Qozog‘iston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot
O‘zbekiston Respublikasining saylangan Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev o‘rtasida Qozog‘iston tomonining tashabbusi bilan 2016-yil 5-dekabr kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Qozog‘iston rahbari Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani bilan samimiy tabrikladi va davlat rahbari sifatidagi mas’uliyatli faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.
Muloqot chog‘ida tomonlar O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari haqida fikr almashdilar. Ikki mamlakatning turli vazirlik va idoralari o‘rtasidagi aloqalarga, xo‘jalik subyektlarining samarali hamkorligi, shuningdek, mintaqalararo aloqalar jadal rivojlanib borayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari o‘zaro munosabatlarning barcha jihatlari va mintaqaviy hamda xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan hamkorlikni izchil davom ettirishga kelishib oldilar.

О телефонном разговоре с Президентом Казахстана
5 декабря 2016 года состоялся телефонный разговор избранного Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым по инициативе казахстанской стороны.
Лидер Казахстана сердечно поздравил Шавката Мирзиёева с избранием на пост Президента Республики Узбекистан и пожелал ему больших успехов в ответственной государственной деятельности.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах узбекско-казахстанских отношений. Особое внимание было уделено недавним контактам между различными министерствами и ведомствами двух стран, плодотворному сотрудничеству между хозяйствующими субъектами, а также интенсивно развивающимся межрегиональным связям.
Руководители двух стран договорились продолжить тесное сотрудничество по всем аспектам широкой двусторонней повестки дня и актуальным вопросам регионального и международного характера.