmuasi” xo‘jaligi naslchilikni saqlash va rivojlantirish, qorabayir zotli otlarni ko‘paytirishga ixtisoslashgan. Majmuada 200 tagacha yilqi boqilib, ichki va tashqi bozorlarga sotiladi. Qirqdan ortiq kishi ish bilan ta’minlanadi.
Qorabayir otlari milliy iftixorimiz ekani, ularni ko‘paytirish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari avval Koson tumanida barpo etiladigan chorvachilik kompleksi loyihasini ko‘zdan kechirdi.
Qashqadaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi izchil rivojlanib, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlarda yuqori natijalarga erishilmoqda. Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari tashkil etilayotgani, xususiy mulkchilikka keng yo‘l ochilgani xalqimiz farovonligini oshirish, uni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash imkonini bermoqda.
Ikki ming bosh qoramol boqishga mo‘ljallangan zamonaviy tipdagi chorvachilik kompleksi nafaqat viloyat, balki mamlakatimizning boshqa hududlari aholisini ham go‘sht va sut bilan ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Umumiy qiymati 14 milliard so‘m bo‘lgan loyihani kelgusi yilning birinchi choragida to‘liq ishga tushirish rejalashtirilgan.
Majmua qurilishi uchun 12 gektar, chorva mollariga ozuqabop ekinlar yetishtirish uchun 750 gektar yer maydoni ajratiladi. Bu yerda yiliga 4 ming 280 tonna sut va 210 tonna go‘sht yetishtirish, 140 ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz chorvachilik kompleksiga xorijdan nasldor qoramollar olib kelish, ularni zarur texnologiyalar asosida parvarishlash, yetishtirilgan mahsulotni shu yerning o‘zida qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Mutaxassislarga zarur tavsiyalar berdi.
Qamashi tumanida 5 ming bosh kurka boqishga mo‘ljallangan majmua tashkil etiladi. Zamonaviy texnologiyalar o‘rnatiladigan majmuada yiliga 20 ming bosh kurka jo‘jasi yetishtirilib, aholiga yetkazib beriladi. Uni joriy yilning dekabr oyida ishga tushirish, 30 ish o‘rni yaratish mo‘ljallanmoqda.
Prezidentimiz mazkur loyiha har bir xonadonga 100 tadan jo‘ja tarqatish va oilalar daromad manbaini yaratishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari Tallimarjon suv omborining tabiiy havzasida baliq yetishtirish loyihasi bilan ham tanishdi.
Qashqadaryo viloyatida baliqchilik rivojlanib bormoqda. O‘tgan yili viloyatda 4,4 ming tonna baliq yetishtirildi. Joriy yilda 33 baliqchilik xo‘jaligiga 10,2 milliard so‘m kredit ajratish hamda baliq yetishtirish hajmini 5,2 ming tonnaga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Yangi agrofirma viloyatdagi baliqchilik xo‘jaliklariga o‘z faoliyatini samarali tashkil etishi uchun mashina-mexanizm xizmatlari, baliq uvildiriqlari, omuxta yem yetkazib beradi. Yetishtirilgan baliqni sotish yoki qayta ishlashni tashkil etishda ham ko‘maklashishi ko‘zda tutilgan.
Agrofirmada baliq uvildiriqlari yetishtirilib, suv omboriga o‘tkaziladi. Bu yerda baliq chavoqlari yetishtiruvchi inkubatsion sex, 600 tonnalik muzlatkich, baliq mahsulotlarini qayta ishlovchi korxona, 800 tonna maxsus omuxta yem ishlab chiqaruvchi sex tashkil etilishi rejalashtirilgan. Yiliga 500 tonna baliq qayta ishlovchi agrofirmada 90 ish o‘rni tashkil etiladi.
Qashqadaryo viloyatida yil bo‘yi baliq boqish, ko‘paytirish va aholiga yetkazib berish, eksportni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari mavjudligi ta’kidlandi. Bunday agrofirmalar ushbu sohani yanada rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari tashkil etish, mamlakatimizning oziq-ovqat dasturi rivojiga muhim hissa qo‘shishi qayd etildi.
Qamashi tumanida quyon yetishtirish, quyon go‘shti va terisini qayta ishlashga ixtisoslashgan xo‘jalik tashkil etilmoqda. “Qamashi momiq quyonlari” agrofirmasi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu loyiha samarasida 30 ming bosh quyon yetishtirilib, yiliga 120 tonna go‘sht va 40 ming dona jun tayyorlanadi.
Xo‘jalikda 30 kishi ishlaydi. Bundan tashqari, quyonlar 500 xonadonga tarqatiladi. Aholi parhez go‘sht va qo‘shimcha daromad bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari “Qarshi nasos stansiyalar kaskadini qayta tiklash - III faza” loyihasi bilan tanishdi. Ushbu loyiha viloyatda suv resurslaridan samarali foydalanishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Loyiha Qarshi nasos stansiyalar kaskadining 1-6-nasos stansiyalarining 9 nasos agregatini yangilash, 850 metr quvurlarni yangilash, suv keltiruvchi kanalni loyqadan samarali tozalash ishlarini amalga oshirishni ko‘zda tutadi. Buning uchun jami 128,934 million dollar mablag‘ sarflanadi. Shuningdek, NS-1 va NS-2 oralig‘idagi kanalning 8 kilometr qismini va kanalning chap qirg‘oq dambasini ta’mirlash rejalashtirilgan.
Loyihani bajarish natijasida 402 ming gektar sug‘oriladigan maydonning suv ta’minoti yaxshilanadi. Nasos stansiyalarida har yili 106,55 million kVt soat elektr energiya tejalib, qishloq xo‘jaligida daromadlar oshishiga, pirovardida hududni yanada taraqqiy ettirishga erishiladi.
