Afg‘oniston TIV delegatsiyasi bilan muzokaralarga doir
2017-yilning 9-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afg‘oniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Hekmat Xalil Karzay boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari hamda bo‘lajak uchrashuvlar jadvali muhokama qilindi.
Shu kunning o‘zida Toshkent shahrida vazirlar o‘rinbosarlari darajasida O‘zbekiston-Afg‘oniston vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining birinchi raundi bo‘lib o‘tdi. Siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb jihatlari hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi munosabatlar ko‘rib chiqildi.
Maslahatlashuvlar davomida hurmat, o‘zaro manfaatdorlik va qiziqishlarni hisobga olish tamoyillariga asoslangan O‘zbekiston-Afg‘oniston hamkorligini sifat jihatdan yangi darajaga ko‘tarishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi qayd etildi.

Переговоры с делегацией МИД Афганистана
9 января 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Министерства иностранных дел Исламской Республики Афганистан во главе с заместителем министра Хекматом Халилом Карзаем.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы двусторонних отношений, а также график предстоящих контактов.
В тот же день в г.Ташкенте состоялся первый раунд узбекско-афганских межмидовских политических консультаций на уровне заместителей министров. Рассмотрены актуальные аспекты сотрудничества между двумя странами в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях, а также взаимодействие в рамках международных организаций.
В ходе консультаций отмечалось, что Узбекистан и Афганистан заинтересованы в выводе двустороннего сотрудничества на качественно новый уровень на основе принципов уважения, взаимной выгоды и учета интересов друг друга.