Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qarshi tumanida qishloq xo‘jaligi sohasidagi istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
“Nishon ko‘zgu” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi tomonidan Qarshi shahrida chorva mollarini avtomatizatsiyalashgan kushxona, go‘shtni saqlash va qadoqlash kompleksi tashkil etilmoqda. Buning uchun xorijdan zamonaviy uskunalar olib kelib o‘rnatilgan.
Ushbu loyiha iqtisodiy samaradorlik bilan birga ulkan ijtimoiy ahamiyatga ham ega. Zamonaviy kushxona va muzlatkich oziq-ovqat mahsulotlarining mo‘l-ko‘lligi hamda xavfsizligini ta’minlaydi. 100 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari bunday kushxonalarni barcha hududlarda tashkil etish, veterinariya va sanitariya xizmatlarini yaxshilash, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Yakkabog‘ tumanida tashkil etilayotgan “Qorabayir otchilik majmuasi” xo‘jaligi naslchilikni saqlash va rivojlantirish, qorabayir zotli otlarni ko‘paytirishga ixtisoslashgan. Majmuada 200 tagacha yilqi boqilib, ichki va tashqi bozorlarga sotiladi. Qirqdan ortiq kishi ish bilan ta’minlanadi.
Qorabayir otlari milliy iftixorimiz ekani, ularni ko‘paytirish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari avval Koson tumanida barpo etiladigan chorvachilik kompleksi loyihasini ko‘zdan kechirdi.
Qashqadaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi izchil rivojlanib, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlarda yuqori natijalarga erishilmoqda. Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari tashkil etilayotgani, xususiy mulkchilikka keng yo‘l ochilgani xalqimiz farovonligini oshirish, uni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash imkonini bermoqda.
Ikki ming bosh qoramol boqishga mo‘ljallangan zamonaviy tipdagi chorvachilik kompleksi nafaqat viloyat, balki mamlakatimizning boshqa hududlari aholisini ham go‘sht va sut bilan ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Umumiy qiymati 14 milliard so‘m bo‘lgan loyihani kelgusi yilning birinchi choragida to‘liq ishga tushirish rejalashtirilgan.
Majmua qurilishi uchun 12 gektar, chorva mollariga ozuqabop ekinlar yetishtirish uchun 750 gektar yer maydoni ajratiladi. Bu yerda yiliga 4 ming 280 tonna sut va 210 tonna go‘sht yetishtirish, 140 ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz chorvachilik kompleksiga xorijdan nasldor qoramollar olib kelish, ularni zarur texnologiyalar asosida parvarishlash, yetishtirilgan mahsulotni shu yerning o‘zida qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Mutaxassislarga zarur tavsiyalar berdi.
Qamashi tumanida 5 ming bosh kurka boqishga mo‘ljallangan majmua tashkil etiladi. Zamonaviy texnologiyalar o‘rnatiladigan majmuada yiliga 20 ming bosh kurka jo‘jasi yetishtirilib, aholiga yetkazib beriladi. Uni joriy yilning dekabr oyida ishga tushirish, 30 ish o‘rni yaratish mo‘ljallanmoqda.
Prezidentimiz mazkur loyiha har bir xonadonga 100 tadan jo‘ja tarqatish va oilalar daromad manbaini yaratishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari Tallimarjon suv omborining tabiiy havzasida baliq yetishtirish loyihasi bilan ham tanishdi.
Qashqadaryo viloyatida baliqchilik rivojlanib bormoqda. O‘tgan yili viloyatda 4,4 ming tonna baliq yetishtirildi. Joriy yilda 33 baliqchilik xo‘jaligiga 10,2 milliard so‘m kredit ajratish hamda baliq yetishtirish hajmini 5,2 ming tonnaga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Yangi agrofirma viloyatdagi baliqchilik xo‘jaliklariga o‘z faoliyatini samarali tashkil etishi uchun mashina-mexanizm xizmatlari, baliq uvildiriqlari, omuxta yem yetkazib beradi. Yetishtirilgan baliqni sotish yoki qayta ishlashni tashkil etishda ham ko‘maklashishi ko‘zda tutilgan.
Agrofirmada baliq uvildiriqlari yetishtirilib, suv omboriga o‘tkaziladi. Bu yerda baliq chavoqlari yetishtiruvchi inkubatsion sex, 600 tonnalik muzlatkich, baliq mahsulotlarini qayta ishlovchi korxona, 800 tonna maxsus omuxta yem ishlab chiqaruvchi sex tashkil etilishi rejalashtirilgan. Yiliga 500 tonna baliq qayta ishlovchi agrofirmada 90 ish o‘rni tashkil etiladi.
Qashqadaryo viloyatida yil bo‘yi baliq boqish, ko‘paytirish va aholiga yetkazib berish, eksportni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari mavjudligi ta’kidlandi. Bunday agrofirmalar ushbu sohani yanada rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari tashkil etish, mamlakatimizning oziq-ovqat dasturi rivojiga muhim hissa qo‘shishi qayd etildi.
Qamashi tumanida quyon yetishtirish, quyon go‘shti va terisini qayta ishlashga ixtisoslashgan xo‘jalik tashkil etilmoqda. “Qamashi momiq quyonlari” agrofirmasi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu loyiha samarasida 30 ming bosh quyon yetishtirilib, yiliga 120 tonna go‘sht va 40 ming dona jun tayyorlanadi.
