Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Surxondaryo viloyatidagi Xalq qabulxonasini borib ko‘rdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan fuqarolarning davlat organlariga murojaat qilishi, maqsad-muddaolari amalga oshirilishini ta’minlaydigan tizim yaratilmoqda. 2017-yil mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilingani, davlatimiz rahbarining 2016-yil 28-dekabrdagi «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni qabul qilingani ana shu maqsadga xizmat qilmoqda.
Mazkur farmonga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida, shuningdek, har bir tuman va shaharda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari tashkil etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Surxondaryo viloyatidagi Xalq qabulxonasida ham fuqarolar uchun barcha qulaylik yaratilgan. Murojaatlarni qabul qilish, tibbiyot, ona va bola xonalarida zarur sharoitlar tashkil etilgan. Qabulxona huquqiy adabiyotlar, zarur ma’lumotlar va axborot texnologiyalari bilan ta’minlangan.
Qabulxonaga kiraverishda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning «Insonlarning dardu tashvishlarini o‘ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir», degan so‘zlari bitilgan. Muassasa faoliyati ana shu mezon asosida yo‘lga qo‘yilgan. Qabulxona At-Termiziy maydoni, 2-uyda joylashgan.
Xalq qabulxonalarini tashkil etishdan maqsad – jamiyatimizdagi adolat poydevorini yanada mustahkamlashdir, dedi Prezidentimiz. Hokim va mutasaddi rahbarlar bu yerda xalq bilan muloqot qilishi, har bir murojaat yechimini topishi kerak. Aholini qiynayotgan masalalarni tahlil qilish orqali qonun hujjatlarini takomillashtirib boramiz.

Шавкат Мирзиёев: наша основная цель - укрепление в обществе принципа справедливости
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Сурхандарьинской области.
По инициативе Президента нашей страны создается система, обеспечивающая решение вопросов, поднятых в обращениях граждан в государственные органы. Объявление в нашей стране 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека, принятие Указа главы нашего государства «О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц» от 28 декабря 2016 года служат достижению этой цели.
В соответствии с данным указом в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, а также в каждом районе и городе создаются народные приемные Президента Республики Узбекистан.
В Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Сурхандарьинской области также созданы все условия для граждан. Имеются необходимые условия в кабинетах по приему обращений граждан, медицинском кабинете, комнате матери и ребенка. Приемная оснащена правовой литературой, необходимыми сведениями и информационными технологиями.
При входе в приемную написаны слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «Жить заботами людей — самый важный критерий человечности». Деятельность учреждения налажена на этой основе. Приемная располагается в доме №2 на площади Ат-Термези.
Цель создания этих приемных - дальнейшее укрепление принципов справедливости в обществе, сказал Президент нашей страны. Хоким и ответственные работники в этой приемной должны общаться с народом, найти решение каждого обращения. Путем анализа проблем, тревожащих население, мы будет совершенствовать законодательные акты.