Xalq ishonchi – oliy baxt
2016-yil 9-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 96-, 117-moddalari, “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”gi qonunning 8-moddasi, “O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi to‘g‘risida”gi qonunning 5- va 9-moddalariga muvofiq 2016-yil 4-dekabr O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi kuni, deb belgilangan edi.
Shu kundan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo‘yicha saylov kampaniyasi boshlandi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri chegaralari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi saylov okruglari tuzildi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan Sarvar Sadullayevich Otamuratov, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan Xatamjon Abduraxmonovich Ketmonov, O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan Narimon Majidovich Umarov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar etib ro‘yxatga olindi.
Saylovoldi tashviqoti davrida barcha nomzodlarga teng sharoitlar yaratildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish uchun 9 ming 383, jumladan, O‘zbekiston Respublikasining xorijiy vakolatxonalari huzurida 44 saylov uchastkasi tuzildi. Siyosiy tadbirga tashkiliy-huquqiy va moddiy-texnik jihatdan yuksak darajada tayyorgarlik ko‘rish, uni milliy saylov qonunchiligimizda mustahkamlab qo‘yilgan demokratik prinsiplarga to‘liq muvofiq holda, ochiq-oshkora va adolatli o‘tkazish uchun barcha shart-sharoitlar yaratildi.
Jismoniy imkoniyati cheklangan fuqarolarning ovoz berishda ishtirok etishi uchun qulayliklar yaratish maqsadida saylov uchastkalarida panduslar o‘rnatildi, kabinalardan biri nogironlar uchun hozirlab qo‘yildi. Brayl alifbosida ko‘zi ojiz saylovchilarga mo‘ljallangan saylovga oid turli risolalar tayyorlandi, ilk marta ular uchun maxsus saylov byulletenlari chop etildi.
Ushbu chora-tadbirlar natijasida 4-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi yuqori saviyada, xalqaro talablar darajasida o‘tkazildi.
5-dekabr kuni poytaxtimizda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining Prezident saylovining dastlabki natijalariga bag‘ishlangan tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zLiDeP faollari, tadbirkorlar va ishbilarmonlar, turli soha vakillari, san’at va madaniyat namoyandalari, keng jamoatchilik ishtirok etdi.
Yig‘ilganlar Prezident saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markaziga onlayn tarzida bog‘lanib, saylovning dastlabki natijalarini kuzatib bordi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovining dastlabki natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Miromonovich Mirziyoyev 15 million 906 ming 724 ovoz, ya’ni saylovda ishtirok etgan saylovchilar umumiy sonining 88,61 foiz ovozi bilan g‘alaba qozongani haqidagi xabar yig‘ilganlar tomonidan gulduros qarsaklar bilan kutib olindi.
Shavkat Mirziyoyev tadbirda so‘zga chiqib, o‘ziga bildirilgan yuksak ishonch uchun butun xalqimizga minnatdorlik bildirdi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida o‘tgan 25-yilda mamlakatimiz hayotining barcha sohalarida beqiyos o‘zgarishlar amalga oshirilgani, milliy davlatchiligimizning mustahkam asoslari yaratilib, demokratik huquqiy davlat, kuchli fuqarolik jamiyati shakllantirilgani, bozor iqtisodiyoti tamoyillari rivojlantirilganini ta’kidladi. Bunday keng ko‘lamli ishlarni izchil davom ettirish barchamizning, butun xalqimizning eng asosiy maqsadi, burchidir. Zero, Vatan ravnaqi, yurt kelajagi, xalq farovonligi mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning bosh g‘oyasidir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonini kuzatib borgan beshta xalqaro tashkilot – Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi va Islom hamkorlik tashkilotidan, 46 davlatdan kelgan 600 ga yaqin kuzatuvchilarga ham samimiy minnatdorlik bildirdi.
Saylovda xalqimiz mamlakatimizdagi tinchlik va osoyishtalik barqaror bo‘lishi, xalqimizning turmush farovonligi yanada yuksalishi, davlatimizning xalqaro miqyosdagi nufuzini mustahkamlash, rivojlangan davlatlar qatoridan munosib o‘rin egallashi uchun ovoz berdi. Har bir saylovchi o‘z oilasi, farzandlari baxtu kamoli, yorug‘ kelajagi uchun ovoz berdi.
Eng muhimi, xalqimiz ushbu saylov orqali dunyo hamjamiyati oldida juda muhim, mas’uliyatli sinovdan muvaffaqiyatli o‘tdi. Birinchi Prezidentimiz ilgari surgan g‘oyalarga sodiqligini, o‘zaro ahil, hamjihatligini, Vatan taqdiri, xalqimiz kelajagi uchun befarq emasligini, ulug‘ maqsadlar yo‘lida yakdillik bilan harakat qilishini va ulkan natijalarga erisha olishini yana bir bor namoyon qildi. Buni dunyoning turli mintaqalaridan, nufuzli xalqaro tashkilotlardan kelgan kuzatuvchilar ham e’tirof etdi.
Videokonferensaloqa shaklida o‘tgan tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlaridan ko‘p ming sonli odamlar ishtirok etdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasidan mehnat faxriysi Q.Kamolov, Buxoro viloyatidagi “Buxoro neftni qayta ishlash zavodi” korxonasi muhandis-texnologi X.Latipov, Navoiy kon-metallurgiya kombinati “Navoiy mashinasozlik zavodi” ishlab chiqarish birlashmasi direktori N.Lakkay, Qarshi shahridagi “Xontepa” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi R.Zohirov, Farg‘ona viloyati Oltiariq tumanidagi “Nurli obod” fermer xo‘jaligi rahbari L.Murodova, “Davsuvxo‘jaliknazorat” davlat inspeksiyasining Xorazm viloyati bo‘yicha inspektori K.Ortiqov, Toshkent viloyatidan mehnat faxriysi U.Mirzaqulov, Surxondaryo viloyatidan baxshi S.Shaydilov, Toshkent shahridan mehnat faxriysi D.G‘ulomova va boshqalar Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani bilan samimiy tabriklab, Vatan va xalq manfaati yo‘lidagi ezgu ishlarida muvaffaqiyatlar tiladi.