Xo‘jalikda 30 kishi ishlaydi. Bundan tashqari, quyonlar 500 xonadonga tarqatiladi. Aholi parhez go‘sht va qo‘shimcha daromad bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari “Qarshi nasos stansiyalar kaskadini qayta tiklash - III faza” loyihasi bilan tanishdi. Ushbu loyiha viloyatda suv resurslaridan samarali foydalanishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Loyiha Qarshi nasos stansiyalar kaskadining 1-6-nasos stansiyalarining 9 nasos agregatini yangilash, 850 metr quvurlarni yangilash, suv keltiruvchi kanalni loyqadan samarali tozalash ishlarini amalga oshirishni ko‘zda tutadi. Buning uchun jami 128,934 million dollar mablag‘ sarflanadi. Shuningdek, NS-1 va NS-2 oralig‘idagi kanalning 8 kilometr qismini va kanalning chap qirg‘oq dambasini ta’mirlash rejalashtirilgan.
Loyihani bajarish natijasida 402 ming gektar sug‘oriladigan maydonning suv ta’minoti yaxshilanadi. Nasos stansiyalarida har yili 106,55 million kVt soat elektr energiya tejalib, qishloq xo‘jaligida daromadlar oshishiga, pirovardida hududni yanada taraqqiy ettirishga erishiladi.
Davlatimiz rahbari bu Qashqadaryo qishloq xo‘jaligining yuragi ekanini, uni tezroq va sifatli amalga oshirish zarurligini ta’kidladi.

President Shavkat Mirziyoyev: sources of income need to be created for people
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has inspected promising projects being implemented in Karshi District’s agricultural sector.
The Nishan kuzgu multi-functional farm in Karshi is setting up a mechanized complex for meat packaging and storage. Foreign-made modern equipment has been installed there.
This project gives not only economic but also big social effect. Its modern facilities, including a cold storage facility, will ensure meat products’ abundance and safety. More than 100 jobs will be created.
The Head of state said that it was necessary to create such enterprises also in other regions of the country, to improve the work of veterinary and public health services and to strengthen the country’s food self-sufficiency.
The Qorabayir otchilik majmuasi pedigree (horses) farm being established in Yakkabogh District will specialise in breeding horses of the Qorabayir type. In this farm, up to 200 horses will be bred for sale on internal and external markets. More than 40 people will be provided with jobs here.
The President of the country looked at a project of a stock-raising complex which will be built in Koson District.
In Qashqadaryo Region, agriculture is developing consistently, and high results are being achieved in stock raising, poultry and fish farming. The creation of multi-functional farms and wide opportunities for private entrepreneurs help to raise the prosperity of the people and to provide quality food products for the population.
This modern stock-raising complex for two thousand cattle will be of important significance in providing meat and milk not only for the region’s inhabitants but also for people of other regions of the country. This complex being built under a 14 billion som project is to start working at full capacity in the first quarter of next year.
12 hectares of land will be allocated for the construction of the complex, and 750 hectares for growing fodder crops. It is envisaged to produce 4280 tonnes of milk and 210 tonnes of meat a year. 140 jobs will be created there.
The President paid special attention to the purchase of pedigree cattle for the stock-raising complex, to the introduction of modern technologies for stock raising and the initiation of the processing of milk and meat right there.
In Kamashi District, a complex will be built for keeping 5 thousand turkeys. On the basis of use of modern technologies, the complex is to raise and supply 20 thousand young turkeys a year. 30 jobs will be created here. The launch of the project is set for December this year.
It was emphasized that this project was of important significance to giving rural families 100 turkey chicks each and thus creating a source of income for them.
The Head of state also examined a project of fish farming in the Tolimarjon water reservoir.
Fish farming is developing dynamically in Qashqadaryo Region. Last year 4.4 thousand tonnes of fish was produced in the region. This year, 10.2 billion soms worth of credits are to be allocated for fish farms there so that fish production reaches 5.2 thousand tonnes.
A new agro-firm will provide machine-mechanized services for fish farms, and it will also supply young fish and food for fish.
Young fish raised at the agro-firm will then be released into the reservoir. A 600-tonne cold storage facility, an enterprise for fish processing and a special compound feed production workshop will also be set up there. The agro-firm will process 500 tonnes of fish a year. 90 people will be provided with jobs there.
It was said that Qashqadaryo Region could raise fish all year round, supply the local population with fish and also start exporting fish. It was emphasized that such agro-firms would help to further develop this sector and create new jobs and also help in implementing the country’s food programme.
A rabbit farm is being created in Kamashi District. It will also be processing rabbit meat and fur. This project being implemented by the Kamashi momiq quyonlari agro-firm will make it possible to raise 8 thousand rabbits and produce 120 tonnes of dietary meat a year.
30 people will be working at the farm. Moreover, rabbits will be given to 500 families. This will make it possible to provide dietary meat for locals and create an additional source of income for them.
The Head of state inspected the project of restoration of the Karshi – III phase unit of pump stations. It was said that this project would help in the efficient use of the region’s water resources.
As a result of the implementation of the project, water supplies to 402 hectares of irrigated land will improve.