Ilg‘or texnologiyalar joriy etilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari ko‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tizimida "Axborotlashtirish to‘g‘risida"gi qonun ijrosini o‘rganishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari S.Otamurodov, Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi I.Abdullayev, xalq ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari B.Doniyorov va boshqalar "Axborotlashtirish to‘g‘risida"gi qonun ta’lim sohasida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish uchun huquqiy va tashkiliy-texnik sharoitlarni yaratuvchi fundamental hujjat hisoblanib, axborotlashtirish jarayonlarini yaxlit va tizimli tartibga solishni samarali tashkil etishga qaratilganligini alohida ta’kidladi.
Deputatlar «Axborotlashtirish to‘g‘risida»gi qonun ijrosini o‘rganish jarayonida Xalq ta’limi vazirligining markaziy apparati va vazirlik tizimiga kiruvchi 19 tashkilot va muassasaning faoliyatini tahlil kildi.
– Andijon va Navoiy viloyatlarida bo‘lib, umumta’lim maktablarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining joriy etilishi holatini o‘rgandik, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Gulshana Xudoyorova. – O‘qituvchi-pedagoglarning zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari asoslari haqida mukammal bilimga ega emasligi sohada turli kamchiliklarni keltirib chiqarmoqda. Ular o‘quvchilarga axborot sohasiga doir zarur ko‘rsatmalarni yetarlicha berolmayapti. Deputatlarimiz tomonidan o‘qituvchilar tarkibi va o‘quvchilarning zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidan xabardorlik darajasini aniqlash, milliy axborot tizimlari va axborot resurslaridan samarali foydalanishi bilan bog‘liq ijtimoiy so‘rov o‘tkazildi. Natijalar bo‘yicha aniq takliflar ishlab chiqdik.
Qonun talablarining sifatsiz ijro etilishi internet tarmog‘ining milliy segmentida yoshlar uchun qiziqarli ta’lim portallari sonining kamligi, o‘quvchilarning kitob, ularning elektron ko‘rinishini o‘qishga qiziqish darajasi pastligi, ta’lim va tarbiya jarayonlariga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilishning yetarli emasligi bilan bog‘liq. Ta’lim muassasalari huzuridagi axborot-resurs markazlari faoliyatini tubdan qayta ko‘rib chiqish, ularning axborot-kutubxona fondini kengaytirish, markaziy axborot-kutubxona muassasalarining ma’lumotlar bazasidan keng foydalanishni ta’minlashga alohida e’tibor qaratish zarur.
Yig‘ilishda tashkilot va idoralar o‘rtasida ta’limga oid axborotlarni almashish, boshqarish jarayonlarida ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini samarali qo‘llash, interaktiv davlat xizmatlari ko‘lamini kengaytirish va boshqaruv jarayonlarini avtomatlashtirishni ta’minlovchi "Ta’lim" axborot tizimi joriy qilinayotgani, sohani to‘liq axborot materiallari bilan ta’minlovchi «ZiyoNet» axborot ta’lim tarmog‘i faoliyatining son va sifat ko‘rsatkichlari yangilanayotgani qayd etildi.

Внедряются передовые технологии
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание, посвященное изучению Комитетом нижней палаты по вопросам информации и коммуникационных технологий исполнения Закона "Об информатизации" в системе Министерства народного образования Республики Узбекистан.
Заместитель Спикера Законодательной палаты С.Отамуратов, председатель Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий И.Абдуллаев, первый заместитель министра народного образования Б.Дониёров и другие особо отметили, что Закон "Об информатизации" является фундаментальным документом, создающим правовые и организационно-технические условия для широкого внедрения в сферу образования современных информационно-коммуникационных технологий и способствующим системному упорядочению процессов информатизации.
Депутаты в процессе изучения исполнения Закона «Об информатизации» проанализировали деятельность центрального аппарата и 19 организаций и учреждений, входящих в структуру Министерства народного образования.
– Побывав в Андижанской и Навоийской областях, мы изучили ход внедрения в общеобразовательных школах информационно-коммуникационных технологий, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Гулшана Худоёрова. – Недостаточность знаний по основам современных информационно-коммуникационных технологий у местных учителей приводит к тому, что они не могут давать учащимся полноценные необходимые знания и навыки в информационной сфере. Депутатами с целью выявления уровня осведомленности учащихся о современных информационно-коммуникационных технологиях, эффективного использования ими национальных информационных систем и информационных ресурсов был проведен социальный опрос. По его результатам мы разработали конкретные предложения.
На заседании говорилось о таких имеющихся проблемах, как недостаточное количество интересных образовательных порталов для молодежи в национальном сегменте интернета, низкая культура чтения у учащихся, недостаточность внедрения современных ИКТ в процессы образования и воспитания. Необходимо также уделить особое внимание вопросам коренного пересмотра деятельности информационно-ресурсных центров при образовательных учреждениях, расширения их информационно-библиотечного фонда, обеспечения широкого использования базы данных центральных информационно-библиотечных учреждений.
Отмечалось, что внедряется информационная система "Таълим", обеспечивающая обмен соответствующей информацией между организациями и учреждениями, эффективное использование ИКТ в процессе управления, расширение масштабов интерактивных государственных услуг и автоматизацию процессов управления. Кроме того, обновляются количественные и качественные показатели информационно-образовательной сети «ZiyoNet», полностью обеспечивающей сферу информационными материалами.