Ahil-inoqligimiz, totuvligimiz abadiy bo‘lsin
Bosh qomusimizning 8-moddasida O‘zbekiston xalqini, millatidan qat’i nazar, O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari tashkil etishi qayd etilgan.
Ko‘pmillatli xalqimizning siyosiy ongi, huquqiy madaniyati yuksakligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ham yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Saylovda mamlakatimizda yashayotgan barcha millat va elat vakillari faol qatnashmoqda.
– Mamlakatimizda turli millat vakillari ahil-inoq istiqomat qilayotganligini hamjihatlikda, faollikda va birdamlikda o‘tayotgan har bir marosim va siyosiy tadbirda yaqqol ko‘rish mumkin, – deydi Respublika Baynalmilal madaniyat markazi direktori N.Muhammadiyev. – Hozirgi kunda mamlakatimizda 137 milliy madaniyat markazi samarali faoliyat ko‘rsatmoqda. Bu Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida mamlakatimizda amalga oshirilgan bag‘rikenglik, insoniylik, mehr-oqibat g‘oyalarini shakllantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan etib belgilanganligining samarasidir.
Poytaxtimizning Yashnobod tumanidagi Tuzel mahallasi ko‘pmillatli maskanlardan biri. Bu yerda tashkil etilgan 408-saylov uchastkasida saylov uyushqoqlik bilan o‘tmoqda.
– O‘zbekiston hammamizga panoh bo‘lgan, rizq-ro‘z bergan yurt. Uni obod qilish, har tomonlama rivojlantirish burchimiz, – deydi Dungan madaniyat markazi raisi Mane Savurov. – Hozirgi kunda O‘zbekistonda to‘rt mingga yaqin dungan farovon hayot kechirmoqda. Men ham bugungi saylovda ishtirok etib, farzandlarimizning kamoloti, ertangi yorug‘ kelajagimiz va farovonligimiz uchun ovoz berdim.
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida qatnashib, fuqarolik burchimni bajardim, – deydi koreys millati vakili Zoya Kim. – Biz keksa avlod vakillari davlatimizning g‘amxo‘rligini har doim his etib turamiz. Ko‘pmillatli xalqimiz katta oilada yashamoqda. Totuvligimiz bardavom bo‘laversin.
Mamlakatimizda saylovga tayyorgarlik jarayonida turli millat vakillarining saylovoldi tashviqoti materiallari bilan tanishishiga alohida e’tibor berildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar tojik tilidagi "Ovozi tojik", "Ovozi Samarqand", qozoq tilidagi "Nurli jol" gazetalari nashr maydonidan bepul va teng foydalandi. Umuman olganda, saylov jarayoni haqidagi axborotlar mamlakatimizdagi ommaviy axborot vositalarida 17 tilda chop etilmoqda.
– Mehr-oqibatlilik, samimiylik, mardlik, oliyjanoblik singari fazilatlarga ega o‘zbek xalqi bilan hamnafas, birdamlikda yashayotganimizdan faxrlanaman, – deydi turk millati vakili Musanif Fazliyev. – O‘zbekistonimizda barchaga birdek yaratilgan qulay sharoitlardan mamnunmiz. Umumiy uyimiz bo‘lgan O‘zbekistonda farovon hayot kechirib, yoshlarimizning qalbida Vatanga muhabbat, bag‘rikenglik, shukronalik, bunyodkorlik g‘oyalarini shakllantirishga o‘z hissamizni qo‘shmoqdamiz. Saylovda ana shu ezgu niyatlar ijobati bardavom bo‘lishi uchun ovoz berdik.

Пусть всегда будут дружба и согласие
В статье 8 Основного Закона нашей страны отмечено, что народ Узбекистана составляют граждане Республики Узбекистан независимо от их национальности.
Высокий уровень политического сознания, правовой культуры нашего народа ярко проявляются и на выборах Президента Республики Узбекистан. В выборах активное участие принимают представители всех проживающих в нашей стране наций и народностей.
– В нашей стране представители различных национальностей живут дружно и сплоченно, это можно видеть в ходе различных мероприятий, которые проходят активно и в духе сполоченности, - говорит директор Республиканского интернационального культурного центра Н.Мухаммадиев. – В настоящее время у нас в стране эффективно действуют 137 национальных культурных центров. Это результат определенного Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым формирования в Узбекистане идей толерантности, гуманизма, любви и милосердия в качестве приоритетной политики государства.
На 408-м избирательном участке в многонациональной махалле «Тузель» Яшнабадского района столицы многолюдно.
– Узбекистан – это наша Родина, наш долг – трудиться во имя ее процветания, – говорит председатель Дунганского культурного центра Манэ Савуров. – В настоящее время в Узбекистане проживают около четырех тысяч дунган. Я тоже сегодня принял участие в выборах, отдал голос за будущее наших детей, благополучный и светлый завтрашний день.
В процессе подготовки к выборам в нашей стране было уделено особое внимание ознакомлению избирателей с материалами предвыборной агитации. Кандидаты в Президенты Республики Узбекистан бесплатно и на равных условиях пользовались печатной площадью газет "Овози тожик", "Овози Самарканд" на таджикском языке, "Нурлы жол" на казахском языке. В целом процесс освещался в средствах массовой информации нашей страны на 17 языках.
– Горжусь тем, что живу среди узбекского народа, которому присущи такие качества, как милосердие, искренность, смелость, благородство, - говорит представитель турецкой нации Мусаниф Фазлиев. – Нам нравится, что в Узбекистане всем созданы равные условия. Мы дружно живем в Узбекистане, ставшем для нас общим домом, вносим свою долю в воспитание в молодежи чувства любви к родной земле. Мы отдали голос за дальнейшее благополучие нашей Родины.