Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘ida shoir tavalludining 574-yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
2015-02-10 | Jamiyat
Xalqimiz, ayniqsa, navqiron avlod ma'naviyatini yuksaltirish, ona tilimizni ko'z qorachig'idek asrab-avaylash, unga hurmat bilan munosabatda bo'lishda Alisher Navoiy ma'naviy merosining o'rni beqiyos. Shu bois mamlakatimizda ulug' bobokalonimizga ehtirom ko'rsatish, yoshlarimizni barkamol insonlar etib voyaga yetkazishda asarlaridan keng foydalanish masalasiga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
An'anaga ko'ra, 9-fevral kuni Alisher Navoiy nomidagi O'zbekiston Milliy bog'ida shoir tavalludining 574-yilligiga bag'ishlangan tadbir bo'lib o'tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, turli vazirlik va idoralar, ijodiy uyushmalar va jamoat tashkilotlari mutasaddilari, navoiyshunos olimlar, adib va shoirlar, ma'naviyat targ'ibotchilari, mahalla faollari, yoshlar ishtirok etdi.
O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov, navoiyshunos olim O.Davlatov, yosh shoir Sh.Salom va boshqalar Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida buyuk mutafakkir Alisher Navoiyning boy ma'naviy merosini o'rganish, uni dunyoda keng targ'ib etish borasida olib borilayotgan ulkan ishlar haqida so'zladi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 1991-yil Alisher Navoiy yili, deb e'lon qilingan edi. O'tgan yillar mobaynida mamlakatimizda va xorijiy davlatlarda ulug' bobokalonimiz haykallari qad rostladi. Shoir ijodi to'la qamrab olingan yigirma jildli to'plam nashr etildi. Navoiyning ijodiy xazinasi bitmas-tuganmas ummon yanglig' bugungi kunda ham yurtimiz va jahon olimlari, tadqiqotchilar tomonidan o'rganilib, turkum ilmiy asarlar, monografiyalar, risolalar nashr etilmoqda.
Shoir o'z asarlarida tarannum etgan insonparvarlik, adolat, yurt ravnaqi, xalqlar o'rtasidagi do'stlik, o'zaro hamjihatlik, bag'rikenglik, saxovat, mehr-muruvvat, ota-onaga hurmat-ehtirom ko'rsatish, muhtojlarga muruvvatli bo'lish, yoshlarni har jihatdan komil inson etib voyaga yetkazish kabi hayotbaxsh g'oyalar Vatanimizning bugungi taraqqiyot odimlarida, ijtimoiy-iqtisodiy, ma'naviy-ma'rifiy islohotlarda o'zining yorqin ifodasini topmoqda.
Tadbirda Alisher Navoiy asarlaridan namunalar o'qildi. Ulug' mutafakkir ma'naviy merosi, ijodi, faoliyati haqida jahon adabiyoti namoyandalarining qimmatli fikrlaridan parchalar Toshkent davlat sharqshunoslik instituti talabalari tomonidan o'zbek, rus, ingliz tillarida ijro etildi.
O'zbekiston xalq hofizi M.Tojiboyev ijrosida Alisher Navoiy g'azallariga bastalangan qo'shiqlar yangradi.
Tadbir ishtirokchilari Alisher Navoiy haykali poyiga gullar qo'ydi.
Marosimda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov, O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari A.Ikromov ishtirok etdi.
Shu kuni poytaxtimizdagi Shoirlar xiyobonida ham buyuk bobokalonimiz tavalludiga bag'ishlangan mushoira bo'lib o'tdi. Unda yozuvchi va shoirlar, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibalari, talabalar qatnashdi.
O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisining birinchi o'rinbosari S.Sayyid, navoiyshunos olim H.Boltaboyev, shoira F.Afro'z va boshqalar shoirning o'lmas merosi yoshlarni Vatanga sadoqat, fidoyilik, halollik, mehnatsevarlik ruhida tarbiyalashda ulkan ahamiyat kasb etishini ta'kidladi.
Alisher Navoiy asarlaridan namunalar o'qildi.
Buyuk shoir tavalludiga bag'ishlangan adabiy-ma'rifiy tadbirlar Qoraqalpog'iston Respublikasi, barcha viloyatlarda bo'lib o'tmoqda.

В Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои состоялось мероприятие, посвященное 574-летию поэта
2015-02-10 | Общество
Духовное наследие Алишера Навои играет огромную роль в повышении духовности нашего народа, особенно молодого поколения, проявлении уважения к родному языку. В этой связи в нашей стране уделяется большое внимание почитанию нашего великого предка, широкому использованию произведений поэта в воспитании молодежи гармонично развитыми личностями.
По традиции, 9 февраля в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои состоялось мероприятие, посвященное 574-летию поэта.
В нем приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ответственные лица различных министерств и ведомств, творческих союзов и общественных организаций, ученые-навоиведы, поэты и писатели, пропагандисты духовности, активисты махаллей и молодежь.
Председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, ученый-навоивед О.Давлатов, молодой поэт Ш.Салом и другие рассказали о проводимой под руководством Президента Ислама Каримова широкомасштабной работе по изучению богатого духовного наследия Алишера Навои, его широкой пропаганде во всем мире.
По инициативе главы нашего государства 1991 год был объявлен Годом Алишера Навои. За прошедшие годы в стране и за рубежом воздвигнуты величественные памятники нашему великому предку. Издано полное собрание сочинений поэта в двадцати томах. Творческое наследие Навои, как безграничный океан, и сегодня изучается учеными нашей страны и во всем мире, издаются серии научных трудов, монографии и брошюры.
Воспетые поэтом высокие качества, такие как гуманизм, справедливость, взаимное согласие и великодушие, милосердие, уважение к родителям, доброе отношение к нуждающимся, дружба между народами, процветание страны, воспитание молодого поколения гармонично развитыми личностями, находят свое отображение в сегодняшних этапах развития нашей Родины, проводимых социально-экономических, духовно-просветительских реформах.
На мероприятии были прочитаны произведения Навои. Студенты Ташкентского института востоковедения процитировали высказывания представителей мировой литературы о духовном наследии, творчестве и деятельности выдающегося мыслителя.
В исполнении народного хафиза Узбекистана М.Таджибаева прозвучали песни на газели Алишера Навои.
Участники мероприятия возложили цветы к подножью памятника Навои.
В мероприятии приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султанов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Икрамов.
В тот же день на столичной Аллее поэтов состоялась мушоира – поэтическое состязание, посвященное дню рождения Алишера Навои. В мероприятии приняли участие поэты и писатели, лауреаты премии имени Зульфии, студенты.
Первый заместитель Союза писателей Узбекистана С.Саййид, ученый навоивед Х.Болтабаев, поэтесса Ф.Афруз и другие отметили, что бессмертное творчество Алишера Навои играет важную роль в воспитании молодежи в духе преданности Родине, самоотверженности, честности и трудолюбия.
На мушоире прозвучали газели Алишера Навои.
Мероприятия, посвященные дню рождения великого поэта, проходят в Республике Каракалпакстан и во всех областях страны.