9 сентября 2016 года в соответствии со статьями 96, 117 Конституции Республики Узбекистан, статьей 8 Закона "О выборах Президента Республики Узбекистан", статьями 5, 9 Закона "О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан" 4 декабря 2016 года было определено днем выборов Президента Республики Узбекистан.
С этого дня стартовала избирательная кампания по выборам Президента Республики Узбекистан. Были организованы избирательные округа в пределах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Центральная избирательная комиссия зарегистрировала кандидатами в Президенты Сарвара Садуллаевича Отамуратова от Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш", Шавката Миромоновича Мирзиёева от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана, Хатамжона Абдурахмоновича Кетмонова от Народно-демократической партии Узбекистана и Наримона Мажидовича Умарова от Социал-демократической партии Узбекистана "Адолат".
Всем кандидатам были предоставлены равные условия в период предвыборной агитации. Для проведения выборов Президента Республики Узбекистан было образовано 9383 избирательных участка, в том числе 44 избирательных участка при представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах. Созданы все условия для проведения этого политического мероприятия на высоком организационно-правовом и материально-техническом уровне, в полном соответствии с закрепленными в национальном избирательном законодательстве демократическими принципами, в духе открытости, гласности и справедливости.
В целях создания удобств для голосования граждан с ограниченными физическими возможностями избирательные участки были оснащены пандусами, одна из избирательных кабин приспособлена для голосования инвалидов. С использованием азбуки Брайля были подготовлены различные брошюры и впервые изданы специальные избирательные бюллетени для незрячих избирателей.
В результате принятых мер состоявшиеся 4 декабря выборы Президента Республики Узбекистан прошли на высоком уровне, в соответствии с международными требованиями.
5 декабря в Ташкенте состоялось мероприятие, организованное Движением предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партией Узбекистана, посвященное предварительным результатам выборов Президента нашей страны.
В мероприятии приняли участие активисты УзЛиДеП, предприниматели и деловые люди, работники различных сфер, деятели культуры и искусства, представители широкой общественности.
Собравшиеся в режиме онлайн подключились к проходившему в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента брифингу, посвященному предварительным результатам выборов.
Озвученное в ходе брифинга сообщение о том, что по предварительным результатам выборов Президента Республики Узбекистан Шавкат Миромонович Мирзиёев получил 15 миллионов 906 тысяч 724 голоса, то есть его кандидатуру поддержали 88,61 процента избирателей, собравшиеся встретили бурными аплодисментами.
На мероприятии выступил Шавкат Мирзиёев. Он выразил благодарность народу Узбекистана за оказанное ему высокое доверие. Отметил, что за минувшие 25 лет под руководством Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова были осуществлены колоссальные преобразования во всех сферах жизни нашей страны, внедрены принципы рыночной экономики, прочно укреплены основы суверенитета, сформированы демократическое правовое государство и сильное гражданское общество. Дальнейшее последовательное продолжение этой широкомасштабной работы является главной целью всего нашего народа. Ибо, обеспечение светлого будущего Родины, благополучия народа являются основной идеей нашей независимости.
Ш.Мирзиёев искренне поблагодарил также наблюдавших за подготовкой и проведением выборов Президента Республики Узбекистан представителей пяти международных организаций - Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Всемирной ассоциации избирательных органов и Организации исламского сотрудничества, а также около 600 наблюдателей из 46 стран.
На выборах народ Узбекистана проголосовал за стабильность мира и спокойствия в нашей стране, дальнейшее повышение благополучия населения, укрепление международного авторитета страны, обретение ею достойного места в числе развитых государств мира. Каждый избиратель голосовал за счастье и светлое будущее своей семьи и детей.
Самое важное, наш народ на глазах всего мирового сообщества успешно преодолел это чрезвычайно важное и ответственное испытание. Наши соотечественники в очередной раз продемонстрировали, что они преданы выдвинутым Первым Президентом Узбекистана идеям, дружны и едины, не безразличны к судьбе Родины и будущему народа, сплоченно идут к намеченным высоким целям и способны достичь огромных успехов. Это признали и наблюдатели из разных регионов мира и авторитетных международных организаций.
В мероприятии, прошедшем в формате видеоконференции, приняли участие тысячи наших соотечественников из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. Ветеран труда К.Камолов из Республики Каракалпакстан, инженер-технолог предприятия "Бухарский нефтеперерабатывающий завод" Х.Латипов, директор производственного управления "Навоийский машиностроительный завод" Навоийского горно-металлургического комбината Н.Лаккай, председатель схода граждан махалли "Хонтепа" города Карши Р.Зохиров, руководитель фермерского хозяйства "Нурли обод" Алтыарыкского района Ферганской области Л.Муродова, инспектор государственной инспекции “Давсувхужаликназорат” по Хорезмской области К.Ортиков, ветеран труда У.Мирзакулов из Ташкентской области, бахши С.Шайдилов из Сурхандарьинской области, ветеран труда Д.Гуломова из Ташкента и другие искренне поздравили Шавката Мирзиёева с избранием на пост Президента Республики Узбекистан и пожелали ему успехов в благородной деятельности во имя интересов Родины и народа.