Shanxay hamkorlik tashkiloti vakillari Qoraqalpog‘istonda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi jarayonlarini kuzatish maqsadida kelgan Shanxay hamkorlik tashkiloti kuzatuvchilari missiyasi vakillari Chjan Xunszyan va Shaydogul Zokirova Qoraqalpog‘iston Respublikasida bo‘lib, saylov uchastkalari faoliyati bilan tanishmoqda.
Mehmonlar Ellikqal’a tumani 18-bolalar musiqa va san’at maktabi binosida joylashgan 554-saylov uchastkasida saylovga tayyorgarlik jarayoni bilan tanishdi. Saylovchilar ro‘yxati, ovoz berish kabinalari, ona va bola, tibbiyot xonalarida yaratilgan sharoitlarni ko‘rdi.
– Xorazm viloyati hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Beruniy va Ellikqal’a tumanlarida saylov uchastkalarini ko‘zdan kechirib, barcha joyda ushbu muhim siyosiy tadbirga puxta tayyorgarlik ko‘rilganiga amin bo‘ldik, – deydi Chjan Xunszyan. – O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilganidan xabardormiz. Bugun bunga guvoh bo‘lmoqdamiz. Ayniqsa, markazdan uzoq bo‘lgan qishloq va ovullarda ham aholi farovonligi uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgani bizni hayratga soldi. Qayoqqa qaramang, bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. Yosh avlod kamoloti yo‘lida qilinayotgan ishlar har qancha tahsinga sazovor. Bolalar musiqa maktabida yaratilgan sharoit rivojlangan mamlakatlardagidan qolishmaydi. Iste’dodli bolalar ko‘pligi, ularning yuz-ko‘zidagi quvonch har qanday kishini to‘lqinlantirib yuboradi.

Представители ШОС в Каракалпакстане
Прибывшие в нашу страну для наблюдения за процессом выборов Президента Республики Узбекистан представители миссии наблюдателей Шанхайской организации сотрудничества Чжан Хунцзянь и Шайдогул Зокирова знакомятся с деятельностью избирательных участков в Республике Каракалпакстан.
Гости посетили 554-й избирательный участок, расположенный в здании детской школы музыки и искусства №18 Элликкалинского района. Просмотрели списки избирателей, проверили кабины для голосования, условия в комнатах матери и ребенка, медицинской.
– Посетив избирательные участки Хорезмской области и в Берунийском и Элликкаллинском районах Республики Каракалпакстан, убедились, что проведена серьезная подготовка к этому важному политическому мероприятию, – говорит Чжан Хунцзянь. – Мы знаем и видим, что в Узбекистане проводятся масштабные реформы. Нас изумил и тот факт, что и в отдаленных от центра селах и аулах для населения созданы современные условия. Всюду проводится созидательная и благоустроительная работа. Заслуживает внимания и работа по воспитанию подрастающего поколения. Условия в детской школе музыки и искусства не хуже, чем в развитых странах. Вдохновляет наличие большого числа талантливых детей, улыбки на их лицах.