Prezidentimiz ipakchilikka ixtisoslashtirilgan qo‘shma korxona loyihasi bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari Angor tumanida Xitoy bilan hamkorlikda tashkil etilishi rejalashtirilgan “Huashen Silkworm Pro” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qo‘shma korxona loyihasi bilan tanishdi.
Joriy yilda foydalanishga topshirilishi mo‘ljallangan yangi korxona ipak qurti yetishtirishga ixtisoslashtirilgan bo‘lib, bu yerda 3 ming 700 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Surxondaryo viloyati mamlakatimizda ipakchilik sohasida katta tajribaga ega. 2016-yili 3 ming 394 fermer xo‘jaligi tomonidan qariyb 1 ming 553 tonna pilla yetishtirildi.
Davlatimiz rahbari mazkur loyiha bilan tanishar ekan, Surxon vohasida serhosil ipak qurti parvarishlash uchun tabiiy iqlim va qulay sharoitlar yetarli ekanini ta’kidladi.
Yangi korxona mamlakatimiz ipakchilik sanoatini sifatli xomashyo bilan ta’minlashga, voha aholisi uchun yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev looks at silk joint venture project
The President acquainted himself with the Huashen Silkworm Pro LLC joint venture project to be implemented in Angor District in cooperation with China.
This new enterprise is to be put into operation this year, specializing in silkworm growing. More than 3 thousand 700 jobs will be created there.
Surkhondaryo Region has extensive experience in the country’s silk production sector. In the year 2016, 3 thousand 394 farms there produced 1 thousand 553 tonnes of cocoons.
The Head of State looked at this project and said that the Surkhon valley’s natural climate and convenient conditions are good enough for productive silkworms to grow.
The new enterprise is of important significance to the provision of quality raw material for the country’s silk industry and to the creation of new jobs for the region’s people.