Qozog‘iston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot
O‘zbekiston Respublikasining saylangan Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev o‘rtasida Qozog‘iston tomonining tashabbusi bilan 2016-yil 5-dekabr kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Qozog‘iston rahbari Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani bilan samimiy tabrikladi va davlat rahbari sifatidagi mas’uliyatli faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.
Muloqot chog‘ida tomonlar O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari haqida fikr almashdilar. Ikki mamlakatning turli vazirlik va idoralari o‘rtasidagi aloqalarga, xo‘jalik subyektlarining samarali hamkorligi, shuningdek, mintaqalararo aloqalar jadal rivojlanib borayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari o‘zaro munosabatlarning barcha jihatlari va mintaqaviy hamda xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan hamkorlikni izchil davom ettirishga kelishib oldilar.

President of Kazakhstan congratulated Shavkat Mirziyoev with victory in presidential elections
On 5 December 2016 a telephone conversation of President-elect of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev with President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev was held on the initiative of the Kazak side.
The leader of Kazakhstan cordially congratulated Shavkat Mirziyoev with his election to the post of the President of the Republic of Uzbekistan and wished him big successes in this responsible public office.
During the conversation, the parties exchanged opinions on the current state and prospects of Uzbek-Kazakh relations. A particular attention was paid to recent contacts between different ministries and agencies of the two countries, fruitful cooperation between companies, as well as intensively developing inter-regional ties.
The Heads of state agreed to continue close cooperation on all aspects of wide bilateral agenda and topical issues of regional and international nature.
The conversation was held in a warm and friendly atmosphere, characteristic of a dialogue of the leaders of our countries.