Zahiriddin Bobur tavalludiga bag‘ishlangan milliy hunarmandlik ko‘rgazmasi ochildi
Poytaxtimizda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan dekorativ amaliy san’at ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, Bobur o‘zining shoh asari – “Boburnoma”da o‘z davrining urf-odat va an’analari bilan bir qatorda hunarmandlarning davlat va jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni haqida batafsil ma’lumotlar keltirgan.
Ko‘rgazmada xalq hunarmandligi an’analarini davom ettirayotgan ustalar, jumladan, Rishton kulolchilik, Buxoro zardo‘zlik va milliy libos maktablari vakillari ishtirok etdi.
– Biz mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan tabiiy matolardan keng foydalanamiz, shu sababli mahsulotlarimiz qulay, ixcham va sifatli, – deydi milliy libos ustasi Rasul Yahyoyev. – O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlarda o‘tkaziladigan ko‘rgazma va yarmarkalarda faol qatnashishga harakat qilamiz. Yaqinda Hindistonda bo‘lib, o‘zbek milliy liboslari va kashtachilik namunalarini namoyish etdik. Hindistonlik mutaxassislar va tadbirkorlar mahsulotlarimizga katta qiziqish bildirib, hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishni taklif etdi.
Ko‘rgazma doirasida mahorat darslari tashkil etildi. Ishtirokchilar tasviriy san’at, ganchkorlik va kashtado‘zlikda o‘zini sinab ko‘rish imkoniga ega bo‘ldi.

Открылась выставка ремесленнических изделий в честь Бабура
В Ташкенте состоялась выставка изделий декоративно-прикладного искусства, посвященная дню рождения Захириддина Мухаммада Бабура.
Как было отмечено участниками выставки, в своем главном произведении – «Бабурнаме» Бабур подробно описал детали быта, нравы и обычаи той эпохи, в том числе роль ремесленников в развитии государства и общества.
В выставке приняли участие около 40 ремесленников – продолжателей традиций и школ народных промыслов, в частности, знаменитой риштанской керамики, золотошвейного искусства и изготовления национальной одежды из Бухары.
– Мы используем только натуральные ткани, производимые в нашей стране, благодаря чему сшитая одежда удобная, прочная и качественная, – говорит мастер по изготовлению национальной одежды Расул Яхъяев. – Часто участвуем в выставках и ярмарках, проводимых, как в Узбекистане, так и за пределами нашей страны. Недавно вернулись из Индии, где представляли узбекские национальные наряды и вышивку. Наша продукция вызвала большой интерес у индийских специалистов и предпринимателей, которые предложили нам сотрудничество.
В рамках выставки также состоялись мастер-классы, в ходе которых каждый желающий мог попробовать себя в изобразительном искусстве, лепке или вышивании.