Davlatimiz rahbari bu Qashqadaryo qishloq xo‘jaligining yuragi ekanini, uni tezroq va sifatli amalga oshirish zarurligini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев: необходимо создавать для людей источники дохода
Президент нашей страны ознакомился с реализуемыми в Каршинском районе перспективными проектами в области сельского хозяйства.
Каршинским многопрофильным фермерским хозяйством “Нишон кузгу” организуется автоматизированный комплекс для забоя скота, хранения и упаковки мяса. В нем установлено современное оборудование зарубежного производства.
Данный проект помимо экономического даст большой и социальный эффект. Современная скотобойня и морозильный склад обеспечат изобилие и безопасность продукции. Будет создано более 100 рабочих мест.
Глава нашего государства отметил, что необходимо создать такие предприятия и в других регионах страны, улучшить деятельность ветеринарной и санитарной служб, укреплять продовольственную безопасность.
Племенное хозяйство “Корабайир отчилик мажмуаси”, организуемое в Яккабагском районе, будет специализироваться на разведении лошадей карабаирской породы. В комплексе намечается выращивать до 200 лошадей на продажу на внутреннем и внешнем рынках. Здесь будут трудоустроены более 40 человек.
Президент нашей страны ознакомился с проектом животноводческого комплекса, который будет построен в Касанском районе.
В Кашкадарьинской области последовательно развивается сельское хозяйство, достигаются высокие показатели в животноводстве, птицеводстве, рыбоводстве и других отраслях. Создание многопрофильных фермерских хозяйств, широких возможностей для частных предпринимателей способствует повышению благосостояния народа, обеспечению населения качественной продовольственной продукцией.
Современный животноводческий комплекс, рассчитанный на содержание двух тысяч голов крупного рогатого скота, будет иметь важное значение в обеспечении мясом и молоком не только жителей области, но и других регионов страны. Комплекс проектной стоимостью 14 миллиардов сумов намечается запустить на полную мощность в первом квартале будущего года.
Под строительство комплекса будет выделено 12 гектаров земельных площадей, а для выращивания кормовых культур - 750 гектаров. Здесь предусмотрены заготовка 4280 тонн молока и 210 тонн мяса в год, создание 140 рабочих мест.
Президент нашей страны обратил особое внимание на закупку для животноводческого комплекса за рубежом племенного скота, внедрение современных технологий по уходу за скотом, налаживание переработки на месте заготовленной продукции, дал специалистам необходимые рекомендации.
В Камашинском районе будет организован комплекс по содержанию 5 тысяч индеек. На основе использования современных технологий в комплексе планируется выращивать и поставлять населению 20 тысяч индюшат в год. Здесь будет создано 30 рабочих мест. Запуск проекта намечен на декабрь текущего года.
Было подчеркнуто, что данный проект имеет важное значение в передаче каждой семье по 100 индюшат и создании источника дохода для сельских семей.
Глава нашего государства также ознакомился с проектом выращивания рыбы в Таллимарджанском водохранилище.
В Кашкадарьинской области динамично развивается и рыбоводство. В прошлом году в области было выращено 4,4 тысячи тонн рыбы. В текущем году намечается выделение 33 рыбоводческим хозяйствам 10,2 миллиарда сумов кредитов и доведение объемов выращивания рыбы до 5,2 тысячи тонн.
Новая агрофирма будет предоставлять рыбоводческим хозяйствам области машино-механизационные услуги для эффективной организации деятельности, поставлять мальков рыб, комбикорма. Предусмотрено также ее содействие в организации продажи или переработки выращенной рыбы.
Выращиваемых в агрофирме мальков планируется затем выпускать в водохранилище. Здесь будет организован инкубационный цех по выращиванию мальков, холодильная камера вместимостью 600 тонн, предприятие по переработке рыбы, цех по заготовке 800 тонн специальных комбикормов. В агрофирме, где в год намечается перерабатывать 500 тонн рыбы, работой будут обеспечены 90 человек.
Отмечалось, что в Кашкадарьинской области имеются возможности для круглогодичного разведения рыбы, поставки ее населению, налаживания экспорта продукции. Подчеркивалось, что такие агрофирмы будут способствовать дальнейшему развитию этой отрасли, созданию новых рабочих мест, реализации продовольственной программы страны.
В Камашинском районе создается кролиководческая ферма, которая будет заниматься также переработкой мяса и шерсти кроликов. Проект, реализуемый агрофирмой “Камаши момик куёнлари”, позволит выращивать 8 тысяч кроликов и заготавливать в год 120 тонн диетического мяса и 40 тысяч штук шкурок.
В хозяйстве будут работать 30 человек. Кроме того, кролики будут розданы 500 семьям. Это позволит обеспечить население диетическим мясом и создать источник дополнительного дохода.
Глава нашего государства ознакомился с проектом “Восстановление каскада насосных станций Карши - III фаза”. Констатировалось, что данный проект будет способствовать эффективному использованию водных ресурсов области.
Проектом предусмотрено обновление 9 насосных агрегатов 1-6 насосных станций каскада, а также 850 метров труб, осуществление эффективных очистных работ. На эти цели будет направлено 128,934 миллиона долларов. Также планируется ремонт 8-километрового участка канала, левобережной дамбы.
В результате реализации проекта улучшится водоснабжение 402 тысяч гектаров орошаемых площадей. На насосных станциях ежегодно будет экономиться 106,55 миллиона кВт/часов электроэнергии, что послужит росту доходов в сельском хозяйстве, дальнейшему развитию региона.