O‘zbekiston Prezidenti Qozog‘iston Bosh vazirining birinchi o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23 fevral kuni O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Asqar Maminni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari, shu jumladan, savdo-iqtisodiy aloqalar barqaror va izchil rivojlanayotgani hamda mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladi.
Davlatlarimiz rahbarlarining 2016 yil sentabr oyida Samarqand shahridagi uchrashuvida erishilgan kelishuvlarga muvofiq o‘zaro savdo hajmini tubdan oshirish va nomenklaturasini kengaytirish, shuningdek, mamlakatlarimizning yetakchi korxonalari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga qaratilgan qator istiqbolli loyihalar hamkorlikda ishlab chiqilmoqda.
2016 yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2 milliard dollardan ziyodni tashkil etgan. O‘zbekistonda qozog‘istonlik hamkorlar ishtirokida tuzilgan 230 dan ortiq kompaniya faoliyat yuritmoqda. Avtomobil va temir yo‘l transporti, aviatashuvlar sohalarida an’anaviy faol hamkorlik qilib kelinmoqda.
Davlatimiz rahbari ikki mamlakat o‘rtasidagi samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada faollashtirish, buning uchun avvalo savdo, investitsiyaviy texnologiyalar va transport-kommunikatsiya sohalarida hamkorlik bo‘yicha aniq loyihalarni ishlab chiqish va qo‘llab-quvvatlash muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik o‘rnatish va mustahkamlash lozimligi, bu savdo va madaniyat sohalarida aloqalarni yanada rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar yaratishi alohida ta’kidlandi.
Asqar Mamin samimiy qabul uchun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik izhor etdi va Qozog‘iston O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor ekanini bildirdi.

President of Uzbekistan received First Deputy Prime Minister of Kazakhstan
On 23 February President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received First Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Askar Mamin, who arrived in our country to take part at the scheduled meeting of the Joint intergovernmental commission on bilateral cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan.
The Head of our state, welcoming the guest, mentioned with satisfaction the positive dynamics in developing and strengthening Uzbekistan-Kazakhstan relations of a strategic partnership, including in trade-economic spheres.
In correspondence with the agreements, reached during the meeting of the leaders of our countries in Samarkand in September 2016, the parties are working together on a solid package of prospective projects, aimed at radical increase of the volume and enhancing the assortment of mutual trade, as well as strengthening industrial cooperation between the leading enterprises of the two countries.
In 2016 the trade turnover between our two countries exceeded 2 billion US dollars. Over 230 enterprises with Kazakh capital operate in our country. The interactions in the sphere of automobile and railway as well as air transportation are maintained in traditionally active mode.
The President of Uzbekistan underlined the importance of further expanding the productive and mutually beneficial cooperation between the two countries, primarily through promoting and supporting concrete cooperation projects in trade, investment, technological and transport-communications spheres.
The need to establish and strengthen close contacts between the regions of the two countries was particularly stressed, which opens wide opportunities for development of commercial ties and cultural exchange.
Askar Mamin sincerely thanked President of our country Shavkat Mirziyoyev for a warm reception and reaffirmed the willingness of Kazakhstan to enhance full-scale practical cooperation with Uzbekistan.