Prezidentimiz ipakchilikka ixtisoslashtirilgan qo‘shma korxona loyihasi bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari Angor tumanida Xitoy bilan hamkorlikda tashkil etilishi rejalashtirilgan “Huashen Silkworm Pro” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qo‘shma korxona loyihasi bilan tanishdi.
Joriy yilda foydalanishga topshirilishi mo‘ljallangan yangi korxona ipak qurti yetishtirishga ixtisoslashtirilgan bo‘lib, bu yerda 3 ming 700 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Surxondaryo viloyati mamlakatimizda ipakchilik sohasida katta tajribaga ega. 2016-yili 3 ming 394 fermer xo‘jaligi tomonidan qariyb 1 ming 553 tonna pilla yetishtirildi.
Davlatimiz rahbari mazkur loyiha bilan tanishar ekan, Surxon vohasida serhosil ipak qurti parvarishlash uchun tabiiy iqlim va qulay sharoitlar yetarli ekanini ta’kidladi.
Yangi korxona mamlakatimiz ipakchilik sanoatini sifatli xomashyo bilan ta’minlashga, voha aholisi uchun yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Президент нашей страны ознакомился с проектом специализированного шелководческого совместного предприятия
Глава нашего государства ознакомился с ходом реализации совместного с Китаем проекта по организации общества с ограниченной ответственностью “Huashen Silkworm Pro” в Ангорском районе.
Предприятие, пуск которого намечен в текущем году, будет специализироваться на выращивании тутового шелкопряда, здесь будет создано более 3 700 рабочих мест.
В Сурхандарьинской области накоплен большой опыт в шелководстве. В 2016 году 3394 фермерских хозяйства заготовили почти 1553 тонны коконов.
Знакомясь с проектом, глава нашего государства отметил, что Сурханский оазис обладает благоприятными природно-климатическими условиями для развития шелководства.
Новое предприятие будет способствовать обеспечению отечественной легкой промышленности качественным сырьем, созданию новых рабочих мест для жителей региона.