"Tanqidiy tahlil, qat’iy tartib-intizom va shaxsiy javobgarlik – har bir rahbar faoliyatining kundalik qoidasi bo‘lishi kerak"
2017-01-31 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning shu nomdagi kitobi "O‘zbekiston" nashriyot-matbaa ijodiy uyi tomonidan nashr etildi.
Kitobdan davlatimiz rahbarining shu yil 14-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan, mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasi o‘rin olgan.
Chuqur tahlil va tanqidiy yondashuvga asoslangan ushbu risolada O‘zbekistonning 2016-yildagi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish sur’atlariga atroflicha baho berilgan. Ayni vaqtda iqtisodiyotni boshqarish, uni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish borasida keyingi paytda turli vazirlik va idoralar tomonidan yo‘l qo‘yilayotgan kamchilik va nuqsonlar ochiq va xolis tanqid qilinib, ularni bartaraf etish bo‘yicha amaliy takliflar ilgari surilgan. Turli sohalardagi mavjud ulkan imkoniyat va zaxiralarni to‘liq va samarali ishga solishga jiddiy e’tibor qaratilgan.
Mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha 2017-yilga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlar, jahon bozorida raqobat kuchayib borayotgan hozirgi murakkab vaziyatda iqtisodiyotga xorijiy investitsiyalar, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bilan bog‘liq muhim vazifalar ma’ruzada batafsil ko‘rsatib berilgan. Ayniqsa, "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturini amalga oshirish, aholining turmush darajasi va sifatini yaxshilash, jumladan, shahar va qishloqlarimizda arzon va qulay uy-joylar qurish, yo‘l-transport, muhandislik-kommunikatsiya va ijtimoiy infratuzilmalarni, maktabgacha ta’lim muassasalari tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli vazifalar ham kitobdan alohida o‘rin egallagan.

"Критический анализ, жесткая дисциплина и персональная ответственность должны стать повседневной нормой в деятельности каждого руководителя"
2017-01-31 | Общество
Книга Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева под таким названием выпущена издательско-полиграфическим творческим домом "Узбекистон".
В книге приведен доклад Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на состоявшемся 14 января текущего года расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год.
В этой книге, основанной на глубоком анализе и критическом подходе, дана подробная оценка темпам социально-экономического развития Узбекистана в 2016 году. Вместе с тем подвергнуты открытой и объективной критике недостатки и просчеты, допускаемые в последнее время различными министерствами и ведомствами в управлении экономикой, ее модернизации и диверсификации, выдвинуты практические предложения по их устранению. Уделено серьезное внимание полному и эффективному задействованию имеющихся в различных сферах огромных возможностей и резервов.
В докладе подробно обозначены важные задачи по приоритетным направлениям социально-экономического развития страны на 2017 год, привлечению иностранных инвестиций, внедрению современных технологий в экономику страны в нынешнее сложное время, когда все более усиливается конкуренция на мировом рынке. В книге также особое место отведено широкомасштабным задачам по реализации Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека", улучшению условий и качества жизни населения, в частности, строительству доступного и комфортного жилья в городах и селах, развитию и модернизации дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктур, сети дошкольных образовательных учреждений.