Zahiriddin Bobur tavalludiga bag‘ishlangan milliy hunarmandlik ko‘rgazmasi ochildi
Poytaxtimizda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan dekorativ amaliy san’at ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, Bobur o‘zining shoh asari – “Boburnoma”da o‘z davrining urf-odat va an’analari bilan bir qatorda hunarmandlarning davlat va jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni haqida batafsil ma’lumotlar keltirgan.
Ko‘rgazmada xalq hunarmandligi an’analarini davom ettirayotgan ustalar, jumladan, Rishton kulolchilik, Buxoro zardo‘zlik va milliy libos maktablari vakillari ishtirok etdi.
– Biz mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan tabiiy matolardan keng foydalanamiz, shu sababli mahsulotlarimiz qulay, ixcham va sifatli, – deydi milliy libos ustasi Rasul Yahyoyev. – O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlarda o‘tkaziladigan ko‘rgazma va yarmarkalarda faol qatnashishga harakat qilamiz. Yaqinda Hindistonda bo‘lib, o‘zbek milliy liboslari va kashtachilik namunalarini namoyish etdik. Hindistonlik mutaxassislar va tadbirkorlar mahsulotlarimizga katta qiziqish bildirib, hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishni taklif etdi.
Ko‘rgazma doirasida mahorat darslari tashkil etildi. Ishtirokchilar tasviriy san’at, ganchkorlik va kashtado‘zlikda o‘zini sinab ko‘rish imkoniga ega bo‘ldi.

Exhibition of national craftsmanship items
An exhibition of items of decorative and applied arts has taken place in Tashkent on the occasion of a birth anniversary of Muhammad Bobur.
Participants in the exhibition said that in his main work, “Boburnoma”, Bobur gave a detailed description of that era’s living conditions, morals and traditions, including craftsmen’s role in the development of that state and society.
About 40 craftspeople took part in the exhibition. They continue traditions and schools of folk art, specifically famous Rishton ceramics, golden embroidery and national dress making of Bukhara.
“We use only natural fabrics made in our country. Thanks to this, the clothes we make are of good quality, comfy and durable. We frequently participate in trade fairs in Uzbekistan and abroad. Not long ago, we returned from India where we presented Uzbek national clothes and embroidery. Indian specialists and entrepreneurs were very much interested in our products,” says Rasul Yahyoyev, a national dress maker.
As part of the exhibition, master classes also took place, during which every volunteer could try their ability in visual arts, sculpturing and sewing.