Prezidentimiz Termiz shahrida qurilayotgan yangi kutubxona binosi va San’at saroyini borib ko‘rdi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Adib Sobir Termiziy nomidagi viloyat axborot-kutubxona markazi va muhtasham San’at saroyi majmuasi qurilishi bilan tanishdi.
Xalqimiz, ayniqsa, yosh avlod madaniyatini yuksaltirish, ma’naviyatini boyitish mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning ustuvor yo‘nalishini tashkil etadi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 12-yanvardagi “Kitob mahsulotlarini chop etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ‘ibot qilish bo‘yicha komissiya tuzish to‘g‘risida”gi farmoyishi bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda dasturilamal bo‘lmoqda.
Loyiha qiymati 7 milliard 600 million so‘mni tashkil etadigan ushbu zamonaviy axborot-kutubxona markazi 223 mingdan ortiq kitob fondiga ega bo‘ladi. Unda maxsus xonalar, mutolaa zallari barpo etilayotir. Uning foydalanishga topshirilishi viloyat yoshlari salohiyatini yuksaltirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini yanada oshirish, izlanuvchan o‘quvchilar va talabalarning ilmiy-ommabop, badiiy, tarixiy, tarbiyaviy-ma’rifiy adabiyotlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirishga xizmat qiladi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 22-maydagi qaroriga muvofiq barpo etilayotgan San’at saroyi milliy me’morlik va zamonaviy arxitektura yechimlarini o‘zida mujassam etadi. Murakkab konstruksiyali, noyob qurilish materiallaridan foydalangan holda bunyod etilayotgan 700 o‘rinli San’at saroyi va 1,5 ming o‘rinli amfiteatrda pardozlash ishlari olib borilmoqda. 32 gektar maydonni egallaydigan ushbu majmuani Navro‘z bayramiga qadar foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari majmua qurilishi bilan tanishar ekan, unda aholining madaniy dam olishi uchun barcha qulayliklar yaratish, inshootni zamonaviy jihozlash bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством здания новой библиотеки и Дворца искусств в Термезе
Президент нашей страны ознакомился со строительством областного информационно-библиотечного центра имени Адиба Собира Термези и комплекса Дворца искусств.
Повышение культуры нашего народа, особенно, молодого поколения, его духовности составляет приоритетное направление реализуемых в нашей стране широкомасштабных реформ.
Распоряжение главы нашего государства “О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения” от 12 января 2017 года является руководством к действию в дальнейшем совершенствовании этой работы.
Этот современный информационно-библиотечный центр проектной стоимостью 7 миллиардов 600 миллионов сумов будет располагать книжным фондом в более чем 223 тысячи наименований. В нем предусмотрены специальные кабинеты, читальные залы. Сдача его в эксплуатацию будет способствовать усилению потенциала молодежи области, дальнейшему повышению культуры чтения, удовлетворению потребностей читателей в научно-популярной, художественной, исторической и просветительской литературе.
Строящийся в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 22 мая 2015 года Дворец искусств, рассчитанный на 700 мест, сочетает в себе элементы национального зодчества и современные архитектурные решения, при его возведении используются уникальные строительные материалы. В амфитеатре на 1,5 тысячи мест уже ведутся отделочные работы. Сдача в эксплуатацию Дворца искусств намечена в преддверии праздника Навруз.
Глава нашего государства, знакомясь со строительством комплекса, дал необходимые указания по созданию всех условий для культурного досуга населения, современному оснащению сооружения.